Jump to content

Recommended Posts

Γεια σε όλους,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Το χρυσόψαρο μου αρχικά αντιμετώπισε πρόβλημα με έγκαυμα από αμμωνία που είχε ως αποτέλεσμα να μαυρίσουν τα πτερύγια και ουρά του. Επίσης έχουν ασπρίσει και τα μάτια του. Την αμμωνία πλέον την μετρώ και την έχω ρίξει όπως επίσης έχω ρυθμίσει και το pH. Μου συνέστησαν αντιβίωση αλλά δεν φαίνεται να είχε αποτέλεσμα που έπρεπε. Η ουρά του έφτιαξε λίγο αλλά το μεγαλύτερο μέρος συνεχίζει να είναι μαύρη. Καμία αλλαγή στα πτερύγια. Τις τελευταίες 2 μέρες έχει αρχίσει να έχει προβλήματα αστάθειας και η κολύμβηση του είναι ακανόνιστη. Το σώμα του δεν έχει κάποια σημάδια που να με παραπέμπουν σε κάποια ασθένεια…Τι να κάνω…μήπως είναι κάποιο βακτήριο…να πάρω κάποιο φάρμακο για βακτήρια;

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα προκειται για καποια αρρωστια,εγκαυματα δεν προκαλουνται απο την αμωννια.Δωσε μας καποια ακομη στοιχεια του συστηματος για να βγαλουμε σωστα συμπερασματα,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο,τις μετρησεις κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις μετρήσεις pH 7.5 (test JBL) αμμωνία 0 ppm (σύμφωνα με το τεστ της SERA). Το ενυδρείο είναι 120lt και το έχω 3 χρόνια (μαζί με το ψάρι). Έχω ένα κυκλοφορητή και ένα απλό φίλτρο με σφουγγάρι.

Αρχικά μου συνέστησαν το Esha 2000 γιατί νόμιζαν ότι ήταν fin/tail rot το οποίο δεν έκανε τίποτα και μετά το Sera baktopur direct το οποίο το άρχισα εχτές. Το πρωί δεν είδα καμιά βελτίωση και το ψάρι συνεχίζει να έχει αστάθεια. Νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ότι στο κεφάλι έχει 2 παρά πολύ μικρές τρυπίτσες. Επίσης μερικά λέπια (ελάχιστα) έχουν μαυρίσει όπως και το πάνω μέρος του στόματος και το εξωτερικό κάλυμμα των βραγχίων.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις μετρήσεις pH 7.5 (test JBL) αμμωνία 0 ppm (σύμφωνα με το τεστ της SERA). Το ενυδρείο είναι 120lt και το έχω 3 χρόνια (μαζί με το ψάρι). Έχω ένα κυκλοφορητή και ένα απλό φίλτρο με σφουγγάρι.

Αρχικά μου συνέστησαν το Esha 2000 γιατί νόμιζαν ότι ήταν fin/tail rot το οποίο δεν έκανε τίποτα και μετά το Sera baktopur direct το οποίο το άρχισα εχτές. Το πρωί δεν είδα καμιά βελτίωση και το ψάρι συνεχίζει να έχει αστάθεια. Νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ότι στο κεφάλι έχει 2 παρά πολύ μικρές τρυπίτσες. Επίσης μερικά λέπια (ελάχιστα) έχουν μαυρίσει όπως και το πάνω μέρος του στόματος και το εξωτερικό κάλυμμα των βραγχίων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ότι στο κεφάλι έχει 2 παρά πολύ μικρές τρυπίτσες.

Μήπως είναι Hexamita? Φαντάζομαι θα έχεις ψάξει εδώ http://www.aquazone.gr/index.php?pid=12

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις μετρήσεις pH 7.5 (test JBL) αμμωνία 0 ppm (σύμφωνα με το τεστ της SERA). Το ενυδρείο είναι 120lt και το έχω 3 χρόνια (μαζί με το ψάρι). Έχω ένα κυκλοφορητή και ένα απλό φίλτρο με σφουγγάρι.

Αρχικά μου συνέστησαν το Esha 2000 γιατί νόμιζαν ότι ήταν fin/tail rot το οποίο δεν έκανε τίποτα και μετά το Sera baktopur direct το οποίο το άρχισα εχτές. Το πρωί δεν είδα καμιά βελτίωση και το ψάρι συνεχίζει να έχει αστάθεια. Νομίζω, αλλά δεν είμαι σίγουρος, ότι στο κεφάλι έχει 2 παρά πολύ μικρές τρυπίτσες. Επίσης μερικά λέπια (ελάχιστα) έχουν μαυρίσει όπως και το πάνω μέρος του στόματος και το εξωτερικό κάλυμμα των βραγχίων.

Photo

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...