Jump to content

Reef (aki) - Akisk Nano Reef


akisk

Recommended Posts

Ίσως να είναι πράγματι κανόνας ότι κάποιος μετά από ορισμένα χρόνια ενασχόλησης με ενυδρεία γλυκού θα προσπαθήσει να μπει σε έναν παραπλήσιο και φανταστικά όμορφο χώρο αυτόν του θαλασσινού ενυδρείου και ειδικά του reef.

Έτσι και εγώ κάνοντας τις γνωστές υποχωρήσεις αποφάσισα να αναδιατάξω τα ενυδρεία μου αφήνοντας στο 230λτ δίσκους και τα λοιπά του γλυκού και να μου μείνει χώρος για ένα ενυδρείο 75λτ ώστε να προσπαθήσω να φτιάξω ένα nano reef.

Τι σκέφτομαι / θέλω:

(Για αρχή… :bowdown: ) ένα low tech nano reef με ανθεκτικά και χαμηλών απαιτήσεων κοράλλια, με δύο clown και κάποιο συνεργείο καθαρισμού ( γαρίδες, ερημίτες, σαλιγκάρια και κάποιο(α) μικρό ψάρι(α) ).

Τι εξοπλισμό - υλικά έχω μέχρι τώρα:

Το ενυδρείο (cayman pro 60, ΠxΒxΥ 60x34x45 ~= 75lt)

Μια Τ8 15W marine 20000Kelvin και μια T8 15W μπλε (αλλά γράφει fresh water ??)

Κυκλοφορητή coralia I

Refractometer (κινέζικο)

Αλάτι, αντιφώσφορο, άνθρακα

Ζωντανή (?) άμμο, 6-7 κιλά ζωντανό κουραρισμένο βράχο.

Σκιμερ όχι (προσπαθώ να το αποφύγω, και να κάνω ανταυτού )

Τι έχω κάνει έως τώρα:

Έβγαλα από το εσωτερικό φίλτρο το μακαρόνι, άφησα βιόμπαλες και σφουγκάρια, πρόσθεσα αντιφώσφορο και άνθρακα.

Έφτιαξα το αλατόνερο

Έβαλα και τον κυκλοφορητή μπρος

Έβαλα άμμο και βράχο.

Τρέχει έτσι πέντε μέρες. :thumbup:

Μετρήσεις:

Αλατότητα αρχικά 1024 αλλά μετά από 5 μέρες πήγε στο 1022.

Θερμοκρασία 27-28

Φωτοπερίοδος 4-5 ώρες και αυξάνω

Αμμωνία μέτρηση τη τρίτη μέρα 0 (να ρίξω λίγο τροφή ή αμμωνία να δω τη συμπεριφορά του συστήματος ή θεωρείται στρωμένο λόγω ύπαρξης ζωντανού βράχου και άμμου ?).

Τι κάνω:

Έλα ντε … για πείτε κάποια ιδέα και γενικά τη γνώμη σας για αυτή την προσπάθεια;

Με τι να συνεχίσω με κοραλλάκια (τι προτείνεται? ) ή να πάρω τους clown.

Γενικά ότι συμβουλές και προτάσεις έχετε θα ήθελα να τις ακούσω.

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.

Άκης.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες τα αλμυρά νερά φίλε akisk .. :thumbup:

τον εξοπλισμό σου τον βρίσκω μια χαρά , το αντιφώσφορο κοίταξε μόνο να έχει βάση το σίδηρο ,αυτό έχει καφέ χρώμα όχι άσπρο , να προσέχεις την καθαριότητα στα σφουγγάρια αν θέλεις οπωσδήποτε να τα έχεις – μπορες και χωρίς αυτά - μου κάνει εντύπωση η απόκλιση στην αλατότητα .. το rerfractometer είναι αξιόπιστο ? δεν είναι όλα τα κινέζικα ίδια ..

ίσος να είναι καλύτερα να προσθέσεις άλλον ένα κυκλοφοριτή για πιο πλούσια κυκλοφορία νερού ..

μπορείς να ξεκινήσεις σε καμιά δεκαπενταριά μέρες με λίγα μανιτάρια , και ζωανθους λίγο αργότερα μετά από ένα μήνα βάλε και ένα clown ..

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες τα αλμυρά νερά φίλε akisk .. :thumbup:

τον εξοπλισμό σου τον βρίσκω μια χαρά , το αντιφώσφορο κοίταξε μόνο να έχει βάση το σίδηρο ,αυτό έχει καφέ χρώμα όχι άσπρο , να προσέχεις την καθαριότητα στα σφουγγάρια αν θέλεις οπωσδήποτε να τα έχεις – μπορες και χωρίς αυτά - μου κάνει εντύπωση η απόκλιση στην αλατότητα .. το rerfractometer είναι αξιόπιστο ? δεν είναι όλα τα κινέζικα ίδια ..

ίσος να είναι καλύτερα να προσθέσεις άλλον ένα κυκλοφοριτή για πιο πλούσια κυκλοφορία νερού ..

μπορείς να ξεκινήσεις σε καμιά δεκαπενταριά μέρες με λίγα μανιτάρια , και ζωανθους λίγο αργότερα μετά από ένα μήνα βάλε και ένα clown ..

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Τάσο.

Το αντιφώσφορο είναι άσπρο. Να το αλλάξω;

Την αλατότητα την είχα αρχικά μετρήσει 2-3 ώρες αφότου έφτιαξα το νερό. Την επόμενη μέρα έβαλα άμμο - βράχο και την ξαναμέτρησα χθες (δηλαδή μετά από 4 μέρες). Το λέω μήπως βοηθάει γιατί το όργανο δεν φαίνεται της πλάκας και το ξανακαλιμπράρισα με νερό ΑΟ και έδιχνε 0 (όπως την πρώτη φορά). Τέλος πάντων σιγά σιγά θα την αυξήσω στο 1024.

Κυκλοφορία έχω 1500 από την coralia και 350 από το φίλτρο, δηλαδή > 20 χ τα λίτρα μου. Λες να βάλω και άλλη μια coralia;

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στη θαλασσινή παρέα μας αγαπητέ Άκη.

Ο εξοπλισμός που διαθέτεις μέχρις στιγμής είναι αρκετά καλός αλλά χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις, που θα στις αναφέρω πιο κάτω.

Κατ' αρχήν ο φωτισμός δεν είναι επαρκής και ειδικά η μπλε λάμπα, που προορίζεται για fresh water.

Επειδή οι Τ5, υποπτεύομαι πως δεν θα ταιριάζουν στο καπάκι του ενυδρείου σου, αναγκαστικά θα καταφύγεις στις Τ8. Έτσι λοιπόν μπορείς να κάνεις κάποια πατέντα, ώστε να σου χωρέσουν δύο λευκές και μία μπλε ακτινική, όλες για θάλασσα.

Αν μπορούσες να καταργήσεις το εσωτερικό φίλτρο και να χρησιμοποιήσεις ένα εξωτερικό, για χρήση χημικού φιλτραρίσματος, θεωρώ πως θα ήταν καλύτερα, γιατί έτσι θα αυξήσεις το ζωτικό χώρο, για τα ζωντανά σου και σίγουρα θα έχεις ένα καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

Στο φίλτρο αυτό, μπορείς να βάλεις τον άνθρακα και το αντιφώσφορο, το σφουγγάρι και μπαμπάκι. Οι βιόσφαιρες δεν έχουν κανένα νόημα ύπαρξης στο σύστημά σου.

Η κυκλοφορία του νερού, πιστεύω ότι θα είναι αρκετή με τον κυκλοφορητή coralia I, αλλά ίσως όχι ομοιόμορφος, ιδιαίτερα αν λείψει και το εσωτερικό φίλτρο. Παρατηρώντας καλά την κυκλοφορία του νερού, ίσως χρειαστεί να προσθέσεις και κάποιον άλλον μικρό κυκλοφορητή, για καλύτερα αποτελέσματα.

Από τη στιγμή που αποφάσισες να μην βάλεις skimmer, δεν θα πρέπει να παραμελήσεις ποτέ το πρόγραμμα αλλαγής νερού.

Όσον αφορά την αλατότητα, πιστεύω ότι το αλάτι σου δεν είχε διαλυθεί καλά στην πρώτη μέτρηση. Οπότε θεωρώ τη δεύτερη ένδειξη σωστή και όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να την αυξήσεις τουλάχιστον στο 1025.

Μετρήσεις νιτρωδών δεν αναφέρεις. Παρακολούθησες κύκλο? Αν ο βράχος σου είναι όντως κουραρισμένος, πιθανά να μην παρατηρήσεις κύκλο, παρά μόνο εμφάνιση νιτρικών, που κάποια στιγμή μπορεί να εξαφανιστούν και αυτά, αν είσαι προσεκτικός και κάνεις τη συντήρηση που πρέπει.

Τη φωτοπερίοδο μπορείς να την αυξάνεις σιγά σιγά, παρατηρώντας την ανάπτυξη της άλγης.

Αν όλα πάνε καλά, μπορείς να βάλεις αρχικά ερημίτες και σαλιγκάρια και κατόπιν γαρίδες.

Ανθεκτικά κοράλλια σου ανέφερε ο Τάσος, από τα οποία μπορείς να αρχίσεις, αφού πρώτα σιγουρευτείς πώς όλα πάνε καλά.

Τέλος όταν έρθει η ώρα για ψάρια, θα έλεγα να προτιμήσεις ψάρια χρήσιμα για το σύστημά σου, γιατί ο χώρος είναι περιορισμένος και οι επιλογές σου θα είναι λίγες. Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με κάποιο αλγοβόρο ψάρι, μεγέθους που να αναλογεί στην κλίμακα του ενυδρείου σου. Αν δεν βρίσκεις εύκολα στην αγορά θα πρέπει να κάνεις υπομονή.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στη θαλασσινή παρέα μας αγαπητέ Άκη.

...

Μετρήσεις νιτρωδών δεν αναφέρεις. Παρακολούθησες κύκλο? Αν ο βράχος σου είναι όντως κουραρισμένος, πιθανά να μην παρατηρήσεις κύκλο, παρά μόνο εμφάνιση νιτρικών, που κάποια στιγμή μπορεί να εξαφανιστούν και αυτά, αν είσαι προσεκτικός και κάνεις τη συντήρηση που πρέπει.

Τη φωτοπερίοδο μπορείς να την αυξάνεις σιγά σιγά, παρατηρώντας την ανάπτυξη της άλγης.

Αν όλα πάνε καλά, μπορείς να βάλεις αρχικά ερημίτες και σαλιγκάρια και κατόπιν γαρίδες.

Ανθεκτικά κοράλλια σου ανέφερε ο Τάσος, από τα οποία μπορείς να αρχίσεις, αφού πρώτα σιγουρευτείς πώς όλα πάνε καλά.

Τέλος όταν έρθει η ώρα για ψάρια, θα έλεγα να προτιμήσεις ψάρια χρήσιμα για το σύστημά σου, γιατί ο χώρος είναι περιορισμένος και οι επιλογές σου θα είναι λίγες. Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με κάποιο αλγοβόρο ψάρι, μεγέθους που να αναλογεί στην κλίμακα του ενυδρείου σου. Αν δεν βρίσκεις εύκολα στην αγορά θα πρέπει να κάνεις υπομονή.

Καλή συνέχεια.

Καλώς σας βρήκα Νίκο.

Νιτρώδη δεν έχω μετρήσει γιατί δεν είδα καθόλου αμμωνία και σκέφτομαι αν είναι να μετρήσω τα νιτρώδη και τα νιτρικά καμιά μέρα μετά αφού ρίξω 2-3 σταγόνες διαλύματος αμμωνίας.

Τη αλλαγή εσωτερικού με εξωτερικό φίλτρο θα την ψάξω όπως είπες, όπως και θα δω μήπως κάνω κάποια πατέντα με το φωτισμό βάζοντας και Τ5. Έχω καταλάβει ότι με περιορίζει αρκετά και αφού τα χέρια μου πιάνουν κάτι θα βρω σαν λύση.

Με τα ψάρια όπως είπα σκέφτομαι και θέλω να βάλω ένα ζευγάρι clown :thumbup: (το θέλω δεν σημαίνει βέβαια ότι αν πιστεύεται ότι δεν γίνετε ότι θα το κάνω).

Δηλαδή ένα μικρό αλγοβόρο και ένα ζευγάρι clown μπορούν να μπουν;

Και κάτι άλλο. Οι clown μπορούν να "φωλιάσουν" σε κάτι άλλο εκτός από ανεμώνη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμένα φίλε akisk!!!

Λοιπόν, Θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω ότι ο φωτισμός σου θέλει βελτίωση έστω και αν προκειται για εύκολα κοράλια.

Προσεξε, ειδικά τώρα στην αρχή, γιατί με την αύξηση της φωτοπεριόδου η άλγη θα κατακλήσει το ενυδρείο!!!

Επίσης άσχετα εάν ο βράχος ήταν κουραρισμένος πρόσεξε την πιθανή αύξηση αμωνίας!

Τέλος, θα σου πρότεινα να βάλεις skimmer. Δεν καταλαβαίνω το λόγο που θες να το αποφύγεις

Τα ψάρια που προτείνεις νομίζω μπορούν να φιλοξενηθούν στο σύστημα σου. Όσο αφορά τους clown, υπάρχουν περιπτώσεις όπου αρέσκονται και σε κάποιο κοράλι π.χ. ephylia.

Αυτά τα λίγα απο εμένα...

καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμένα φίλε akisk!!!

Λοιπόν, Θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω ότι ο φωτισμός σου θέλει βελτίωση έστω και αν προκειται για εύκολα κοράλια.

Προσεξε, ειδικά τώρα στην αρχή, γιατί με την αύξηση της φωτοπεριόδου η άλγη θα κατακλήσει το ενυδρείο!!!

Επίσης άσχετα εάν ο βράχος ήταν κουραρισμένος πρόσεξε την πιθανή αύξηση αμωνίας!

Τέλος, θα σου πρότεινα να βάλεις skimmer. Δεν καταλαβαίνω το λόγο που θες να το αποφύγεις

Τα ψάρια που προτείνεις νομίζω μπορούν να φιλοξενηθούν στο σύστημα σου. Όσο αφορά τους clown, υπάρχουν περιπτώσεις όπου αρέσκονται και σε κάποιο κοράλι π.χ. ephylia.

Αυτά τα λίγα απο εμένα...

καλή συνέχεια :thumbup:

Καλώς σε βρήκα και εσένα Νίκο.

Ο λόγος για το σκίμερ είναι η δυσκολία εγκατάστασής στου στο συγκεκριμένο ενυδρύο αλλά και εμφανισιακός. Δηλαδή ή θα πρέπει να βγάλω το καπάκι ή να το κόψω. Το καπάκι έχει πάνω του λάμπες, χρονοδιακόπτες, καλωδίωση για φίλτρο και θερμοστάτη. Αν βγει πρέπει να τα ξαναφτιάξω και σίγουρα δε θα είναι τόσο συμαζεμένα όπως πριν. Σκέψου ότι έχω ένα καλώδιο για όλα αυτά τώρα. Αν είναι να το κόψω φοβάμε ότι θα κάνω πατάτα γιατί είναι πολύ γερό και καλοφτιαγμένο.

Έτσι ξεκινάω το πλάνο μου χωρίς σκίμερ. Κατανοώ τη χρησιμότητά του αλλά σκέφτομαι μήπως με μεγαλύτερη ποσότητα άνθρακα και με αλλαγές του 10%-15% ανά βδομάδα μπορώ να το παραλείψω. Βέβαια η γνώμη η δική σας θα είναι τελικά αυτή που καθορίσει και το τι θα πράξω γιατί δεν σκέφτομαι ούτε να κάνω πειράματα ούτε να ξαναεφεύρω τον τροχό. Απλά κοιτάω και ψάχνω, από τα λίγα πράγματα που έχω διαβάσει και εφαρμόσει σε σχέση με σας, αν υπάρχει και άλλη λύση ή πρακτική, όπως και τα + ή τα - της κάθε μίας λύσης σε σχέση με αυτό που φαντάζομαι - θέλω.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα παει χωρις σκιμερ !!! Ουτε εγω εχω βαλει στα 60 λιτρα μου ,και πανε 3 χρονια απο τοτε που το εστησα ! Απλα θελει σιγα, σιγα !

Link to comment
Share on other sites

Νιτρώδη δεν έχω μετρήσει γιατί δεν είδα καθόλου αμμωνία και σκέφτομαι αν είναι να μετρήσω τα νιτρώδη και τα νιτρικά καμιά μέρα μετά αφού ρίξω 2-3 σταγόνες διαλύματος αμμωνίας.

Θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω, πως τα πράγματα είναι λίγο συγκεχυμένα στο μυαλό σου.

Κατ' αρχήν δεν είναι απαραίτητο να ανιχνεύσεις αμμωνία για να έχεις μετρήσιμα νιτρώδη. Όπως επίσης δεν είναι δεδομένο, ότι θα δεις μετρήσιμα νιτρώδη, στην περίπτωση που το φυσικό βιολογικό υλικό είναι ενεργό, από την πρώτη κιόλας στιγμή, που το τοποθέτησες στο ενυδρείο.

Αλλά οι σταγόνες αμμωνίας που κολλάνε?????????

Εδώ πιστεύω ότι τελείς υπό πλήρη σύγχυση. Το οργανικό υλικό που διαθέτει ο βράχος σου είναι υπερεπαρκές για να αρχίσει και να τελειώσει τον οποιοδήποτε βιολογικό κύκλο. Υπάρχει κάποιος λόγος να το υπερφορτώσεις και μάλιστα με χημικές ουσίες???

Θα έλεγα και πάλι να σκεφτείς καλά τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις και ότι απόφαση πάρεις να την εφαρμόσεις, σύμφωνα με τους κανόνες, που αντιστοιχούν. Το λίγο απ' όλα νομίζω πως είναι μεγάλο λάθος, που αργά ή γρήγορα θα το βρεις μπροστά σου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς, ξέχασα το skimmer.

Θα συμφωνήσω και εγώ με την τοποθέτηση του Φίλου frakto, χωρίς βέβαια να σημαίνει αυτό, πως αν υπήρχε θα έβλαπτε, όπως επισήμανε και ο Νίκος.

Κατά τη γνώμη μου ότι περισσότερα έχεις τόσο το καλύτερο. Για τα λίτρα σου, μπορείς και χωρίς αυτό, φτάνει να μην κάνεις "εκπτώσεις" στην τακτική συντήρηση του συστήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να παρατηρήσω, πως τα πράγματα είναι λίγο συγκεχυμένα στο μυαλό σου.

Κατ' αρχήν δεν είναι απαραίτητο να ανιχνεύσεις αμμωνία για να έχεις μετρήσιμα νιτρώδη. Όπως επίσης δεν είναι δεδομένο, ότι θα δεις μετρήσιμα νιτρώδη, στην περίπτωση που το φυσικό βιολογικό υλικό είναι ενεργό, από την πρώτη κιόλας στιγμή, που το τοποθέτησες στο ενυδρείο.

Αλλά οι σταγόνες αμμωνίας που κολλάνε?????????

Εδώ πιστεύω ότι τελείς υπό πλήρη σύγχυση. Το οργανικό υλικό που διαθέτει ο βράχος σου είναι υπερεπαρκές για να αρχίσει και να τελειώσει τον οποιοδήποτε βιολογικό κύκλο. Υπάρχει κάποιος λόγος να το υπερφορτώσεις και μάλιστα με χημικές ουσίες???

Θα έλεγα και πάλι να σκεφτείς καλά τι ακριβώς θέλεις να φτιάξεις και ότι απόφαση πάρεις να την εφαρμόσεις, σύμφωνα με τους κανόνες, που αντιστοιχούν. Το λίγο απ' όλα νομίζω πως είναι μεγάλο λάθος, που αργά ή γρήγορα θα το βρεις μπροστά σου.

Καλή συνέχεια

Νίκο συμφωνώ ότι από τη στιγμή που δεν γνωρίζω την βιολογική δύναμη που υπάρχει στο σύστημα, αλλά και το σημείο που βρίσκετε ο κύκλος μπορεί να ισχύουν αυτά που λες. Υπάρχει όμως περίπτωση να μην έχει αρχίσει ο κύκλος; Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει βιολογία στο βράχο ή στην άμμο; Ρωτώ επειδή πρώτα από όλα δεν γνωρίζω αν το "ζωντανός" που λένε ισχύει και κατά δεύτερο, όπως καταλαβαίνεις, η όποια γνώση μου πηγάζει από την εμπειρία μου από το γλυκό. Εννοώ ότι αν υπάρχει φυσικό βιολογικό υλικό αυτό θα θέλει κάποια πηγή αμμωνίας για να "τραφεί" αλλιώς θα το χάσω σιγά σιγά. Δεν γνώριζα αν το οργανικό υλικό που υπάρχει σε έναν κουραρισμένο βράχο είναι αρκετό ώστε να μπορέσει να δημιουργήσει και να συντηρήσει την απαιτούμενη βιολογία για το επόμενο βήμα της εισαγωγής ζωντανών. Μου λες όμως ότι υπάρχει αρκετό και αυτό με καθησυχάζει.

Νίκο ίσως είναι κάποιες λεπτομέρειες στο στήσιμο ενός θαλασσινού που λόγο έλλειψης γνώσης μας δημιουργούν αυτήν την ανησυχία ή σύγχυση όπως λες που ορισμένες φορές μας οδηγεί σε λάθος βήματα. Εγώ προσπαθώ, από τότε που δεν είμαι πεπεισμένος ή σίγουρος για κάτι, πρώτα να ρωτήσω και μετά να κάνω το όποιο βήμα.

Τώρα για το τι θέλω το αναφέρω:

"ένα low tech nano reef με ανθεκτικά και χαμηλών απαιτήσεων κοράλλια, με δύο clown και κάποιο συνεργείο καθαρισμού ( γαρίδες, ερημίτες, σαλιγκάρια και κάποιο(α) μικρό ψάρι(α) ).". Ουσιαστικά θέλω ένα ενυδρείο υφάλου που να μπορεί να φιλοξενήσει δύο nemo. Προτεραιότητα δηλαδή είναι τα nemo και αν χρειάζονται π.χ. ανεμώνη για να νιώθουν καλύτερα και η ανεμώνη χρειάζεται φως τότε θα δω πως θα βάλω περισσότερο.

Έτσι το σκέφτομαι Νίκο.

Αλλά το αν είναι εφικτό όπως το θέλω ή έστω με κάποιες αναγκαίες αλλαγές, προσπαθώ να το καταλάβω μέσω αυτής της συζήτησης που μέχρις στιγμής με έχει βοηθήσει να καταλάβω και κάποια άλλα σημαντικά πράγματα. Αν νιώσω ότι φτάνω σε αδιέξοδο γιατί δεν θα μπορώ να προσφέρω αυτά που χρειάζεται για να το υλοποιήσω να ξέρεις ότι θα ψάξω να βρω κάτι άλλο που θα με ικανοποιήσει ώστε να το βάλω προτεραιότητα.

Τώρα το τι εννοείς με το ότι θέλω λίγο από όλα, αν θες μου το εξηγείς. Καταλαβαίνω ότι το "λίγο από όλα" δεν είναι εφικτό σε ένα νάνο (ίσως και σε ένα κατά πολύ μεγαλύτερο), αλλά αυτά που θα ήθελα δυνητικά να βάλω εγώ πιστεύεις ότι είναι "λίγο από όλα"; Είναι δηλαδή πολλά, είναι ασύμβατα, δεν έχω χώρο για να μεγαλώσουν, οι συνθήκες που θα τα έχω θα τα οδηγήσουν σε μαρασμό και θα έχω προβλήματα; Μπορείς σε παρακαλώ να με κατατοπίσεις ώστε να δω αν τελικά θα έχει μέλλον αυτό που σκέφτομαι;

Σε ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν Φίλε Άκη, θέλω να επισημάνω ότι ή διάθεση που δείχνεις να αποκτήσεις περισσότερες γνώσεις, με κάνει να θεωρώ σίγουρη την επιτυχία σου, στη νέα για εσένα κατηγορία του χόμπι μας.

Ο βασικός κανόνας είναι: "να ξέρεις πάντα αυτό που κάνεις, γιατί το κάνεις".

Το "λίγο απ' όλα", δεν το είπα προφανώς, για να σε θίξω και είμαι σίγουρος πως το έχεις αντιληφθεί. Αλλά στην προσπάθειά σου να αποκτήσεις, μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, γνώση για τα πάντα,πιθανά να συγχέεις κάποια πράγματα που ισχύουν σε άλλες κατηγορίες ή και να έχεις κάποια επιπόλαιη ή και ανεύθυνη πληροφόρηση.

Ο βράχος που προμηθεύτηκες, κατά γνώμη μου, είναι σίγουρα ζωντανός. Δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιος έμπορος θα σου πουλούσε νεκρό για ζωντανό.

Λέγοντας ζωντανό βράχο, εννοούμε ότι φέρει επάνω του και στο εσωτερικό του, πλήθος μικροοργανισμών, όπως και πολλών μικρών οργανισμών, οι οποίοι θα αρχίσουν σταδιακά να πληθαίνουν, όσο προστίθενται στο σύστημά σου οργανικά απόβλητα.

Το πρώτο έργο που αναλαμβάνουν, είναι να μεταβολίσουν τους νεκρούς "αδελφούς" τους που ατύχησαν κατά τη διάρκεια του μακρινού τους ταξιδιού.

Αν ο βράχος είναι ήδη κουραρισμένος και πιθανά δεν υπάρχει τίποτα να μεταβολίσουν οι προαναφερόμενοι οργανισμοί, μπορείς να "ταΐζεις" καθημερινά, με λίγη τροφή, αποξηραμένη ή κατεψυγμένη, την οποία θα λειώνεις με τα δάχτυλά σου μέσα στο νερό. Με αυτόν τον τρόπο εκτός από την εξασφάλιση τροφής, τροφοδοτείς το σύστημά σου με περισσότερα είδη μικροοργανισμών. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, για να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, αλλά θεωρώ πως αυτό είναι το ευκολότερο, που έχεις να κάνεις.

Ταυτόχρονα παίρνεις καθημερινά μετρήσεις για να δεις την πορεία του κύκλου του αζώτου. Αν παρατηρήσεις υψηλές τιμές αμμωνίας ή νιτρωδών, διακόπτεις το τάισμα για μερικές μέρες. κ.ο.κ.

Όταν σιγουρευτείς πως όλα πάνε και οι τιμές έχουν μηδενιστεί, ενώ δειλά εμφανίζονται τα νιτρικά, τότε μπορείς να αρχίσεις να βάζεις τους πρώτους μεγάλους οργανισμούς, με τη σειρά που αναφέραμε και πάντα παρατηρώντας τις μεταβολές των προηγούμενων τιμών.

Καλό είναι να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις, γιατί τα λίγα λίτρα δεν συγχωρούν λάθη, όπως πολλές φορές έχουμε αναφέρει.

Καλή συνέχεια και περιμένω τα νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νέες μετρήσεις μετά από 8 μέρες:

NH3/NH4: 0,

NO2: 0,

NO3: 10,

PO4: 0,

αλατότητα 1023,

θερμοκρασία 27-28.

Μικροαλλαγές που έχουν γίνει είναι η αλλαγή της μπλε λάμπας που έγραφε freshwater με μια για θαλασσινό. Η προσθήκη (σήμερα) άλλου ενός κυκλοφορητή Corallia 1. Πιστεύω ότι από κυκλοφορία είμαι καλά (πλυντήριο θα το κάνω αν συνεχίσω!! :blink: ).

Η φωτοπερίοδος είναι στις 6 ώρες και αύριο πάω για 7. Έχει αρχίσει να παρουσιάζεται καφέ άλγη. Πρέπει να δω τι θα κάνω και με την προσθήκη μιας τουλάχιστον Τ5...

Ερωτήσεις:

Την φωτοπερίοδο να την αυξήσω με πιο μεγάλα βήματα μιας και έχω 30Watt T8 σε 70lt ή όχι;

Τις τελευταίες τρεις μέρες έχω ρίξει λίγη τροφή, όπως μου πρότεινε ο Νίκος, για να δω τι γίνεται με τη βιολογία.Αμωνία και νιτρώδη δεν έχω μετρήσει (ήταν και είναι μηδενικά). Θεωρώ ότι ο ζωντανός βράχος και η άμμος κάνουν τη δουλειά τους :buttrock: (...ή μπορεί και να βιάζομαι να χαρώ :blush: ). Να συνεχίσω ανά δύο μέρες να τρίβω δυό τρια φυλαράκια τροφή μέχρι να μπει κάποιο ζωντανό, ώστε να συντηρήσω την όποια βιολογία φαίνεται ότι έχω; Η θα γεμίσω νιτρικά με τα γνωστά επακόλουθα; Μάλλον τη ρίψη τροφής θα πρέπει να το συνδιάσω με αλλαγές νερού. Τι λέτε;

Μερικές αρχικές φωτογραφίες :

post-38-1191789302_thumb.jpg

post-38-1191789321_thumb.jpg

post-38-1191789337_thumb.jpg

post-38-1191789349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το βλέπω το στήσιμό σου, με μόνη επιφύλαξη στις μεγάλες επαφές βράχου και άμμου.

Καλή φαίνεται επίσης, και η κυκλοφορία.

Δεν κατάλαβα, γιατί λες ότι δεν έχεις μετρήσει αμμωνία και νιτρώδη, αφού μας δίνεις τιμές.

Συνολικά το ενυδρείο σου έχει κλείσει, περίπου 10 μέρες λειτουργίας και όλα δείχνουν καλά για τον κύκλο του αζώτου, αφού έκαναν την εμφάνισή τους τα νιτρικά. Σιγούρεψε όμως την αμμωνία και τα νιτρώδη.

Για την καφέ άλγη μην αγχώνεσαι. Την φωτοπερίοδο μπορείς να την αυξήσεις και πάλι την επόμενη εβδομάδα αν δεν έχεις μεγάλη έξαρση άλγης. Κατά τη γνώμη μου καλύτερα θα ήταν να μην είχες ανάψει καθόλου φώτα, για τις πρώτες δέκα ημέρες.

Αλλαγή δεν πρέπει να κάνεις σε αυτό στάδιο ωρίμανσης.

Τα λίγα φυλλαράκια, τάισμα, τα συνεχίζεις κανονικά.

Θα πρέπει όμως να προσθέσεις λίγο αλάτι, αφού πρώτα το διαλύσεις καλά σε ένα δοχείο, ώστε να αυξήσεις την αλατότητα στο 1025.

Αν όλα πάνε καλά, στο τέλος της εβδομάδας μπορείς να βάλεις τέσσερις ερημίτες και τέσσερα σαλιγκάρια.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα, γιατί λες ότι δεν έχεις μετρήσει αμμωνία και νιτρώδη, αφού μας δίνεις τιμές.

Καλημέρα Νίκο.

Λάθος έκφραση, εννοώ ότι δεν μέτρησα τιμή > 0 της αμμωνίας ή των νιτρωδών.

Αν όλα πάνε καλά, στο τέλος της εβδομάδας μπορείς να βάλεις τέσσερις ερημίτες και τέσσερα σαλιγκάρια.

Καλή συνέχεια

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Λάθος έκφραση, εννοώ ότι δεν μέτρησα τιμή > 0 της αμμωνίας ή των νιτρωδών.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update...

Αλλαγές εξοπλισμού:

Αφού είδα ότι με το καπάκι δεν γίνετε δουλειά στο θέμα του φωτισμού έκανα την κίνηση και το reef(aki) είναι πια topless :blush: . Έτσι μπόρεσα και έβαλα ένα φωτιστικό με 2 Τ5 24W (μια μπλε ακτινική και μια 14000 Κελβιν).

Αλλαγή αναγκαστικά σε εξωτ. φίλτρο με ένα EHEIM eco 2213 (440lt/hour).

Προσθήκες:

πριν 5 μέρες

2 turbo snail,

και .... ένα Lobophytum sp finger μπορεί να είναι και κάτι άλλο αλλά δεν πειράzει ήταν το ΠΡΩΤΟ ΚΟΡΑΛΛΙ μου :buttrock:

και χθες

4 κομμάτια ζωντανός βράχος,

Fungia sp.,

Pachyclavularia Violacea.

Μετρήσεις (προχθεσινές):

NH3/NH4: 0,

NO2: 0,

NO3: 12,

PO4: 0,

αλατότητα 1025,

θερμοκρασία 26 (κάνει λίγο κρύο πια για topless ενυδρείο).

Υπάρχει ακόμη (φυσικά) η καφέ άλγη σε άμμο και τζάμια αλλά ελεγχόμενη. Τα σαλιγκάρια turbo όνομα και πράγμα έχουν κάνει τον αρχικό βράχο πεντακάθαρο.

Λοιπόν σκέφτομαι να μείνω έτσι για λίγες μέρες να ξαναμετρήσω και μετά τι λέτε (αν όλα είναι καλά):

κάποιο αλγοφάγο ψάρι (και ποιο) ή ερημίτες; Κάτι που να πηγαίνει και στην άμμο ώστε να την καθαρίζει κάπως και αυτή θα ήθελα, αφού τα σαλιγκάρια από ότι βλέπω έχουν σύμβαση έργου μόνο για το βράχο.

Μερικές φωτό ακόμη (αν μπορεί να μου πει κάποιος τι είναι το το μαλλακό κοράλι σαν δεντράκι !!! αριστερά στη φωτό):

post-38-1192652050_thumb.jpg

post-38-1192652084_thumb.jpg

post-38-1192652102_thumb.jpg

post-38-1192652127_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - akisk
Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι Gladiella...ισως να ειναι sinularia.... αλλα αν ειναι αυτο που νομιζω (το ειχα, καποιοι το ειχαν δει) ειναι μια υπεροχη ροζ gladiella!!

Καλες οι αναβαθμισεις σου αλλα βλεπω επεσες και εσυ στα...σκληρα... κοραλλια... μιλαω για τη fugia... ειναι ακομα νωρις και δεν βλεπω μετρησεις για Ασβεστιο, Αλκαλικοτητα και Μαγνησιο... για αντε γρηγορα να κανεις τον τρελο επιστημονα και επεστρεψε με τις μετρησεις σου!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σαν Gladiella το βλέπω.

Να σου ζήσουν οι πρώτοι κάτοικοι!!!

Θα έλεγα να παραμείνεις όπως είσαι για τουλάχιστον 10 μέρες. Να αρχίσεις τις μετρήσεις, που σου υπέδειξε ο Μάνος και να περιοριστείς μόνο σε ασβέστιο και ΚΗ buffer, σαν πρόσθετα. Πρόσεξε να μην σου πουλούν διάφοροι επιτήδειοι, "θαυματουργά ζουμιά"

Κατόπιν μπορείς να βάλεις ένα αλγοβόρο ψαράκι, πχ ένα μικρό yellow tang ή ctenochaeto και αργότερα μία σαλιάρα ή κάποιο gobby. Προσοχή στην σωστή επιλογή μεγέθους.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Λοιπόν πήρα το σετάκι μου, επέστρεψα και έχουμε:

αλατότητα 1025 - 1026,

θερμοκρασία 26,5

Ασβέστιο Ca: 260 :buttrock: (salifert test)

Μαγνήσιο Mg: 1500 - 1510 (salifert test)

Αλκαλικότητα KH: 7 (tetra test)

Ph (πρωί): 7,61 (IKS Ph controller)

Θα κάνω μέτρηση του Ph και αργότερα με ανοικτά φώτα για να δω την μεταβολή που υπάρχει.

Έχω πάρει και τα Reef builder & Reef advance calcium (seachem) γιατί περίμενα ότι θα χρειαστούν.

Τώρα να αρχίσω να ανεβάζω την αλκαλικότητα ή να πάρω το Reef Buffer που ανεβάζει και Ph και να ξεκινήσω με αυτό;

Σκέφτομαι να πάω πρώτα το ΚΗ στο 9 περίπου και να δω το Ph να σταθεροποιείται περί το 8 και μετά να αρχίσω σιγά σιγά να βάζω και ασβέστιο. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεσαι σε καλό δρόμο!

Από τη στιγμή που δεν έχεις c/r, μπορείς να κάνεις συχνές μετρήσεις, μέχρι να προσδιορίσεις τη σωστή δοσολογία των KH buffer και ασβεστίου, που θα σουσυνιστούσα να τη μοιράσεις σε δύο ή και τρεις φορές την εβδομάδα, αντί να τη ρίχνεις όλη μαζί, όπως συνιστούν οι οδηγίες της συσκευασίας.

Καλό θα ήταν να μην κάνεις απότομες μεταβολές, με μεγάλες αποκλίσεις.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ακη πραγματι πρεπει να ανεβασεις το ασβεστιο και την αλκαλικοτητα. Αυτο μπορεις να το κανεις σιγα σιγα βαζωντας την μια μερα builder και την αλλη μερα ασβεστιο. Προσεχε να μην τα βαζεις σε κοντινες χρονικες αποστασεις μεταξυ του!!

Buffer δεν χρειαζεται και δεν προσφερει και πολλα...καλυτερα το PH να το ανεβασεις με καλυτερη οξυγονοση του ενυδρειου (πχ καποιος κυκλοφορητης να αναταραζει περισσοτερο την επιφανεια...).

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεσαι σε καλό δρόμο!

:buttrock:

( ... Ας ελπίσουμε όχι για τον Κορυδαλλό με τόσα που έχει στοιχήσει :blush: )

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και καλη αρχη και απο εμενα.... :buttrock:

Το κοραλι σου και εμενα για gladiella μου φενεται...

Προσοχη στις τιμες του ενυδρειο σου και σταδιακα να τις φτιαξεις.Οχι αποτομα... :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας φίλοι μου.

Άλλη μια ενημέρωση και καταγραφή για το reef (aki) μου ακολουθεί.

Συνεχίζω να προσθέτω την μια μερα builder και την αλλη μερα ασβεστιο όπως μου είπε και ο Μάνος και μέχρι τώρα έχω δει μια ελλάχιστη αύξηση του ασβεστίου που έχει πάει περίπου 280. Η αλκαλικότητα έχει μείνει ίδια.

Οι υπόλοιπες τιμές καλές με απρόσμενη μείωση των νιτρικών παρά την προσθήκη εδώ και 5 μέρες του πρώτου ψαριού ενός Ablygobius Phalaena που κάνει φιλότιμες προσπάθειες για να καθαρίσει την άμμο (και να την πετάει όπου βρει π.χ. πάνω στο βράχο, στη fungia ή τα άλλα κοράλια :angry2: ).

Υπάρχουν κάτι "ψειράκια" άσπρα μικροσκοπικά που περπατάνε πάνω στα τζάμια. Ο ψάρης φαίνεται να τα τρώει και έχουν μειωθεί. Γενικά όλο και κάτι νέο εμφανίζεται. Γενικά δεν πλήτεις από ότι βλέπω με όλα αυτά που βγαίνουν (π.χ. aptaisia :thumbup: ).

Δεν κρατήθηκα και πήρα άλλα τρια κοραλλάκια, εκ των οποίων το ένα ένα σαρκόφυτο που προορίζω και ελπίζω να γίνει το σπίτι σε 2 κλουνάκια που κάποια στιγμή θα πάρω.

Μπήκε μετά από πολύ σκέψη και ένα απλό σκίμερ με ξυλόπετρα, το μικρότερο που βρήκα, ελπίζοντας ότι θα μου δώσει περισσότερα από όσα θα μου χρεώσει. Εννοώ ότι έχω ένα μικρό άγχος μήπως γεμίσει το μικρό δοχείο συλλογής που έχει και αρχίζει να στάζει μέσα (ή έξω επειδή είναι στη γωνία). Μέχρι τώρα βέβαια καλά τα πάει (φτου φτου).

Έβαλα και ένα αυτοσχέδιο καπάκι από 5άρι πλέξι για να μην πηδήξει έξω ο ψάρης. Αυτό βρίσκεται όμως μεταξύ του φωτιστικού και της επιφάνειας του νερού. Θα έχω μεγάλη απώλεια έντασης φωτισμού λόγο της παρεμβολής του; :buttrock:

Μερικές εικόνες όπως είναι τώρα...

post-38-1193868438_thumb.jpg

post-38-1193868459_thumb.jpg

post-38-1193868474_thumb.jpg

post-38-1193868493_thumb.jpg

post-38-1193868510_thumb.jpg

post-38-1193868527_thumb.jpg

post-38-1193868545_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - akisk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...