Jump to content

Χωράει άλλο χρυσόψαρο?


andreasp

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρείο του Carrefure, με δύο εσωτερικά φίλτρα και κυκλοφορητες των 300λίτρων την ώρα.

Εχω ήδη μέσα ενα Black More, το οποιο τους τελευταίους μήνες έχει παχύνει απίστευτα!! (Τρομερή ανάπτυξη! Σχεδόν το βλέπω να μεγαλώνει! Και ολα αυτά απο τότε που έβαλα ταίστρα του lidl, που ρίχνει κάργα φαί μέσα)

Εχει φτάσει ήδη μαζι με την ουρά του και ειναι 17cm !!!

Χωράει να βάλω άλλο ένα μέσα?

Και αν ναι, παίζει να υπάρξει πρόβλημα αν το άλλο ειναι μικρότερο απο το υπάρχον?

post-307-1192008448_thumb.jpg

post-307-1192008498_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δυο μπορεις να βαλεις αλλα πρεπει να τα ταιζεις με μετρο,τρια φυλλαρακια για το καθ' ενα

χρυσοψαρο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δυο μπορεις να βαλεις αλλα πρεπει να τα ταιζεις με μετρο,τρια φυλλαρακια για το καθ' ενα

χρυσοψαρο.

Με 3 φυλλαράκια, ο βούδας που έχω, θα φάει το χέρι μου!

Σαν μπριζόλα έχει γίνει! :buttrock:

Για το άλλο ερώτημα δεν μου απάντησες.

Θα εχω προβλημα αν το άλλο χρυσόψαρο ειναι πολυ μικρότερο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστευω θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα σκεψου πως αν εχουν μεγαλη διαφορα μεγεθους το μεγαλο θα ορμαει και θα τρωει ολη την τροφη

αλλο προβλημα δεν μπορω να σκεφτω βεβαια και απο αποψη αισθητικης.Επειδη δεν γνωριζω της διαστασεις

του ενυδρειου θα σου υπενθυμισω πως το καθενα χρειαζεται 40λ.Μραβο σου που το εφθασεσ σαυτο το μεγεθος

παραδειγμα πρως μιμηση στους συνχομπιστες οπου σε μικρα ενυδρεια στριμωχνουν πολλα ψαρια με αποτελεσμα

την μη σωστη ανπτυξη τους. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Με 3 φυλλαράκια, ο βούδας που έχω, θα φάει το χέρι μου!

Σαν μπριζόλα έχει γίνει! :buttrock:

Για το άλλο ερώτημα δεν μου απάντησες.

Θα εχω προβλημα αν το άλλο χρυσόψαρο ειναι πολυ μικρότερο?

Ναί άλλα να έχεις στο μυαλό σου ότι αν συνεχίσεις να ρίχνεις πολύ τροφή θα ανεβάσεις την αμμωνία με συνέπια και τα νιτρικά και θα σου ψοφίσουν στο τέλος. Τάιζε με μέτρο...Και διάβασε καλά τον κύκλο του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει υπάρξει πρόβλημα αμμωνίας ΠΟΤΕ σε αυτό το ενυδρείο. Ειναι στρωμένο εδώ και 2 χρόνια, και δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει υπάρξει πρόβλημα αμμωνίας ΠΟΤΕ σε αυτό το ενυδρείο. Ειναι στρωμένο εδώ και 2 χρόνια, και δεν παρουσίασε ποτέ πρόβλημα.

Εσυ ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και ποσο καιρο εχεις τον ψαρι μονο του. Να ξερεις πως τα χρυσοψαρα θελουν παρεουλα. Αν ειναι αρσενικος να μου τον δωσεις να τον γνωρισω στην Οβελιξ μου χιχιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και ποσο καιρο εχεις τον ψαρι μονο του. Να ξερεις πως τα χρυσοψαρα θελουν παρεουλα. Αν ειναι αρσενικος να μου τον δωσεις να τον γνωρισω στην Οβελιξ μου χιχιχιχι

120 λίτρα (carrefure)

Ειναι κανα 5μηνο μονο του.

Δεν ξέρω αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο. Αν ειναι αρσενικο, ευχαριστως δεχόμαστε την γκόμενα, στην μεζονετα μας! :buttrock:

Εμείς ... σώγαμπροι δεν πάμε!

Το ξέρω οτι θέλει παρεούλα, αλλα δεν βρίσκω κανα μεγάλο χρύσοψαρο. Ολο κάτι κουτσουλιές βλέπω στα petshop.

Υ.γ Αλήθεια... πώς θα καταλάβω αν ειναι αρσενικό ή θηλυκο?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι θέλει παρεούλα, αλλα δεν βρίσκω κανα μεγάλο χρύσοψαρο. Ολο κάτι κουτσουλιές βλέπω στα petshop.

Πάντως το Σάββατο που ειχα παει στο Water Inn ειχε μερικά αρκετά μεγάλα χρυσοψαρα. Τώρα βεβαια δεν τα μετρησα για να σου πω σε σχεση με το δικό σου ποσο είναι, παντως κουτσουλιες ΔΕΝ ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις αλλο ενα στα λιτρα που εχεις

Τωρα για το πως μπορεις να καταλαβεις αν ειναι αγορι ή κοριτσι

Θα κοιταξεις στο πισω μερος στο ποπο του και αν δεις να βγαινει προς τα εξω τοτε εχεις μια κοπελα

Ουτε εμεις ερχομαστε δεν παμε πουθενα χωρις την φιλη της. Τα εχω μαζι απ την αρχη και ειναι πανω απο 4 χρονια και εχουν εξαρτηση το ενα απ τ αλλο

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι αλλα δυο χρυσοψαρα(συνολο τρια) ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα μπορουν αν ζησουν πολλα χρονια και να μεγαλωσουν αρκετα μην κοιτας τωρα που ειναι μικρουλια σκεψου ποσο θα ειναι σ 1-2 χρονια εκτος κι αν θες καθε χρονο να αλλαζεις ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Μην τσακώνεστε! Maximum θα βάλω αλλο ένα χρυσόψαρο. Παραπάνω δεν βάζω.

Εβαλα και μια μεγάλη ανούμπια τωρα , που ειχα στο σπιτι, και ο χώρος περιορίστηκε αρκετά.

Αλλο ένα και ΚΑΛΟ! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ετσι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...