Jump to content

Γειά σας...να μαι κι εγώ


k@Tie

Recommended Posts

Γειά σας τι κάνετε;;;

Λοιπόν σήμερα μου κάναν δώρο ένα ιαπωνικό κόι το οποίο έχει ολικό μήκος 12 cm αλλα με πιάσαν λίγο απροετοίμαση...έχω ένα ενυδρείο μόλις 10 lt και το απόγευμα θα πάω να αγοράσω ένα καινούργιο για να βάλω μέσα το νέο μέλος!!

Μπορείται να μου πειτε πόσα lt πρέπει να είναι περίπου το καινούργιο ενυδρείο και τι εξοπλισμό να αγοράσω;;;

Να προσθέσω οτι έιμαι αρχάρια!!

Ευχαριστώ...και ανυπομονώ να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για τον "ενυδρειακό κόσμο" κι όχι μόνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα καλωσήρθες στο ΑΖ και στο χόμπυ!

Δυστυχώς, τα ΚΟΙ γίνονται τεράστια, γεγονός που τα κάνει ιδανικά ψάρια για λίμνες και όχι για ενυδρεία.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρείς στην κατηγορία "Ψάρια κρύου νερού".

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το ψάρι πίσω στο μαγαζί και ξαναπάρ'το μόλις φτιάξεις τη λίμνη του :buttrock:

Συγγνώμη για το καλωσόρισμα αλλά ήθελα να σε προλάβω πρίν το αγοράσεις αφού το ψάρι δεν μπαίνει σε ενυδρείο γιατί γίνεται πολύ μεγάλο.Αν θες να ασχοληθείς με λίμνη αργότερα κράτησέ το αλλά θα πρέπει να πάρεις αρκετά μεγάλο ενυδρείο.Επίσης το νερό του νέου σου ενυδρείου θα πρέπει να στρωθεί πριν μπεί το ψάρι.Ψάξε λίγο στο φορουμ και στο ιντερνετ και μετά αγόρασε.

Να προσθέσω οτι μέχρι να δείς τι θα κάνεις με το ψάρι κάνε συχνές αλλαγές νερού με αντιχλώριο οπωσδήποτε!!!!

(με πρόλαβες torm)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω οτι κανονικά μπαίνει σε λιμνη αλλα δεν έχω...το ψάρι όπως έγραψα είναι δώρο και τα δώρα δεν επιστρέφονται!!Απο έρευνα που έκανα μπορούν να ζήσουν και σε ενυδρεία απλα διαμορφώνοντας τις ανάγκες τους και προσαρμόζωντας το μέγεθος τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω οτι κανονικά μπαίνει σε λιμνη αλλα δεν έχω...το ψάρι όπως έγραψα είναι δώρο και τα δώρα δεν επιστρέφονται!!Απο έρευνα που έκανα μπορούν να ζήσουν και σε ενυδρεία απλα διαμορφώνοντας τις ανάγκες τους και προσαρμόζωντας το μέγεθος τους!!!

Καλά όλα αυτά αλλά το ψαράκι θα την πληρώσει λόγω του χώρου.

Κήπο έχεις? :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

κήπο έχω αλλα και πάλι δεν υπάρχει χώρος για λίμνη...υπάρχει κι άλλο θέμα...σε ένα χρόνο το πολύ θα φύγω απο το σπίτι αυτο και θα πάω σε άλλο τότε τι θα κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά να δώσεις τα ΚΟΙ και να πάρεις κάποιο ψάρι που θα μπορείς να φιλοξενήσεις καλύτερα; Και αυτό θα είναι πιο ευτυχισμένο και εσύ θα έχεις μακροπρόθεσμα λιγότερα προβλήματα (χώρου και στρές όταν αρχίσει να μεγαλώνει).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλα μάλλον θα το κρατήσω το κόι...άλλωστε δεν είμαι η πρώτη που το βάζω σε ενυδρείο!!!απλά όταν χρειαστεί μεγαλύτερο ενυδρείο θα πάρω άλλο ή θα βρώ εκείνη τη στιγμή κάποια καλύτερη λύση...αυτο που με προβληματίζει προς στιγμήν είναι πώς θα στρώσω το καινούργιο ενυδρείο...έχω διαβάσει πολλούς τρόπους και δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλα μάλλον θα το κρατήσω το κόι...άλλωστε δεν είμαι η πρώτη που το βάζω σε ενυδρείο!!!απλά όταν χρειαστεί μεγαλύτερο ενυδρείο θα πάρω άλλο ή θα βρώ εκείνη τη στιγμή κάποια καλύτερη λύση...αυτο που με προβληματίζει προς στιγμήν είναι πώς θα στρώσω το καινούργιο ενυδρείο...έχω διαβάσει πολλούς τρόπους και δεν ξέρω ποιος είναι ο καλύτερος :blush:

Κατ' αρχήν καλώς ήρθες!

Θα μου επιτρέψεις όμως να διαφωνήσω με αυτό που έγραψες... :buttrock: Και ειλικρινά ανατριχιάζω στην ιδέα ενός ψαριού 12 cm σε 10 λίτρα νερό... Από την στιγμή που αποφασίζεις να διατηρήσεις ζωντανά πλάσματα πρέπει να φροντίζεις για την καλύτερη δυνατή διαβίωσή τους.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το κρατήσω σε αυτό το ενυδρείο...θα το βάλω σε ένα μεγαλύτερο που θα έχω το βράδυ!!!για αυτο θέλω να μάθω πως να καθαρίσω το καινούριο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Tα κοι όπως σου είπαν όλοι είναι ψάρια για λίμνες και όχι για ενυδρεία αν όμως θέλεις να το κρατήσεις για λίγο καιρό σε ενυδρείο θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 200λτ και αν μεγαλώσει πολύ (φτάνουν μέχρι 90εκ) τότε θα πρέπει να το δώσεις σε κάποιον με λίμνη (όπως θα κάνω και εγώ κάποια στιγμή). Και οι καρχαρίες οι pangasius θέλουν 2000 λτ και όμως τους έχουν σε ενυδρεία 200λτ ή 400λτ (έχω δει μικρούς). Αν το κοι σου είναι απο ιαπωνία και κάποια συλλογή που εκτρέφουν τότε είναι πολύ ακριβό δώρο. Είναι πανέξυπνα, τρώνε απο το χέρι σου, αξιολάτρευτα και ζωηρά (λατρεύουν τα sticks & το αγγουράκι)Δες το site με τα κοι και θα καταλάβεις. Βέβαια καταλαβαίνεις ότι ούτε λόγος για 10 λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...