Jump to content

Λάμπα Uv και λιπάσματα


Recommended Posts

φίλοι μου γειά σας,

πόσες ώρες πρέπει να ανάβει η λάμπα UV ? Εχω διαβάσει ότι μερικά στοιχεία που περιέχονται σε λιπάσματα είναι φωτοευαίσθητα και επειρεάζονται από την λάμπα UV . Τι πρέπει να κάνουμε γιά να συνδιάσουμε τα οφέλη από την UV χωρίς να καταστρέφουμε τα λιπάσματα ?

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν έχεις πρόβλημα στο ενυδρείο σου τότε κάνε αυτό που κάνω εγώ κάθε 30 μέρες την ανάβω προληπτικά για 24 ώρες. (αν και τελευταία το έχω κόψη και αυτό)

Άλλα και κάθε 15 μέρες να την ανάβεις για 24 ώρες δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τις ηλίθιες ίσως ερωτήσεις, αλλά η λάμπα UV σε τι χρησιμεύει; Αντι-παρασιτική είναι; Κάπου είχα διαβάσει ότι σκοτώνει τους μικροοργανισμούς. Έτσι όμως δεν επηρεάζεται αρνητικά η βιολογία του ενυδρείου μας; Επίσης, η UV ακτινοβολία δεν είναι επικίνδυνη για εμάς;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τις ηλίθιες ίσως ερωτήσεις, αλλά η λάμπα UV σε τι χρησιμεύει; Αντι-παρασιτική είναι; Κάπου είχα διαβάσει ότι σκοτώνει τους μικροοργανισμούς. Έτσι όμως δεν επηρεάζεται αρνητικά η βιολογία του ενυδρείου μας; Επίσης, η UV ακτινοβολία δεν είναι επικίνδυνη για εμάς;

Η ακτινοβολία UV είναι επικίνδυνη , αλλά οι συσκευές για τα ενυδρεία έχουν την λάμπα κλεισμένη μέσα σε αδιαφανές υλικό ώστε η λειτουργία τους να είναι απόλυτα ασφαλής . Για την βιολογία του ενυδρείου μην ανησυχείς γιατί σκοτώνονται μόνο τα αιωρούμενα μικρόβια-μικροοργανισμούς ενώ αυτά που χρησιμεύουν είναι εγκατεστημένα στα υλικά του φίλτρου και στο χαλίκι-υποστρωμα.

Έγινε επεξεργασία - ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Σκεφτομαι να εγκαταστησω μια τετοια λαμπα στον αγωνα κατα των αλγων και ειδικοτερα κατα της τριχοειδους αλγης.Πλεον ειναι ελεγχομενη απολυτα αλλα αυτους εστω τους ελαχιστους μαυρους θυσανους απο αλγη θα ηθελα να τους εξαλειψω.Αξιζει η αγορα για αυτο το σκοπο και ποσο αποτελεσματικη ειναι κατα της αλγης? το εχετε τσκαρει εσεις που εχετε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.Σκεφτομαι να εγκαταστησω μια τετοια λαμπα στον αγωνα κατα των αλγων και ειδικοτερα κατα της τριχοειδους αλγης.Πλεον ειναι ελεγχομενη απολυτα αλλα αυτους εστω τους ελαχιστους μαυρους θυσανους απο αλγη θα ηθελα να τους εξαλειψω.Αξιζει η αγορα για αυτο το σκοπο και ποσο αποτελεσματικη ειναι κατα της αλγης? το εχετε τσκαρει εσεις που εχετε?

Η συσκευή λάμπας UV, δεν καταπολεμά την τριχοειδή άλγη και γενικά όλα τα είδη άλγης που έχουν πρόσφυση στα τοιχώματα, στα διακοσμητικά ή στα φύλλα των φυτών.

Δηλαδή δεν χρησιμεύει για το σκοπό που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή λάμπας UV, δεν καταπολεμά την τριχοειδή άλγη και γενικά όλα τα είδη άλγης που έχουν πρόσφυση στα τοιχώματα, στα διακοσμητικά ή στα φύλλα των φυτών.

Δηλαδή δεν χρησιμεύει για το σκοπό που θέλεις.

καλημερα,ευχαριστω για την απαντηση,μαλλον πρεπει να ριξω το φωσφωρο κι αλλο για να εξαφανιστουν οι θυσανοι τριχοειδους αλγης.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οι θυσανοι αυτοι ειναι ως επι το πλειστον σε σημεια που ειναι εκτεθειμενα εντονα στο φως και μονο πανω στα ξυλα που εχω μεσα στο ενυδρειο.Να τα αγνοησω ? ειναι ακινδυνα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...