Jump to content

Δημιουργία νέου Reef από αρχάριο.


chchhypno

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα,

Εδώ και αρκετό καιρό που είμαι μέλος του forum έριχνα κλεφτές ματιές (κάτι σαν ηδονοβλεψίας δηλαδή) στα δικά σας κατορθώματα.

Προς το παρόν υπάρχουν τα εξής δεδομένα– ένα διαθέσιμο ενυδρείο 230 λτ (108 x 44 x 50 εκ.), το οποίο και θα καθαριστεί σχολαστικά σήμερα. και ένα εξωτερικό φίλτρο eheim 2217.

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι ενώ θέλω να χρησιμοποιήσω Sump δεν υπάρχει καμία πρόβλεψη υπερχείλισης στο ενυδρείο – άρα είναι το πρώτο στο οποίο θα ψάξω λύση. Τι μέγεθος sump θεωρείται αρκετό ώστε να μπορώ να τοποθετήσω και το skimmer σε αυτό???

Θεωρώ ότι ένα skimmer με δυνατότητα 500 λτ θα είναι αρκετό, ισχύει???

Τα φώτα θα είναι ιδιοκατασκευή με λάμπες Τ5 (εφόσον θα αφαιρεθεί το καπάκι που υπάρχει στο ενυδρείο) κρεμαστό από το ταβάνι. Eίναι σωστός κανόνας το 1 w ανά λτ για το ύψος του ενυδρείου, ώστε να υπάρχει δυνατότητα να φιλοξενήσει ποικιλία κοραλλιών στην συνέχεια???

Ελπίζω στην βοήθεια σας :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς τον στο θαλασσινό κομμάτι.

Το ενυδρείο σου είναι ιδιοκατασκευή ή κάποιας εταιρείας? Πρόσεχε ο καθαρισμός να γίνει μόνο με νερό. Οσον αφορά το sump εξαρτάται πως θα το χρησιμοποιήσεις, ας πούμε θέλεις και refugium, θέλεις να κάνεις χημικό και μηχανικό καθαρισμό σε αυτό? Θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις ένα sump όσο και το κύριο ενυδρείο σου και να έχεις πολλές ευεργετικές συνέπειες. Φυσικά μπορεί να είναι και το μισό είτε και καθόλου και να έχεις εξίσου μεγάλη επιτυχία.

Οσον αφορά το skimmer καλύτερα θα ήταν να αναφερθείς σε συγκεκριμένα μοντέλα ώστε να σου πούμε την άποψη μας ή την εμπειρία μας από αυτά. Επίσης με 1w/lt θα μπορείς να φιλοξενήσεις ένα πολύ μεγάλο εύρος από κοράλλια.

Καλή συνέχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στον ύφαλό μας, αγαπητέ chchhypno!

Πήρες ήδη κάποιες απαντήσεις στα πρώτα σου ερωτήματα. Θα πρότεινα δύο λευκές λάμπες marine και μία μπλε ακτινική, σε όλο το μήκος του ενυδρείου, θα κάνουν καλή δουλειά.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και ότι απορίες προκύψουν τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για υπερχείλιση ριξε μια ματιά εδώ:

http://www.3reef.com/forums/i-made/nice-ch...flow-29396.html

Λίγο ασχημη αλλα οι τυποι εκει ορκιζονται οτι δουλευει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι ιδιοκατασκευή ή κάποιας εταιρείας?

Το ενυδρείο είναι cayman της ferplast

Οσον αφορά το skimmer καλύτερα θα ήταν να αναφερθείς σε συγκεκριμένα μοντέλα ώστε να σου πούμε την άποψη μας ή την εμπειρία μας από αυτά.

Πραγματικά θα εκτιμούσα κάποια πρόταση με δεδομένο ότι μάλλον πάμε για sump περί τα 120 λτ.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

.......

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στα αλμυρά νερά....και ΝΑΙ είναι νόστιμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι πρώτες αγορές έγιναν…

Δεξαμενή για SUMP 110 λτ.

Skimmer TMC V2 800.

Nanostream 6045 x 2

Refractometer

Αραγωνίτης ζωντανός 6 σακιά.

Αλάτι pro reef.

και διάφορα άλλα βοηθητικά.

Το skimmer θα πάει εξωτερικά στο sump το οποίο θα χρησιμοποιήσω για χημική/μηχανική φίλτρανση και refugium.

Λύση για outflow τελικά βρήκα έτοιμη της tunze – αν και το σχέδιο που μου έδωσε φίλε Zorba the freak πρέπει να δουλεύει μιας και χρησιμοποιεί περίπου με τον ίδιο τρόπο όπως αυτό που τελικά αγόρασα.

Όσον αφορά τον φωτισμό θα πάω σε λύση 4 T5 x 39W (3 λευκές marine και 1 μπλέ ακτινική, είναι αρκετά???)

Σήμερα γεμίζω νερό (όλο από α/ο) με αλάτι και αύριο προσθέτω αραγωνίτη και κάμποσο βράχο (συνολικά υπολογίζω περίπου 30 κιλά).

Χρειάζεται να προσθέσω τίποτα άλλο προς το παρόν???

Ελπίζω το Σάββατο στην συνάντηση να έχετε διάθεση να βοηθήσετε από κοντά έναν νέο με δίψα για μάθηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα πας!

Μην ξεχάσεις να εφαρμόσεις τους κανόνες, κατά το στήσιμο του βράχου και να δημιουργήσεις τη σωστή κυκλοφορία νερού.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα αγοράσω βράχο άρα έρχονται δύο πιθανόν ανόητες ερωτήσεις...

1. Είναι καλύτερα η συνολική ποσότητα (περίπου 30 κιλά) να μπει όλη μαζί ή σε δύο δόσεις???

2. Πως διακρίνεται ο κουραρισμένος βράχος???

Θα ακολουθήσουν άμεσα οι πρώτες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το βάλεις όλο μαζί με την μία. Δυστυχώς το πόσο κουραρισμένος είναι ένας βράχος δε φαίνεται με το μάτι. Εαν όμως μυρίσεις από επάνω τη δεξαμενή και σου έρχεται μπόχα τότε θέλει αρκετό κουράρισμα ακόμα. Σε καμία περίπτωση μη περιμένεις τελείως έτοιμο βράχο, θα το βάλεις στο ενυδρείο σου και ανάλογα με τις μετρήσεις που θα κάνεις θα δεις πως πηγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα είπε ο Ανδρέας και θα σου πρότεινα να μην βάλεις το βράχο απευθείας στο ενυδρείο (αφου έχεις βάλει την άμμο), αλλά να τον κουράρεις στο sump ή σε κάποια βαρέλα .Έτσι θα μπορέσεις να σιφωνάρεις απο το κατακάθι.Μετά απο 1 μήνα τον στήνεις με την ησυχία σου.

Επίσης ο καλά κουραρισμένος βράχος έχει χάσει αρκετή απο την κοραλίνη του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου λες φίλε Στάθη πονάει!!! θα περιμένω ένα μήνα???

Λοιπόν θα κάνω το εξής - πάω για την αγορά, βλέπω την αναδυώμενη βρώμα που λέει ο Ανδρέας και ανάλογα αποφασίζω (για κανα 15νθήμερο το βλέπω να το αφήνω να κουραριστεί με το ζόρι... μεγάλη θυσία πάντως η αναμονή σε αυτές τις περιπτώσεις).

Ευχαριστώ για την βοήθεια και πάλι :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βλέπω εμπειρία στο γλυκό.

'Αρα γνωρίζεις τι σημαίνει άλγη και υπομονή στο hobby.

Όσο περισσότερο περιμένεις τόσο καλύτερα.Εγώ κουράρισα 1,5-2 μήνες το υποτίθεται κουραρισμένο βράχο και βγήκαν 5-6 είδη άλγης -αιπτάσιες - καβούρια - αχινός - 2 είδη ξένιας κ.λ.π

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε Χρόνη, βάζεις το βράχο (γιαυτό λέμε και όλο μαζί γιατί μετά θα πρέπει να περιμένεις άλλο τόσο) και ανάλογα τις μετρήσεις πράτεις.

Μπορεί να σε μία εβδομάδα να είσαι οκ ή σε 2 ή σε 4 θα εξαρτηθεί από τα δεδομένα των μετρήσεων και κυρίως της αμμωνίας και νιτρίτη. Αλλιώς και να βάλεις ζωντανό θα το κλαις σε καμιά βδομάδα και θα σου ρίξει τη ψυχολογία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κουράρισα 1,5-2 μήνες το υποτίθεται κουραρισμένο βράχο και βγήκαν 5-6 είδη άλγης -αιπτάσιες - καβούρια - αχινός - 2 είδη ξένιας κ.λ.π

Οκ το έπιασα το μήνυμα... :buttrock:

Λοιπόν μόλις έριξα τον αραγωνίτη - έχει γίνει ένας πανικός από αφρό στην επιφάνεια (απλά περιμένω να κάτσει ή κάνω κάτι???)

Έχει νόημα να βάλω σε λειτουργία το skimmer απο τώρα???

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε Χρόνη, βάζεις το βράχο (γιαυτό λέμε και όλο μαζί γιατί μετά θα πρέπει να περιμένεις άλλο τόσο) και ανάλογα τις μετρήσεις πράτεις.

Μπορεί να σε μία εβδομάδα να είσαι οκ ή σε 2 ή σε 4 θα εξαρτηθεί από τα δεδομένα των μετρήσεων και κυρίως της αμμωνίας και νιτρίτη. Αλλιώς και να βάλεις ζωντανό θα το κλαις σε καμιά βδομάδα και θα σου ρίξει τη ψυχολογία.

Παιδιά επειδή πραγματικά πλήρωσα ακριβά την βιασύνη μου στην αρχή της εμπειρία μου με τους δίσκους θα το πάω αργά (βέβαια ελπίζω να καταλαβαίνεται και την διάθεση μου για δράση).

Άρα ετοιμάζω νερό σε βαρέλα (1025 αλατότητα, 25 oC) βάζω τον βράχο με κυκλοφορία χωρίς φως και περιμένω για μετρήσεις σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer δεν είναι απαραίτητο αυτή τη στιγμή. Από τη στιγμή που μπήκε η άμμος, πρέπει να ξεκινήσει και η κυκλοφορία του νερού.

Κατά τα άλλα σωστά.

Άσχετη ερώτηση, αλλά τους δίσκους τους εγκατέλειψες???

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος έχει δημιουργήσει στρώμα 8 εκ. με δεδομένη την ύπαρξη αρκετής άμμου (περίπου 15 εκ) στο sump χρειαζεται παραπάνω????

Άσχετη ερώτηση, αλλά τους δίσκους τους εγκατέλειψες???

Οχι βέβαια οι δίσκοι μου παραμένουν άρχοντες!!! (προσπαθώ να μεγαλώσω και τα 11 μικρά που μου έχουν μείνει από γέννα)

Link to comment
Share on other sites

Η άμμος μπορεί να είναι μέχρι και 20cm. Εσύ αποφασίζεις.

Χαίρομαι για τους δίσκους σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν και καθυστερημένα καλώς όρισες και απο εμένα στο θαλασσίνό ΑΖ!!!

Νομίζω ότι οι τα παιδιά σου έλυσαν κάποιες απο τις απορίες σου και θα είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε στη συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκε ο βράχος (περίπου 22 κιλά) και θα ακολουθήσουν καμιά δεκαριά ακόμα. Η ποιότητα μου φάνηκε μια χαρά, αν και δεν έχω ιδέα πως φαίνεται ο χάλια..., όσο από μυρωδιά και αυτή οκ...

Μπήκε για κουράρισμα όπως φαίνεται στην παρακάτω φώτο.

Έκαναν την εμφάνιση τους και δύο καβούρια (ο ένας φαίνεται στην 2η φώτο), ο άλλος είναι κατάμαυρος (είναι για απομάκρυνση????)

post-848-1192270800_thumb.jpg

post-848-1192270818_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο τον βγάζεις χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Τον δεύτερο δεν μπορώ να τον διακρίνω καλά. Θα έλεγα να τον βγάλεις και αυτόν, να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πρέπει να ξεκινήσω το ξεκαβούριασμα (άντε βρέστα τώρα τα άτιμα!!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην προσπάθεια να γίνει το ξεκαβούριασμα βρέθηκαν τα παρακάτω …

Τι είναι αυτά ρε παιδιά??? Τι τα κάνω???

Ο βράχος με το σωλήνα μπήκε στο ενυδρείο και την επόμενη μέρα εμφανίστηκε αυτό που βλέπετε…

post-848-1193058195_thumb.jpg

post-848-1193058210_thumb.jpg

post-848-1193058227_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...