Jump to content

Overskimming


Recommended Posts

καλημερα

τι ακριβως ειναι το overskimming και πως καθωριζετε τι σκιμμερ θα μπει στο ενυδρειο

η θεωρια το διπλασιο απο τον ογκο του νερου ισχιει

Έγινε επεξεργασία - maximus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

Overskimminng θεωρείτε η κατάσταση κατά την οποία το νερό σου φιλτράρεται μέσω του skimmer σου πολύ περισσότερο από το προβλεπόμενο. Δηλαδή για παράδειγμα σε ενυδρείο 100 λίτρων έχεις skimmer για 1000 λίτρα. Για πολλούς στο χόμπι μεταξύ των οποίων και εγώ, δεν υφίσταται αυτός ο όρος. Δηλαδή δεν έχει έννοια η λέξη overkimming, είναι σα να λέμε ότι στη θάλασσα γίνεται overskimming. Βέβαια επαναλαμβάνω αυτή είναι απλώς η προσωπικά μου άποψη. Αν θα είχα να διαλέξω μεταξύ μίας μόνο συσκευής στο ενυδρείο μου και τίποτα άλλο απολύτως, αυτή θα ήταν ένα δυνατό skimmer.

Οσον αφορά το κανόνα του διπλάσιου γενικά ισχύει ότι οι εταιρείες φουσκώνουν τα λίτρα για τα οποία προορίζουν τα skimmer τους οπότε καλό είναι να παίρνουμε αρκετά μεγαλύτερο σκιμμερ από τα προβλεπόμενα

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι το αν και πόσο over είναι το skimming μας εξαρτάτε από τους οργανισμούς που φιλοξενεί ..

κάποιοι θέλουν φτωχό σε οργανικά νερό για να περνάνε καλα και άλλοι θέλουν πιο πλούσιο ..

πως το βλέπετε ?

για παράδειγμα θα έλεγα την ακροπόρα σαν λιτοδίαιτη και την ξένια σαν πειναλέα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και με τους δυό σας.

Εγώ θα έλεγα ένα skimmer, που η αναγραφόμενη ισχύς του, να αντιστοιχεί στα διπλάσια λίτρα του όγκου νερού, για τον οποίο προορίζεται.

Αυτό είναι μια καλή αρχή. Αργότερα, ανάλογα με την εξέλιξη του συστήματος, μπορούν να γίνουν και ανάλογες αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...