Jump to content

Ειναι μεσογιακό αλλα τί είναι?


Recommended Posts

Πρέπει να είναι κάποιο είδος 'μαζεμένης' ανεμώνης άν και η φωτό δέν βοηθά πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για είδος ανεμώνης.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

Που το βρήκες? Είναι πάνω σε Μεσογειακό βράχο? Η φωτογραφία είναι δική σου? Συμπεριφορά πρωί -βράδυ?

Και ότι άλλο νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για είδος ανεμώνης.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

Που το βρήκες? Είναι πάνω σε Μεσογειακό βράχο? Η φωτογραφία είναι δική σου? Συμπεριφορά πρωί -βράδυ?

Και ότι άλλο νομίζεις.

Η φωτογραφία είναι από το ενυδρίο μου. Τον βράχο τον πήρα από μια παραλία στον Κάλαμο και ήταν πάνω του.

Το παρακολουθώ συχνά και δεν έχω δεί καμία αλλαγή, εκτός από μικρή μετατόπισή του.

Ο βράχος είναι μεσογειακός. Έχει ένα στόμιο το οποίο δεν το έχω δει να ανοίγει.

Θα στείλω και άλλη φωτογραφία μήπως σας διευκολύνω καθόλου, γιατί θα ήθελα πολύ να μάθω τί είναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενισχύεται η άποψή μου, ότι πρόκειται για ανεμώνη, λόγω του ότι μετακινείται.

Έχεις δει τις κόκκινες ανεμώνες στα βράχια των παραλίων? Την ημέρα έχουν την ίδια μορφή και σχήμα, με της φωτογραφίας, μόνο που διαφέρουν στο χρώμα. Το βράδυ, όμως, όταν ανοίγουν οι πολύποδες, "μετουσιώνονται" σε πραγματικά λουλούδια.

Έχει παρατηρήσει πολύποδες κατά τη διάρκεια της νύχτας??

Πιστεύω, ότι σύντομα θα γνωρίζω περισσότερα για αυτό, οπότε θα επανέλθω

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει πολύποδες κατά την διάρκεια της νύχτας!!

Υπάρχει περίπτωση να τρέφεται μόνη της? Το έχω 2 μήνες περίπου, και το ανακάλυψα όταν έστρεψα τον βράχο 180 μοίρες!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να τρέφεται μόνη της? Το έχω 2 μήνες περίπου, και το ανακάλυψα όταν έστρεψα τον βράχο 180 μοίρες!!

Για να επιβιώνει τόσο μεγάλο διάστημα, σίγουρα βρίσκει τροφή, από το ενυδρείο σου.

Το γεγονός ότι ζούσε κάτω από το βράχο, δηλώνει πως πρόκειται για ετεροτροφικό οργανισμό, άρα δεν του αρέσει το φως και θα προσπαθήσει και πάλι να βρεθεί στην περιοχή, που προτιμά.

Link to comment
Share on other sites

λες ότι το έχεις δυο μήνες τώρα

πριν να στρίψεις το βράχο αυτό το σημείο ήταν φωτισμένο η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αρκετή αναζήτηση, πιστεύω πως πρόκειται για το είδος Actinia equina, που είναι πολύ διαδεδομένο στις θάλασσές μας. Η παραλλαγή του καφέ χρώματος δεν είναι κάτι που δεν αναφέρεται.

Πιστεύω ότι λόγω στρεσαρίσματος ή υποστροφής, δεν ανοίγει τα πλοκάμια της.

Αν έχεις διάθεση, μπορείς να την τοποθετήσεις κοντά στη ροή ενός κυκλοφορητή και να δοκιμάσεις να την ταίσεις, ή και να δοκιμάσεις με μια πιπέτα ή σύριγγα (target feeding). Πιστεύω ότι αν έχει ακόμα δυνάμεις, πρέπει να ανοίξει κάποιους πολύποδες.

Πληροφορίες εδώ:

http://www.seaslug.org.uk/marinelife/species.asp?item=D11510

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρστώ για την βοήθεια!!!

Θα δοκιμάσω να το ταίσω όπως είπες και μόλις έχω νεότερα θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

λες ότι το έχεις δυο μήνες τώρα

πριν να στρίψεις το βράχο αυτό το σημείο ήταν φωτισμένο η όχι ?

Ήταν φωτισμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά μετά από αρκετή αναζήτηση, πιστεύω πως πρόκειται για το είδος Actinia equina, που είναι πολύ διαδεδομένο στις θάλασσές μας. Η παραλλαγή του καφέ χρώματος δεν είναι κάτι που δεν αναφέρεται.

Πιστεύω ότι λόγω στρεσαρίσματος ή υποστροφής, δεν ανοίγει τα πλοκάμια της.

Αν έχεις διάθεση, μπορείς να την τοποθετήσεις κοντά στη ροή ενός κυκλοφορητή και να δοκιμάσεις να την ταίσεις, ή και να δοκιμάσεις με μια πιπέτα ή σύριγγα (target feeding). Πιστεύω ότι αν έχει ακόμα δυνάμεις, πρέπει να ανοίξει κάποιους πολύποδες.

Πληροφορίες εδώ:

http://www.seaslug.org.uk/marinelife/species.asp?item=D11510

100_0524.rar

Είναι πραγματικά πολύ όμορφη!!!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω rar, μπορείς να τη βάλεις με άλλο τρόπο.

Πάντως πολύ ενδιαφέρον, που άνοιξε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω rar, μπορείς να τη βάλεις με άλλο τρόπο.

Πάντως πολύ ενδιαφέρον, που άνοιξε.

100_0524.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!!! Τώρα είναι σίγουρο πως πρόκειται για το συγκεκριμένο είδος ανεμώνης.

Αν τη φροντίσεις καλά, με τάισμα θα ανοίξει πολύ περισσότερο και θα τη θαυμάσεις πραγματικά. Όταν ανοίξει εντελώς θα αντιληφθείς πόσο εντυπωσιακή είναι.

Το τάισμα μπορείς να το κάνεις με αλεσμένη τροφή και μια σύριγγα με σωληνάκι (target feeding).

Θέλει χαμηλό φωτισμό και ανοίγει κυρίως το βράδυ.

Περιμένω και άλλη φωτογραφία με πλήρες άνοιγμα των πλοκαμιών.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείς τί τροφή να της δώσω και αύριο θα στείλω φωτογραφία με πλήρες άνοιγμα πλοκαμιών.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατεψυγμένες ψαροτροφές ή να φτιάξεις μόνος σου χρησιμοποιώντας φρέσκιες γαρίδες και μικρόψαρα. Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα μπλεντεράκι πχ mulinex, για να την αλέσεις και να την κάνεις ζουμί, προσθέτοντας λίγο νερό του ενυδρείου.

Πλησιάζοντας το σωληνάκι στο κέντρο της, ρίχνεις σιγά σιγά το ζουμί και θα ανοίξει να φάει. Δύο ή και περισσότερες φορές την εβδομάδα, αρκεί μια μικρή ποσότητα.

Το υπόλοιπο της τροφής το φυλάς στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...