Jump to content

Aquascaping 2


ThDam

Recommended Posts

Για να μην βαραίνει το προηγούμενο ποστ συνεχίζω σε αυτό. Με τα φυτά έχω σχεδόν τελειώσει. επειδή δεν έβρισκα nesaea, πήρα 2 Eusteralis stellata (Pogostemon stellata), το οποίο πάει και πάρα πολύ καλά, καθώς και Rotala wallichii.

Τα φυτά πάνε πολύ καλά, η cuba έχει ερχίσει και ξαπλώνει. Άρχισε βέβαια και η άλγη, έχει αρχίσει ωραιότατη τριχοειδής η οποία έχει πιάσει σε μεγάλο βαθμό τις άκρες μιας anubia και ένα κλωνάρι της bacopa australlis. O SAE ποτ έβαλα μέσα κάνει φιλότιμες προσπάθειες αλλά είναι ακόμα μικρός (3εκ). Φυσικά δεν λείπει και η spotted. Προφανώς αναπτύχθηκαν λόγω φωτισμού αλλά δεν κάνω πίσω γιατί η cuba πάει πολύ καλά. Άρχισα δειλά να ρίχνω νιτρικά και κάλιο και αν δεν γίνει τίποτα θα κάνω ένα γερό κλάδεμα αργότερα.

Μένει τώρα λίγη moss για να βάλω στην ρίζα.

aquarium120lt2005-12-07.jpg

aquarium120lt2005-12-07_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αρχίζει να γίνεται.

Θύμισε μου σε παρακαλώ πόσο φωτισμό έχεις τώρα και για πόσες ώρες? Με τι ταχύτητα απλώνει το cuba?

:busted_cop:

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

Να σου θυμίσω Γιάννη εγώ?

1 λάμπα Τ5 39W sylvania grolux, 1 Τ5 39W Osram 865 και 1 T5 24W Phillips daylight. Ανάβουν 7 ώρες η grolux και 7ώρες η 865 με αύξηση μια ώρα κάθε δύο μέρες η κάθε μια. Η Phillips θα ανάψει όταν τα φυτά φτάσουν στην πλήρη ανάπτυξη.

DIY CO2 με ένα δίλιτρο μπουκάλι.

Αυτό από προηγούμενο ποστ του Θοδωρή. Αχχχ βαριέσε να δείς βρε στο προηγούμενο ποστ? .........33% :busted_cop:

Πάντως Θοδωρή μπορώ να πω ότι σαν τελικό αποτέλεσμα θα είναι κορυφαίο. Άντε σε βλέπω να χτυπάς και άλλο ενυδρείο του μήνα.

Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

66% από εμένα στον ΙΣΤΕΛΛΑ....

Μπράβο Θοδωρή αρχίζει και γίνεται πανέμορφο!!! :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Έτσι παίρνω θάρρος.

Γιάννη η cuba έχει μεγαλώσει 1/3 του αρχικού της όγκου μέσα σε 5 μέρες. Γλαστράκια της τρόπικα με πολύ καλό ρίζωμα το οποίο έπιασε πολύ άνετα στο χαλίκι. Μόνο που έβλεπα κάθε μέρα κανα δύο ξεριζωμένα να επιπλέουν. Σήμερα βρήκα τον ένοχο, βλέπω ένα apple snail με επαγγελματική μαεστρία, με την άκρη του κελύφους του να την βάζει κάτων από την cuba, να την ξεριζώνει και να ψάχνει κάτω από τις ρίζες (δεν ξέρω τι). Φυσικά πήραν την άγουσα και μπήκαν μαζί με τον μπούλη.

Νίκο έχω κρατήσει χώρο για την nesaea. Βρήκα φωτό στο net και μπορώ να πω ότι το έχω ερωτευτεί αυτό το φυτό, όπως και τα ramirezi. :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο αρχίζει να γίνεται.

Θύμισε μου σε παρακαλώ πόσο φωτισμό έχεις τώρα και για πόσες ώρες? Με τι ταχύτητα απλώνει το cuba?

:lmao:

6909[/snapback]

Να σου θυμίσω Γιάννη εγώ?

1 λάμπα Τ5 39W sylvania grolux, 1 Τ5 39W Osram 865 και 1 T5 24W Phillips daylight. Ανάβουν 7 ώρες η grolux και 7ώρες η 865 με αύξηση μια ώρα κάθε δύο μέρες η κάθε μια. Η Phillips θα ανάψει όταν τα φυτά φτάσουν στην πλήρη ανάπτυξη.

DIY CO2 με ένα δίλιτρο μπουκάλι.

Αυτό από προηγούμενο ποστ του Θοδωρή. Αχχχ βαριέσε να δείς βρε στο προηγούμενο ποστ? .........33% :lmao:

6911[/snapback]

66% από εμένα στον ΙΣΤΕΛΛΑ....

Μπράβο Θοδωρή αρχίζει και γίνεται πανέμορφο!!! :wub:

6912[/snapback]

Μην βαράτε βρε παιδιά :busted_cop::busted_cop::thumbup:

Απλά στο post του Θοδωρή δεν ήταν ακόμη σε πλήρη λειτουργία όλες οι λάμπες.

Θοδωρή αν έχεις τελειώσει με το ωράριο των λαμπών, πες μου σε παρακαλώ πόσες ώρες ανάβεις την καθεμία?

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη από σήμερα οι 2 39W, ανάβουν από 11 ώρες η κάθε μια. Η grolux (πίσω) ανάβει από τις 11:00 έως τις 22:00 και η osram 865 από τις 12:00 έως τις 23:00. Για την 24W περιμένω να αναπτυχθουν τα φυτά (μέχρι στιγμής δεν δείχνει ότι χρειάζεται, ακόμη και για την cuba), και βλέποντας θα την ανάβω για λίγες ώρες για να δίνω την αίσθηση του μεσημεριού.

Το καλό με την DIY τοποθέτηση είναι ότι έχουν μπει πολύ μπροστά και πολύ πίσω, καθώς και ότι έχουν πιάσει όλο το μήκος του ενυδρείου και δεν έχω τα φυτά να γέρνουν προς το κέντρο (ούτε τα πίσω, ούτε τα πλαϊνά) και να αφήνουν τις άκρες κενές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πως πάει Θοδωρή το project; Σε τι φάση βρίσκεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν παλεύω με την άλγη, η οποία έχει πάρει το πάνω χέρι. Τα φυτά αναπτύσσονται πολύ καλά, η ludwigia repens και η austeralis stellata φτάσανε επιφάνεια και την Κυριακή τις κλάδεψα, καθώς και η hygrophilla polysperma που έφτασε σχεδόν στην άλλη άκρη του ενυδρείου. Η cuba έχει μείνει στάσιμη και μάλλον παίρνει την κάτω βόλτα, πρέπει να είναι μάλλον θέμα CO2.

Δυστυχώς ακόμα δεν έχει γίνει η παραγγελία για την μπουκάλα και με το DIY CO2 δεν πρόκειται να δω προκοπή με την άλγη και την cuba.

Και πάλι δυστυχώς λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν πρόλαβα να ασχοληθώ όπως θα ήθελα με το ενυδρείο και υποσυντηρήθηκε. Τώρα έχει αρχίσει να παίρνει λίγο τα πάνω του και θα βάλω και φωτό για σχόλια.

Παρεπιμπτόντως ο αρσενικός ram με άλλη θυληκή γυροφέρνουν πάλι ένα φύλλο της nymphaea. (Η προηγούμενη γέννα ήταν και ένας από τους λόγους που είχα αφήσει απείραχτο το ενυδρείο)

Link to comment
Share on other sites

Η cuba έχει μείνει στάσιμη και μάλλον παίρνει την κάτω βόλτα, πρέπει να είναι μάλλον θέμα CO2.

Tip!

Θοδωρή δοκίμασε να βάλεις την cuba σε κανένα DIY πύλινο και να το κρεμάσεις <<κάπως>> κοντά στο φώς.

Το εχω δοκιμάσει με επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Tip!

Θοδωρή δοκίμασε να βάλεις την cuba σε κανένα DIY πύλινο και να το κρεμάσεις <<κάπως>> κοντά στο φώς.

Το εχω δοκιμάσει με επιτυχία.

8242[/snapback]

Γιάννη πολύ καλή ιδέα, μπορώ να την στερεώσω στην προεξοχή της ρίζας που σκόπευα να βάλω moss. Βέβαια την θέλω για χαλί, αλλά δεν έχω ανάψει ακόμα την 3η λάμπα λόγω άλγης. Μου φαίνεται θα την ανάψω και αυτή και ότι γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή δε βάζεις καμιά φωτό να χαζέψουμε? :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...