Jump to content

Γεννα Δίσκων


dodo

Recommended Posts

Αγαπητό Cosmopolitan

Να σας πώ την ιστορία μου...

εχω ενα ζευγάρι και μετα απο την 4η γέννα είδα επιτέλους ουρίτσες...

η διαφορά της τελευταίας απο τις 3 προηγούμενες ειναι οτι τους απομόνωσα σε δικό τους ενυδρίο...

οι ουρίτσες κράτησαν για 3 μέρες... την πρώτη και δεύτερη μέρα οταν ήταν ακομα κολημένες στον κώνο, οποια ξεκολλούσε απο τον κώνο και δοκίμασε απόπλου :blush: τοτε η μάνα την έτρωγε! :blink:

Την τρίτη μέρα μεγάλωσαν αισθητά (το 2πλάσιο περίπου της πρώτης μέρας) και ειχαν μείνει καμια 15αρια που εκοβαν βόλτες μαζι με τον αρσενικό, κολημένα πάνω του... :buttrock:

Την τέταρτη μέρα δεν υπήρχε κανενα ούτε για δείγμα... μαλιστα τα τελευταία 1-2 που υπήρχαν και πήρε το μάτι μου τα έφαγαν παλι.... :(:(:(

Ειμαι ενας παππούς σε απόγνωση!! τα παιδιά μου τρώνε τα εγγόνια μου... :(

τι να κανω??? Να τα πλακώσω στις ανάποδες δεν μπορώ....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ παππού κατ' αρχήν ψυχραιμία ,

Είσαι σίγουρος ότι η μαμά έφαγε τα παιδιά της ή απλά συγκέντρωνε αυτά που πήγαν να απομακρυνθούν ??? (το κάνουν αυτό και εγώ όταν το είχα δει την 1η φορά είχα την εντύπωση ότι είχα να κάνω με παιδοκτόνους γονείς).

Έχεις πάρει τα μέτρα σου ώστε να μην έχουν κίνδυνο τα μικρά από την εισαγωγή στο φίλτρο σου (να μην ρουφιόνται)???

Άφησες λίγο φως το βράδυ που τα μικρά έγιναν ελεύθεροι κολυμβητές??? (χρειάζεται ώστε οι γονείς να τα βρίσκουν όταν απομακρύνονται).

Έβαλες ένα ανοιχτόχρωμο backround ώστε τα μικρά να μπορούν να βλέπουν εύκολα τους γονείς???

Είχες κατάλληλες συνθήκες στο νερό σου???

Αν τα έκανες όλα αυτά τότε λυπάμαι άλλα η μαμά δεν έχει ίχνος μητρικού ενστίκτου…

(βέβαια πιθανόν ακόμα να είναι άπειρη - άλλωστε είναι μια επιτυχεία το γεγονός ότι γνωρίζεις ότι έχεις ένα γόνιμο ζευγάρι)

Link to comment
Share on other sites

Απλα θελω να ξες πως ακομη κι ενας γονιος μπορει να αναλαβει την συτιση των μικρων,αυτο συμαινει πως την επομενη φορα μπορεις να απομακρυνεις τη μητερα.

Link to comment
Share on other sites

@@chchhypno....................

Είσαι σίγουρος ότι η μαμά έφαγε τα παιδιά της ή απλά συγκέντρωνε αυτά που πήγαν να απομακρυνθούν ???

(το κάνουν αυτό και εγώ όταν το είχα δει την 1η φορά είχα την εντύπωση ότι είχα να κάνω με παιδοκτόνους γονείς).

Ειμαι 100% σιγουρος, ειδα την μανα να τα τρωει...

Έχεις πάρει τα μέτρα σου ώστε να μην έχουν κίνδυνο τα μικρά από την εισαγωγή στο φίλτρο σου (να μην ρουφιόνται)???

Ναι, δεν υπήρχε πρόβλημα με αυτό

Άφησες λίγο φως το βράδυ που τα μικρά έγιναν ελεύθεροι κολυμβητές??? (χρειάζεται ώστε οι γονείς να τα βρίσκουν όταν απομακρύνονται).

Ναι, ολο το βράδυ επι 3 μέρες υπήρχε ικανοποιητικό φως

Έβαλες ένα ανοιχτόχρωμο backround ώστε τα μικρά να μπορούν να βλέπουν εύκολα τους γονείς???

Ναι, μπλέ ανοιχτό αφίσα εχω

Είχες κατάλληλες συνθήκες στο νερό σου???

Τα τελευταία τεστ ετσι εδειξαν...

Αν τα έκανες όλα αυτά τότε λυπάμαι άλλα η μαμά δεν έχει ίχνος μητρικού ενστίκτου…

Μαλλον.... :buttrock:

(βέβαια πιθανόν ακόμα να είναι άπειρη - άλλωστε είναι μια επιτυχεία το γεγονός ότι γνωρίζεις ότι έχεις ένα γόνιμο ζευγάρι)

Μακάρι :blush:

@stratos............

Απλα θελω να ξες πως ακομη κι ενας γονιος μπορει να αναλαβει την συτιση των μικρων,αυτο συμαινει πως την επομενη φορα μπορεις να απομακρυνεις τη μητερα.

χμμμμμ... το καλό ειναι οτι ο δίσκος μέχρι τωρα γεννάει περίπου καθε 15 μέρες...

Θα τη δοκιμάσω τη συμβουλή σου...

Έγινε επεξεργασία - dodo
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία την επόμενη φορά λοιπόν!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...