Jump to content

Reef (aki) - Akisk Nano Reef


akisk

Recommended Posts

Ωραία εξελίσσεται το reefάκι σου!

Το συγκεκριμένο ψάρι, κατά τη γνώμη μου, είναι λάθος επιλογή.

Το ενδιάμεσο διάφραγμα, μπορεί να έχει μια μικρή απορρόφηση φωτός και κάποια μείωση της οξυγόνωσης.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εξελίσσεται το reefάκι σου!

Το συγκεκριμένο ψάρι, κατά τη γνώμη μου, είναι λάθος επιλογή.

Το ενδιάμεσο διάφραγμα, μπορεί να έχει μια μικρή απορρόφηση φωτός και κάποια μείωση της οξυγόνωσης.

Καλή συνέχεια

Καλημέρα και καλό μήνα Νίκο.

Όταν μπορείς μου πες μου πιο αναλυτικά γιατί δεν είναι καλή επιλογή κατά τη γνώμη σου.

Από αυτά που έχω διαβάσει μπορεί να πηδήξει έξω και θέλει προσπάθεια για να μάθει να τρώει κατεψ. τροφή.

Έχω βάλει αρτέμια να ετοιμάζεται για να ακολουθήσω μια μέθοδο που διάβασα ώστε να το μάθω να την τρώει.

Ελπίζω να μην εννοείς ότι επειδή σκάβει λίγι μπορεί να έχω καμμιά κατολίσθηση... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - akisk
Link to comment
Share on other sites

[quote

Το συγκεκριμένο ψάρι, κατά τη γνώμη μου, είναι λάθος επιλογή.

Συμφωνώ με την άποψη του Νίκου. :angry2: ..............αυτός ο τύπος παίρνει την άμμο , ανεβαίνει ψηλά και αρχίζει να την ραντίζει με αποτέλεσμα τα βράχια και τα κοράλλια να γεμίζουν άμμο ( χιονισμένο τοπίο ) :buttrock::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

..............αυτός ο τύπος παίρνει την άμμο , ανεβαίνει ψηλά και αρχίζει να την ραντίζει με αποτέλεσμα τα βράχια και τα κοράλλια να γεμίζουν άμμο ( χιονισμένο τοπίο )

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα "χιονισμένο τοπίο" θυμίζει το κάτω μέρος του βράχου. Τα κάνει λίγο χάλια αλλά τον συμπάθησα και σκέφτομαι ότι αν το δώσω πίσω και δεν πουληθεί σύντομα μπορεί να "συγχωρεθεί" σε ενυδρείο χωρίς άμμο γιατί δεν τρώει flake (δηλαδή είναι και ακατάστατος και καλομαθημένος ...χμμμμ... όντως τελικά να μην ήταν και η ιδανικότερη επιλογή).

Πάντως καθαρισμό και φιλτράρισμα στην άμμο κάνει super. Πρέπει να τρώει - φιλτράρει και την καφέ άλγη γιατί σε όσα σημεία πάει δεν έχω πια αυτό το καφέ πράγμα που έκανε την (άσπρη) άμμο να δείχνει βρώμικη ή να ψιλοπετρώνει.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν το reef(aki) τρέχει περίπου 2 μήνες, έχω αρχίσει να νιώθω σχετικά άνετα με τη ρουτίνα συντήρησής του και έτσι πριν 10 περίπου μέρες φιλοξενώ δύο υπέροχα κλοουνάκια. :hysterical:

Περιττό να πω ότι είναι φανταστικά (φτου – φτου), έχουν εγκλιματιστεί πολύ γρήγορα στο νέο τους περιβάλλον και είναι από τα πιο ξεθαρρεμένα ψάρια που είχα ποτέ. :hysterical:

Αλλαγές προσθήκες εξοπλισμού:

Η πεπατημένη Eliwell controller για τη θερμοκρασία και ξένοιασα μέχρι το καλοκαίρι.

Κατασκευή από πλέξι ενός καπακιού που αποτελείτε από δύο χωριστά μέρη (μπρος και πίσω από το φωτιστικό).

Συνεχίζω να ρίχνω τα πρόσθετα αλλά μόνο το ασβέστιο έχει κάπως ανέβει (περίπου στο 340), αλλά το ΚΗ ίσως και να έχει πέσει λίγο στο 6,5.

Το μαγνήσιο έχει περάσει τα 1500 και δεν ξέρω αν πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ.

Σκέφτομαι να πάρω κάποιο αλάτι με αυξημένη αλκαλικότητα και χαμηλό μαγνήσιο ώστε να κάνω εναλλάξει τις αλλαγές με το Tropic Marine Pro που μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ. Αν έχετε να προτείνεται κάποιο …..

Και μερικές φωτογραφίες αφιερωμένες σε όλους σας για την πολύτιμη βοήθεια. :hysterical:

post-38-1195679399_thumb.jpg

post-38-1195679416_thumb.jpg

post-38-1195679436_thumb.jpg

post-38-1195679453_thumb.jpg

post-38-1195679472_thumb.jpg

post-38-1195679487_thumb.jpg

post-38-1195679509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Άκη, το ενυδρείο σου συνεχίζει να δείχνει πολύ ωραίο!

Το μαγνήσιο πιθανά να ανεβαίνει με τα πρόσθετα ασβεστίου που προσθέτεις. Πρόσεξε καλά την ετικέτα του σκευάσματος, που χρησιμοποιείς, αν αναφέρει στη σύνθεση περιεκτικότητα σε μαγνήσιο.

Αν διαπιστώσεις κάτι τέτοιο, καλό είναι να αλλάξεις σκεύασμα, που να περιέχει μόνο ασβέστιο.

Όπως καταλαβαίνεις η κατανάλωση ή οι απώλειες ασβεστίου, στο σύστημά σου είναι μεγαλύτερες απ' ότι σε μαγνήσιο. Το αποτέλεσμα είναι, ότι η προσπάθειά σου να διατρήσεις το ασβέστιο σε ικανοποιητικά επίπεδα, ανεβάζει πολύ το μαγνήσιο. Μεγάλη αύξηση του μαγνησίου, μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άκη,

το ενυδρείο σου εξελίσσετε σιγά σιγά από ότι βλέπω.

Νομίζω όμως ότι οι τιμές σου χρειάζονται ρύθμιση.

Το ΚΗ είναι αρκετά χαμηλό και το μαγνήσιο σε υψηλά επίπεδα.

Φρόντισε να βρεις το κατάλληλο "γιατροσόφι" έτσι ώστε να σταθεροποιηθούν οι τιμές σου.

Η χρήση ξεχωριστών πρόσθετων θα σε βοηθήσει πιστεύω...

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Το μαγνήσιο πιθανά να ανεβαίνει με τα πρόσθετα ασβεστίου που προσθέτεις. Πρόσεξε καλά την ετικέτα του σκευάσματος, που χρησιμοποιείς, αν αναφέρει στη σύνθεση περιεκτικότητα σε μαγνήσιο.

Αν διαπιστώσεις κάτι τέτοιο, καλό είναι να αλλάξεις σκεύασμα, που να περιέχει μόνο ασβέστιο.

Ναι δυστυχώς ισχύει αυτό που λες Νίκο.

Υπάρχουν κάποιες προτεινόμενες μάρκες - λύσεις;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κάποια αναζήτηση προιόντων. Υπάρχουν επώνυμες μάρκες με καθαρό ασβέστιο. Πριν αγοράσεις κάτι διάβασε προσεκτικά τα στοιχεία που περιέχει.

Μια καλή λύση είναι επίσης και το Kalkwasser.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχουν περάσει πια 6 μήνες και μιας και χάθηκαν οι παλαιές φωτογραφίες τι καλύτερο από το να βγάλω μερικές νέες. :bowdown:

Έτσι το αφήσαμε τέλος Νοεμβρίου 07 (πρώτη φωτογραφία) και σιγά-σιγά είναι έτσι όπως φαίνεται στις επόμενες.

Στα επόμενα σχέδια η μετατροπή των 230λτ σε .... reef (άντε να δούμε πότε).

post-38-1206892640_thumb.jpg

post-38-1206892681_thumb.jpg

post-38-1206892724_thumb.jpg

post-38-1206892782_thumb.jpg

post-38-1206892806_thumb.jpg

post-38-1206892827_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ζωντανά σου και πολύ καλή η εξέλιξη του συστήματός σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα ζωντανά σου και πολύ καλή η εξέλιξη του συστήματός σου!!!

Ευχαριστώ Νίκο.

Τίποτα όμως δεν θα είχε γίνει χωρίς την πολύτιμη βοήθειά σας. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο !!! Εύγε !!! :)

Κάνε λίγο κράτη , γιατί το έχεις φορτώσει για 6 μήνες που λειτουργεί !!!

Πλησιάζει και το καλοκαίρι !!! Δύσκολη εποχή για Mini Reef ! :bowdown:

Συγχαρητήρια !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και τα ζωντανά σου υπέροχα!!! :bowdown:

Χίλια μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο :) απο φωτισμο τι λαμπες εχεις?τελικα skimer εβαλες?? :bowdown:

Φωτισμός 2χ24 Τ5 και για skimmer έβαλα ένα μικρό που δουλεύει με αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...