Jump to content

Δημιουργία νέου Reef από αρχάριο.


chchhypno

Recommended Posts

ας προσεχες............. :D:blink:

Η λιστα στην αναμονη για αντικατασαση ειναι 3 μηνες.

κατσε στην ουρα και περιμενε τωρα :):helpjim::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:helpjim::bowdown::D

Την πάτησα με τις nanostream, ήδη μία σπασμένη βάση και ένα σπασμένο αξονάκι σε σύνολο δύο τουρμπίνων 4045... μετά από μόνο 3 μήνες λειτουργίας...

:blink::blink::blink:

καλός ήρθες στην παρέα μας, δεν είσαι μόνο σου . :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=12483

Link to comment
Share on other sites

Μας εχει στεναχωρησει ολους η tunze με τις nano και τα προβληματα τους........

Link to comment
Share on other sites

Δύο νέες ερωτησούλες... :helpjim:

Κατα αρχήν τον κύριο στην φωτογραφία τι τον κάνω ??? προς το παρόν είναι σε ασφαλές μέρος του sump (έχει ενδιαφέροντα χνουδοτά πόδια :bowdown:

Η ακρόπορα στην φώτο έχει αρχίσει και ασπρίζει στις άκρες της, κάτι δεν πάει καλά???

Ca 380, Mg 1290, KH 7,7, PH 8,3 και όλα τα υπόλοιπα ιδανικά... :)

post-848-1200905003_thumb.jpg

post-848-1200905017_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

ο κύριος καλύτερα να μείνει στο sump ..

πρέπει να απαλλαχτείς από αυτό το κοράλλι .. αν ασπρίζουν οι άκρες του αυτό σημαίνει ότι μεγαλώνει επικίνδυνα και θα πιάσει όλο το ενυδρείο αν το αφήσεις .. τέλος της εβδομάδας θα είμαι Αθήνα .. και μπορώ να σε απαλλάξω από αυτό το βάσανο.. :):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Τάσο ευχαριστώ για τα καλά νέα.... :)

Ε ρε πως φαίνεται ο αρχάριος, ούτε το ότι μεγαλώνουν τα κοράλλια του δεν μπορεί να διακρίνει... :bowdown:

Όσον αφορά την απαλλαγή από το βάσανο σε ευχαριστώ πολύ και πάλι, αλλά δεν λέει να σε φορτώνω επιπλέον βάσανα, με τα 800 λίτρα σου φαντάζομε ήδη έχεις αρκετά :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

ο κύριος καλύτερα να μείνει στο sump ..

πρέπει να απαλλαχτείς από αυτό το κοράλλι .. αν ασπρίζουν οι άκρες του αυτό σημαίνει ότι μεγαλώνει επικίνδυνα και θα πιάσει όλο το ενυδρείο αν το αφήσεις .. τέλος της εβδομάδας θα είμαι Αθήνα .. και μπορώ να σε απαλλάξω από αυτό το βάσανο.. :):helpjim:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΗ με τι τεστ το μετράς και πως το διατηρείς?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, το μετρώ με Salifert και το διατηρώ με buffer προς το παρόν (μέτρηση κάθε δύο μέρες) και παίζει από 7,0 μέχρι 7,7...

Προς το παρόν είναι αυτό που με προβληματίζει περισσότερο (μιας και είμαι στο όριο)...

Link to comment
Share on other sites

προσοχή στα πρόσθετα ca & alk .. για να αποφύγεις καθιζήσεις

κάποιες παρτίδες τεστ kh salifert έχουν πρόβλημα .. τσέκαρε και με άλλο

Link to comment
Share on other sites

OK θα το κάνω... και θα ενημερώσω :)

Αλλά σχετικά με το KH σας φαίνετε κάτι περίεργο????

Link to comment
Share on other sites

Αλλά σχετικά με το KH σας φαίνετε κάτι περίεργο????

Κάνε μια μέτρηση με άλλης εταιρείας τεστ (προτείνω TMC) και σύγρκινε τις δύο τιμές. Η πραγματική τιμή βρίσκεται ανάμεσα.

Στο άναφέρω για να μην έχεις εκπλήξεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις το λάθος τεστ της salifert το ΚΗ σου είναι περίπου 5 d KH

:)

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις το λάθος τεστ της salifert το ΚΗ σου είναι περίπου 5 d KH

Παρα πολύ ωραία!!!!

Τελικά έχετε απόλυτο δίκιο.... :) 5 dKH με τεστ της tropic marine (ανάλυση 0,5 ανά σταγόνα).

Τώρα τι κάνουμε??? πως ανεβάζω ΚΗ????

Υπόψιν ότι από το αρχικό γέμισμα έπερνα τις ίδιες τιμές με το ίδιο τεστ (με αλάτι pro reef), δεν είναι περίεργο???

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ ωραία!!!!

Τελικά έχετε απόλυτο δίκιο.... :) 5 dKH με τεστ της tropic marine (ανάλυση 0,5 ανά σταγόνα).

έβαλες 10 ml νερού στο τεστ ?

Τώρα τι κάνουμε??? πως ανεβάζω ΚΗ????

εγώ ακολουθώ αυτό το μπούσουλα http://web.archive.org/web/20021127040526/...ov2002/chem.htm

Υπόψιν ότι από το αρχικό γέμισμα έπερνα τις ίδιες τιμές με το ίδιο τεστ (με αλάτι pro reef), δεν είναι περίεργο???

ναι είναι περίεργο .. μήπως έριξες κάποιο πρόσθετο στο νερό εκτός από αλάτι ?

μήπως έβαλες πρώτα το αλάτι στο δοχείο και μετά το νερό ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Με κάποιο παρασκεύασμα για την αύξηση του kH. Το buffer που βάζεις ειναι της seachem?

Link to comment
Share on other sites

τα μονα που εχω χρησιμοποιήσει εως τώρα είναι το Pro Buffer της kent και το Reef Calcium της seachem...

Αλλά για μεταβολή 2 dKH από 5 σε τουλάχιστον 7 μάλλον το pro buffer δεν αρκει.... :)

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένα ότι δεν υπάρχει προς το παρόν Calcium reactor και οι δύο τιμές Ca & KH είναι χαμηλά, προφανώς χρειάζεται να προστέσω και από τα δύο...

Ποια additives προτείνετε????

Τάσο

έβαλες 10 ml νερού στο τεστ ?

έβαλα 10 ml

εγώ ακολουθώ αυτό το μπούσουλα http://web.archive.org/web/20021127040526/...ov2002/chem.htm

Πολύ καλό link

μήπως έριξες κάποιο πρόσθετο στο νερό εκτός από αλάτι ?

μήπως έβαλες πρώτα το αλάτι στο δοχείο και μετά το νερό ?

Δεν έκανα τίποτα από τα δύο στο αρχικό φτιάξιμο του νερού

Έγινε επεξεργασία - chchhypno
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις χαμηλό ασβέστιο και alkalinity τότε πρέπει να βάλεις κάποιο ισορροπημένο πρόσθετο από αυτά που υπάρχουν σε δυο διαφορετικά μπουκάλια ..( B-ionic, C-Balance ) αυτό είναι μια ασφαλής λύση το ίδιο αποτέλεσμα έχει και το kalkwasser

η εύκολη λύση είναι να πάρεις λχ reef builder seachem και turbo calcium kent και να ρίχνεις .. αν δεν τα ρίχνεις ισορροπημένα ( όχι εύκολο ) η καθίζηση παραμονεύει .. και συχνά δεν τη παίρνεις χαμπάρι ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Τάσο τα πράγματα έχουν ως εξής...

ΚΗ είναι 5 - 5,5 (τέστ της TM) 6,8 - 7,0 (Salifert).

Ca 360 (Salifert), Mg 1270 (Salifert)

Προμηθεύτηκα το Tech-CB (Α&Β) της Kent και εχθές έριξα 20 ml και από τα δύο, το πρόβλημα είναι ότι σήμερα το πρωί δεν υπήρχε καμία ουσιαστική διαφορά (ίδιες μετρήσεις).

Επανέλαβα τα παραπάνω και σε περίπου 2 ώρες θα κάνω νέες μετρήσεις.

(Υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί το παραπάνω σκέυασμα???)

Link to comment
Share on other sites

η kent έχει καλή φήμη σαν εταιρία ..

με έχουν προβληματίσει τα τεστ ..

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να δείχνει σωστά το φρέσκο αλατόνερο .. και όχι το νερό του ενυδρείου ..

δεν έχω βγάλει ακόμα ασφαλές συμπέρασμα

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να δείχνει σωστά το φρέσκο αλατόνερο .. και όχι το νερό του ενυδρείου ..

δεν έχω βγάλει ακόμα ασφαλές συμπέρασμα

Τάσο ίσως δεν το έγραψα εγώ σωστά...

Στο αρχικό στήσιμο του ενυδρείου (και με την σωστή μίξη αλατιού - νερό από α/ο) οι μετρήσεις αλκαλότητας ήταν από 7,8 έως 6,8 (Salifert) έως σήμερα... (άρα και στο φρέσκοφτιαγμένο νερό υπήρχαν ίδιες μετρήσεις)

Με δεδομένο ότι χρησιμοποιώ αλάτι pro-reef (ΤΜ) δεν είναι περίεργο να προκύπτει τόσο χαμηλό ΚΗ???

Το Ph όλη αυτή την περίοδο κινείται από 8,2 έως 8,4.

Το νέο πρόβλημα τώρα, είναι ότι και μετά την δεύτερη προσθεση ισσοροπημένου διαλύμματος (25ml από Α και Β αυτή την φορά), ΚΗ και Ca παραμένουν σχεδόν στα ίδια επίπεδα...

Link to comment
Share on other sites

Τάσο ίσως δεν το έγραψα εγώ σωστά...

Στο αρχικό στήσιμο του ενυδρείου (και με την σωστή μίξη αλατιού - νερό από α/ο) οι μετρήσεις αλκαλότητας ήταν από 7,8 έως 6,8 (Salifert) έως σήμερα... (άρα και στο φρέσκοφτιαγμένο νερό υπήρχαν ίδιες μετρήσεις)

Με δεδομένο ότι χρησιμοποιώ αλάτι pro-reef (ΤΜ) δεν είναι περίεργο να προκύπτει τόσο χαμηλό ΚΗ???

χμ..

επιβεβαιώνει κάποιος άλλος ότι το pro reef έχει 5,5 ΚΗ ?

φοβάμαι πως όχι ..

Το Ph όλη αυτή την περίοδο κινείται από 8,2 έως 8,4.

Το νέο πρόβλημα τώρα, είναι ότι και μετά την δεύτερη προσθεση ισσοροπημένου διαλύμματος (25ml από Α και Β αυτή την φορά), ΚΗ και Ca παραμένουν σχεδόν στα ίδια επίπεδα...

θυμάμαι στην αρχή και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα .. έριχνα .. έριχνα .. και δεν φαινόταν να γίνεται τίποτα .. μόνο οι αντλίες γέμιζαν ασβέστη ..

με τις ελάχιστες γνώσεις σε θέματα χημείας μόνο μια εξήγηση μπορώ να δώσω ..

αν σε συνθήκες χωρίς σωστή ισορροπία ρίξουμε ένα ισορροπημένο πρόσθετο .. πάλι σε ανισορροπία καταλήγουμε ..

δεν σε βοήθησα .. το ξέρω ..

παρόλα αυτά ο ενδεδειγμένος τρόπος να ανεβάσεις ασβέστιο και alkalinity είναι αυτός που σου πρότεινα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...