Jump to content

Δημιουργία νέου Reef από αρχάριο.


chchhypno

Recommended Posts

Σίγουρα πολύ καλύτερα έτσι.

Παρ'ολα αυτά δεν διακρίνω πολλές επίπεδες επιφάνειες, για την τοποθετηση και ανάπτυξη κοραλλιών.

Φτιάξε το σήμερα, με το όραμα του μέλοντος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ :buttrock:

Θα φτιάξω μερικά επίπεδα ακόμα για μελλοντική χρήση :blush:

Άρχισα από χτες να ταΐζω και αναμένω μετρήσεις ...

(πάντως είναι απίστευτο τα πόσα πράγματα βρίσκεις πάνω στο βράχο με καλή παρατήρηση...)

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου φαίνεται πολύ καλύτερο τώρα...πολύ πιό φυσικό, αν και έχω την εντύπωση ότι μπορεί να γίνει ακόμη πιό καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές μικροαλλαγές έγιναν, και ιδού η νέα μορφή...

Να και η εντοπισμένη aptaisia ...

Σχετικά με τις μετρήσεις η αμμωνία παρουσίασε μια μικρή αύξηση μετά το τάισμα, όλα τα άλλα ως είχαν.

Είναι σωστό να αρχίσω διαδικασία για το άναμμα των φώτων ή να περιμένω ακόμα???

post-848-1193481254_thumb.jpg

post-848-1193481285_thumb.jpg

post-848-1193481303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακά ειναι ΟΚ νομίζω, μ`αρεσει!!!

Απο τη στιγμή που σου ανεβασε ΝΗ3 θα συνεχίσεις το ταισμα και θα μετράς το κύκλο του αζωτου να δεις πως θα παει.

Τα φώτα μην βιαζεσαι να τα αναψεις, κανε ενα test Po4 και

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ειναι μεγαλη! Πολυ ωραιο.... σιγα σιγα θα κανεις και αλλες μικρες αλλαγες αλλα νομιζω το βασικο το βρηκαμε :buttrock:

Υπομονη με τον κυκλο...συνεχισε σιγα σιγα το ταισμα...οσο αφορα τα φωτα ειναι πολλες οι αποψεις...μπορεις να αναβεις σιγα σιγα ή να περιμενεις λιγο ακομα...απο φωσφορικα πως εισαι ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τώρα είσαι μια χαρά, όσον αφορά το στήσιμο του βράχου.

Από εδώ και πέρα σταμάτα να κάνεις ανακατατάξεις στο βράχο, για να μπορέσει να οργανωθεί σωστά. Μην ξεχνάς ότι ο βράχος έχει προσήλιες και σκοτεινές περιοχές, τις οποίες δεν μπορείς να τις αλλάζεις κάθε τόσο. Μόνο μικρές αλλαγές επιτρέπονται στο μέλλον, διαφορετικά τον αποδιοργανώνεις και η διαδικασία αρχίζει πάλι από την αρχή.

Ανάλογα με τα επίπεδα της αμμωνίας, θα αυξάνεις ή θα ελαττώνεις το τάισμα.

Τα φώτα θα έλεγα να μην τα ανάψεις, μέχρι νεοτέρας....

Link to comment
Share on other sites

Μας πήρε λίγο παραπάνω αλλά το βρήκαμε :angry2:

Θα είμαι υπομονετικός με τα φώτα αν και όλοι γνωρίζεται πόσο ζόρι είναι να το βλέπεις εκτός από άδειο... και σκοτεινό :thumbup:

Ενημέρωση για φωσφορικά από Δευτέρα.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια μέχρι εδώ.... :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλά αν και μικρο αλλαγές θα κάνεις όταν μπούνε τα κοράλλια (όχι τα πρώτα αλλά τα επόμενα :buttrock: )

Τα φώτα αστα κλειστά για να μη τρέχεις αργότερα όταν θα ανοίξουν. Τα φώτα θα τα ανάψεις όταν έχεις συνεργεία καθαρισμού άλγης ή τουλάχιστον θα είσαι έτοιμος να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεων συνέχεια… (οι μετρήσεις έγιναν με Salifert NH4, PO4 & Ca και Tropic Marine τα υπόλοιπα)

Αμμωνία 0,02

NO2 0

ΝΟ3 <1

PO4 0,25< <0,5 (ανάμεσα)

PH 8,2

KH 7

Ca 400 ppm

Temp 25,7

Είναι ανεβασμένα τα φωσφορικά??? (αντι-φώσφορο (elimi-phos) υπάρχει μισό κιλό στο SUMP)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνη βλέπω ότι ο κύκλος έχει δουλίτσα ακόμη και θα χρειαστεί να περιμένεις!!!

Όσο αφορά τα Po4 σου είναι όντως ανεβασμένα και θα σε συμβούλευα να μην ανάψεις καθόλου τα φώτα.

Είπες πως έχει τον αντιφωσφορο μέσα στο sump. Υπάρχει αρκετή ροή μέσα απο το υλικό? Θέλω να μας πεις πως το έχεις τοποθετήσει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Στο παρακάτω συνημμένο είναι το σχέδιο του sump με την τοποθέτηση των υλικών :thumbup:

Βαμβάκι, μακαρόνι, αντιφώσφορο και άνθρακας έχουν τοποθετηθεί με τρόπο ώστε να καλύπτουν όλο το φάρδος του sump (έχω την εντύπωση ότι έχει επιτευχθεί καλή ροή γύρο μέσα από τα υλικά).

Το ύψος της άμμου είναι περίπου στα 9 – 10 cm, ενώ με μια μικρή αντλία δημιουργείται μια σχετική κυκλοφορία στο refugium.

Εισαγωγή από την υπερχείλιση, αντλία του skimmer και επιστροφή από αυτό βρίσκονται στο πρώτο τμήμα του sump.

Φώτα δεν ανάβουν καθόλου τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί η λύση με τα φωσφορικά.

Όσο για τον κύκλο, είναι δεδομένο ότι θα ανιχνεύσω ΝΟ2 και ΝΟ3 (το έχω ταΐσει αρκετά καλά και βλέπω και την αμμωνία καρφωμένη ανάμεσα στο <0,01 και 0,02 με τεστ Tropic Marine).

Γνωρίζει κανείς με ποια λογική η κλίμακα στο τεστ αμμωνίας της Salifert αρχίζει από 0,25???? :angry2:

Περιμένω παρατηρήσεις (που θα πάει θα μάθω και εγώ… :buttrock: )

chronis_sump.pdf

Link to comment
Share on other sites

Χρονη δεν μας ακους :buttrock:

To Μακαρονι τι το θελεις? εστιατοριο ανοιγεις ? :thumbup::angry2:

Εχεις αρκετο βραχο και αρκετη αμμο για να μην χρειαζεσαι βιολογικο υλικο...βγαλτο και ασε το ΦΥΣΙΚΟ σου συστημα να ωριμασει (εχεις διαβασει για τα φυσικα συστηματα ε?) ! Ισως να πρεπει να βγαλεις και το βαμβακι για να μην εχεις προβληματα νιτρικων αργοτερα...ετσι και αλλιως θα βουλωσει σε ελαχιστες μερες....

Link to comment
Share on other sites

Χρονη δεν μας ακους :buttrock:

To Μακαρονι τι το θελεις? εστιατοριο ανοιγεις ? :thumbup::angry2:

Λοιπόν υπόσχομαι από εδώ και πέρα θα είμαι φρόνιμο παιδί… :wacko::thumbdown:

Το μακαρόνι αφαιρέθηκε ήδη…

Η ροή επιστροφής είναι περίπου 1900 – 2000 λτ (rio 2500 στο 1,5 μέτρο περίπου), ενώ η απόσταση των τζαμιών στο τμήμα του άνθρακα και του αντιφωσφόρου είναι 7 cm. Μήπως να βάλω και άλλο αντιφώσφορο για αρχή???

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πουθενά στο σχεδιάγραμμα, από έρχεται το νερό και πως τροφοδοτείται το skimmer.

Μια λεπτομέρεια, χωρίς μεγάλη ίσως σημασία. Το αντι-φως τοποθετείται μετά τον άνθρακα.

Για τα περί μακαρονάδας, δεν έχω τίποτα να προσθέσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω πουθενά στο σχεδιάγραμμα, από έρχεται το νερό και πως τροφοδοτείται το skimmer.

Μια λεπτομέρεια, χωρίς μεγάλη ίσως σημασία. Το αντι-φως τοποθετείται μετά τον άνθρακα.

Για τα περί μακαρονάδας, δεν έχω τίποτα να προσθέσω.

Το νερό έρχεται από την υπερχείλιση στο 1ο τμήμα του SUMP από όπου παίρνει και ξαναρίχνει το Skimmer ...

Εντάξει το αντι-φώς το έχω βάλει μετά τον άνθρακα (και ήδη πρόσθεσα ακόμα μισό κιλό εφόσον πιθανά να μπορούσε η ροή να διαφύγει γύρω και όχι μέσα από το αντι-φως).

Αύριο θα κάνω νέες μετρήσεις να δούμε τι γίνεται... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τελεια Χρονη!

Μια χαρα παει...μην ξεχνας να ταιζεις και λιγακι για να τρωνε τα βακτηρια σου και να ενισχυθει βιολογικα ο βραχος σου...οχι υπερβολες ομως !

Link to comment
Share on other sites

Το νερό έρχεται από την υπερχείλιση στο 1ο τμήμα του SUMP από όπου παίρνει και ξαναρίχνει το Skimmer ...

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Χρόνη, τώρα που αφαίρεσες την μακαρονάδα...

Προσοχή στο τάισμα (όχι υπερβολες) και μετρήσεις!!!

Καλή συνέχεια, αν και τη βλέπω δεδομένη!

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσθεση αντι-φως και η σωστότερη τοποθέτηση του μάλλον έκαναν δουλεια ...

PO4 0,03

Η αμμωνία καρφωμένη στο 0,05...

ΝΟ2 0

ΝΟ3 <1

PH 8,2

KH 7

Sal 1025

και περιμένουμε.... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το ταϊσμα συνεχίζεται και οι μετρήσεις παρουσιάζουν ενδιαφέρουσα βελτίωση...

ΝΗ4 <0,01

ΝΟ2 0

ΝΟ3 2

PO4 0,03

PH 8,2

KH 7

Temp 26

Sal 1024

Φώτα δεν έχουν ανοίξει καθόλου.

Πως σας φαίνεται, τι λέτε να αρχίσω να κάνω σχέδια για ζωντανα???

Link to comment
Share on other sites

Μην βαράτε, αλλά εδώ και 3 μέρες φιλοξενώ τα πρώτα ψάρια… :buttrock:

Η επιλογή έγινε ώστε να επιβαρυνθεί όσο το δυνατόν λιγότερο το σύστημα… (ευχαριστώ τον φίλο ΤΑΝ)

Λοιπόν έχουμε πλέον 2 amphiprion percula, 1cryptocentrus cinctus και 1 ecsenius stigmatura τα οποία είναι και στις φώτο παρακάτω…

Σημερινές μετρήσεις:

Sal 1024

NH4/NH3 <0,01

NO2 0

NO3 <1

PO4 0,03 (ακόμα ανιχνεύσιμο παρά το πολύ αντιφώσφορο… :angry2: )

KH 7

Temp 25,5

MG 1260

CA 390

Φώτα ανάβουν προς το παρόν 2 ώρες και σταδιακά από Δευτέρα θα αρχίσουν να ανεβαίνουν… (μια ακτινική T5 και μία άσπρη T5 39 W)

Παρακαλώ τις παρατηρήσεις σας… :thumbup:

post-848-1194690839_thumb.jpg

post-848-1194690868_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...