Jump to content

Sos θάνατος γκάπυ...


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 61x31*44 80 λίτρα καθαρά

ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1,5 μήνα

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Το Σάβατο που μας πέρασε

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26

ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): Τώρα 5 Γκάπυ 1 ΣΑΕ και μωράααα(γύρω στα 15-20)

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26

ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορά τη βδομάδα 35-40% Και τώρα με τη γέννα και το πρόβλημα κάθε μερα 20%

ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορά την ημέρα Τetra Pro ή Tetra Pro color και 1 φορά την ημέρα για τα μωρά σε σκόνη και με σύριγκα στο βυθό

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:

pH:7,2

KH:8~10

GH:15~17

ΝΗ3 (αμμωνια):0

ΝΟ2(νιτρώδη):0 (αν και την δευτέρα μετά τη γέννα ανέβηκαν στα 0.50 για μερικές ώρες...

ΝΟ3(νιτρικά):10~15

ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: Γκάπυ... Έχω χάσει ήδη 3...

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: στην επιφάνεια συνεχώς

ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά

ΑΝΑΠΝΟΗ: αυξημένη

ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :μια χαρά τρώνε...σαν τρελλά

ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Τη Δευτέρα που έβαλα την φλογέρα κάθετα βρήκα μια θυλικιά νεκρή...μετά απο λίγες ώρες είδα τα μωρά...υπέθεσα ότι πέθανε απο τι γέννα... αλλα τελικά όχι... έχασα αλλες 2 τις επόμενες μέρες

ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Τα βράγχια τους τα έχω παρατηρήσει ότι έχουν πάρει ένα κόκκινο χρώμα...

Παιδιά βοηθήστε με plz... Τα έχω χάσει... Δεν θέλω να χάσω άλλα ψάρια... είναι το ξεκίνημα μου βλέπεται και το παίρνω λίγο βαριά...

Τα μωρά είναι μια χαρά...έτσι τα βλέπω τουλάχιστον εγώ...

Την Φλογέρα την είχα οριζόντια επάνω και έκανε μια πολύυυυυυ μικρή ανατάραξη...αλλά επειδή έχω φυτάκια το παιδί απο το pet shop μου έιπε ΚΑΘΟΛΟΥ ανατάραξη κ την έβαλα κάθετα...Τα γκάπυ ήταν συνεχώς στην επιφάνεια και έπαιρναν οξυγόνο... Την ξαναγύρισα πριν λίγο οριζόντια με λίγη ανατάραξη μπας και υπάρχει έλλειψη οξυγόνου...Και τώρα άρχισαν να κολυμπάνε σε όλο το ενυδρείο...και κάπως σαν να αναπνέουν πιο αργα προς κανονικα... Μακάρι να έφταιγε αυτο...Αλλα η κοκκινίλα στα βραγχια να προήλθε απο έλλειψη οξυγόνου??

CO2 δεν χρησιμοποιώ προς το παρόν...

Φωτισμός 2χ20W Τ8. Μία Flora-glo και μία Power-glo

Το φίλτο είναι της Eheim 2213...Υλικά απο κάτω προς τα πάνω: μηχανικό μακαρόνι>μπλέ σφουγκάρι>siporax>υαλοβάμβακας. Είναι μπολιασμένο...Και το στώσιμο έγινε με αμμωνία απο το φαρμακείο...

Αντιχλώριο χρησιμοποιώ το prime καθώς επίσης και Cycle της Nutrafin (Βακτήρια έτοιμα για βοήθεια στη βιολογία τώρα με τα μικρά...)

Ελπίζω να έχω γράψει ότι χρειάζεσται για να μου πείτε τι να κάνω...

Α ξέχασα να σας πω... αλάτι δεν χρησιμοποιώ...θα πάρω όμως πρωί πρωί...

Επίσης τα φυτά είναι 2 cabomba,3 valisneries,1 anoumbia δεμένη σε ξύλο και 2 ξύλα...

Link to comment
Share on other sites

αλατι βαζεις;

Link to comment
Share on other sites

αλατι βαζεις;

Όχι δεν βάζω... Την δευτερά το έχω στο πρόγραμμα να πάω να πάρω για να αρχίζω να βάζω...

Link to comment
Share on other sites

ε τοτε ειναι μαλον ελιψει αλατιου.γιατι οξυγωνου αποκλιετε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν βάζω... Την δευτερά το έχω στο πρόγραμμα να πάω να πάρω για να αρχίζω να βάζω...

Μην βιάζεσαι να ρίξεις αλάτι. Έχω το ενυδρείο με τα γκάπυ περίπου 10 μήνες και δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. Οι αναπνοές στα ψάρια γίνονται γρήγορες σε περιπτώσεις άγχους, όταν υπάρχει έλλειψη οξυγόνου ή υπάρχει κάποια ασθένεια. Το αλάτι είναι καλό να χρησιμοποιείται αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Η αλατότητα σκοτώνει τα εξωπαράσιτα που μπορεί να έχουν προσβάλει τα ψάρια μας. Τότε γίνεται χρήση του αλατιού δικαιολογημένα. Οι μετρήσεις που μας δίνεις είναι φυσιολογικές και μάλιστα σε πάρα πολύ καλά επίπεδα. Το γεγονός ότι όταν υπήρξε ανατάραξη της επιφάνειας τα πράγματα πήγαν καλύτερα, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κάτι τρέχει με το οξυγόνο. Μήπως έγινε λαθεμένη χρήση CO2; Τοποθέτησε την εισαγωγή από το σωλήνα του φίλτρου σου πιο ψηλά από την επιφάνεια του νερού σου για να δημιουργούνται φυσαλίδες κατά την πτώση. Βέβαια οι αλλαγές σου είναι συχνές και μάλιστα σε αρκετό ποσοστό νερού. Το μόνο που μπορώ να υποπτευτώ ειλικρινά είναι ότι στο νερό σου υπάρχει μεγάλη συγκέντρωση CO2. Μην κάνεις καθημερινές αλλαγές. Τοποθέτησε στο νερό σου μία αεραντλία αν έχεις για γρηγορότερα αποτελέσματα και κάνε μία αλλαγή της τάξης του 50%. Θα περιμένω νεότερα και εύχομαι να μην έχεις άλλες απώλειες.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι να ρίξεις αλάτι. Έχω το ενυδρείο με τα γκάπυ περίπου 10 μήνες και δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. Οι αναπνοές στα ψάρια γίνονται γρήγορες σε περιπτώσεις άγχους, όταν υπάρχει έλλειψη οξυγόνου ή υπάρχει κάποια ασθένεια. Το αλάτι είναι καλό να χρησιμοποιείται αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Η αλατότητα σκοτώνει τα εξωπαράσιτα που μπορεί να έχουν προσβάλει τα ψάρια μας. Τότε γίνεται χρήση του αλατιού δικαιολογημένα. Οι μετρήσεις που μας δίνεις είναι φυσιολογικές και μάλιστα σε πάρα πολύ καλά επίπεδα. Το γεγονός ότι όταν υπήρξε ανατάραξη της επιφάνειας τα πράγματα πήγαν καλύτερα, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι κάτι τρέχει με το οξυγόνο. Μήπως έγινε λαθεμένη χρήση CO2; Τοποθέτησε την εισαγωγή από το σωλήνα του φίλτρου σου πιο ψηλά από την επιφάνεια του νερού σου για να δημιουργούνται φυσαλίδες κατά την πτώση. Βέβαια οι αλλαγές σου είναι συχνές και μάλιστα σε αρκετό ποσοστό νερού. Το μόνο που μπορώ να υποπτευτώ ειλικρινά είναι ότι στο νερό σου υπάρχει μεγάλη συγκέντρωση CO2. Μην κάνεις καθημερινές αλλαγές. Τοποθέτησε στο νερό σου μία αεραντλία αν έχεις για γρηγορότερα αποτελέσματα και κάνε μία αλλαγή της τάξης του 50%. Θα περιμένω νεότερα και εύχομαι να μην έχεις άλλες απώλειες.

¨

Έκανα την αλλαγή νερού που μου έιπες φίλε μου... έβαλα την φλογέρα ακόμη λίγο πιο ψηλά... μακάρι να έφταιγε αυτό... αλλαγές νερού κάνω κάθε μέρα μικρές γιατι έχω και μωρα!!!!!!!!

μήπως όμως το υπερβολικό οξυγόνο μου δημιουργήσει πρόβλημα με τα φυτά???CO2 δεν έχω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...