Jump to content

τιγρακια σε φυτεμενο με κορυ ???


Recommended Posts

Καλλησπερα και απο εμενα ...

λοιπον κανοντας μια συνοψη εχουμε και λεμε ...

εχω ενα ενυδρειο 160lt το οποιο δουλευει εδω και 8 μηνες σχεδον ...

φυτεμενο κυριως με valisneria , anubia , hydrophilia polysperma , Ceratopteris thalictroides ,

και προσφατα Lilaeopsis brasiliensis ( ελπιζω να αντεξει )

προσφατα μπηκε και CO2

απο μετρησεις

NH3 = 0

NO2 = 0

NO3 απο 10 εως 20 ( αναλογα τις αλλαγες κτλ κτλ )

ΚΗ = 8

PH = 7,2 περιπου .... παιζει απο 7,1 εως 7,3 ( εχω παραγγειλει και ph controler το περιμενω.... )

απο ψαρια

3 SAE

6 corydoras Sterbai

2 apple snails

και τωρα

η ερωτηση

μπορω να βαλω τιγρακια με τα cory ?

ή θα εχω προβληματα ?

επισης υπαρχει μια σκεψη να κατεβασω το ΚΗ με απιονισμενο νερο γυρω στο 7 (γινεται ???? )

και το PH στο 6,8 - 6,9

απλα περιμενω τον controler ....

τι λετε ??

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

καλησπερα σχετικα με τα hydrophilia polysperma εχω να πω οτι μου αρεσουν στο ενυδρει τωρα για τον συνδιασμο σχετικα με τον οποιο προβληματιζεσαι να κανεις θα σου απαντησει καποιος ποιο εμπειρος απο εμενα πιστευω!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω για τα τιγράκια,

αλλά για τα apple snails που έχεις πρέπει να προσέξεις τις σκληρότητες και το ασβέστιο.

Γενικά δε θέλουν μαλακό νερό γιατί θα έχουν προβλήματα με το κέλυφος.

Στα δικά μου έχω προσέξει μεγάλη διαφορά με τη προσθήκη ασβεστίου (παρόλο που το νερό στην αθήνα δεν είναι μαλακό)

Επίσης δεν πρέπει να τα έχεις σε PH μικρότερο του 7.0 γιατί στο όξινο νερό αρχίζει η διάβρωση του κελύφους.

Δες και αν είναι σωστές οι μετρήσεις σου, γιατί εμένα το αθηναικό νερό αυτό το καιρό μου βγαίνει ΚΗ 7 και όχι 8.

Το GH σου πόσο είναι?

Τέλος, είναι περίεργο να έχεις τόσο πολλά ΝΟ3 σε φυτεμένο. Ή είναι πολύ λίγα τα φυτά ή δεν αναπτύσσονται σωστά. Τι λίπανση κάνεις? τι αλλαγές νερού? και τι υπόστρωμα έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου πω για τα τιγράκια,

αλλά για τα apple snails που έχεις πρέπει να προσέξεις τις σκληρότητες και το ασβέστιο.

Γενικά δε θέλουν μαλακό νερό γιατί θα έχουν προβλήματα με το κέλυφος.

Στα δικά μου έχω προσέξει μεγάλη διαφορά με τη προσθήκη ασβεστίου (παρόλο που το νερό στην αθήνα δεν είναι μαλακό)

Επίσης δεν πρέπει να τα έχεις σε PH μικρότερο του 7.0 γιατί στο όξινο νερό αρχίζει η διάβρωση του κελύφους.

Δες και αν είναι σωστές οι μετρήσεις σου, γιατί εμένα το αθηναικό νερό αυτό το καιρό μου βγαίνει ΚΗ 7 και όχι 8.

Το GH σου πόσο είναι?

Τέλος, είναι περίεργο να έχεις τόσο πολλά ΝΟ3 σε φυτεμένο. Ή είναι πολύ λίγα τα φυτά ή δεν αναπτύσσονται σωστά. Τι λίπανση κάνεις? τι αλλαγές νερού? και τι υπόστρωμα έχεις?

NO3 πολλα ??? υπεφερα να τα φτασω εκει .... ειχα σχεδον μηδενικες μετρησεις για 6 μηνες ...

αλλαγες καθε βδομαδα περιπου το 40%

τα φυτα ΔΕΝ σταματανε να μεγαλωνουν

ειδικα τα Ηydrophilia polysperma

καθε βδομαδα τα κλαδευω :bowdown:

στην αρχη τα χαριζα ...

τωρα ειναι τοοοοσα πολλα που απλα τα πεταω ( παρεπιπτοντως οποιος θελει ας κανει pm )

λιπανση με aqua plant της tropica

ελαχιστες σταγονες μετα απο καθε αλλαγη νερου

το ΚΗ ειναι μετρημενο με υγρο τεστ της tropic marine

ειναι αυτο που αλλαζει χρωμα μετα απο καποιες σταγονες ...

υποστρωμα της sera ( δεν θυμαμαι τα υπολοιπα , θυμαμαι ομως οτι ειχα βαλει μιαμιση φορα περισσοτερο απο το προτεινομενο στο κουτι της sera )

οσο για τα apple snails ναι το γνωριζω οτι θελουν αλκαλικο νερο

οταν και αν τελικα αποφασισω να κατεβασω θα τα χαρισω :thumbup:

προς το παρων μπορουν να φανε ΟΣΗ αλγη θελουν ... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ενα κοπαδακι tiger barbus.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...