Jump to content

Στεναχοριμένα φυτά


Recommended Posts

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά):0,5mg/l

Μέτρηση Fe (σιδήρος):0.25mg/l

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά):10mg/l

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα):9

Μέτρηση pH:7,9

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ):ναι

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα):diy

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm):?

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου:230lit

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin):2χ30w τις μανίσιες της ferplast + TriPlus T5 Compact 36 W lenght, 2300 Lumen

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες:Η Τ5 12.00-21.00 και οι άλλες 12.30-20.30

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις:Ενα σαν φυλόχωμα για ενυδρεία ένα κουβαδάκι της sera για υπόστρομα και ψιλ'ο χαλικι

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε:Σειρα της seachem NO3 - Fe - K - Flourish 3 φορές την εβδομάδα

Μπορεί κάποιος να μου πει τί στο καλο δεν πάει καλά με αυτά τα φυτά hygrophila ? Microsorum pteropus & Echinodorus bleheri γιατί δεν βγάζω άκρη με τον κατάλογο του φόπουμ.

Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες έχει μέσα ζωοτόκα (platy & guupy) 5 γαριδούλες τρία SAE αμέτριτα σαλιγγαράκια

post-3978-1192188189_thumb.jpg

post-3978-1192188234_thumb.jpg

post-3978-1192188253_thumb.jpg

post-3978-1192188287_thumb.jpg

post-3978-1192188332_thumb.jpg

post-3978-1192188346_thumb.jpg

post-3978-1192188367_thumb.jpg

post-3978-1192188386_thumb.jpg

post-3978-1192188407_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις έλλειψη CO2 και μάλιστα μεγάλη πιο συγκεκριμένα έχεις περίπου 3mg/lit. Ενώ το μίνιμουμ είναι 10mg/lit. και το ιδανικό 20mg/lit.

Εάν καταφέρεις να ανεβάσεις το CO2 20mg/lit. Το Ph σου θα κατέβει στο 7,1.

Γιατί έχεις λίγο???

1. H δεν λειτουργεί καλά το DIY CO2 σύστημα σου

2. Η δεν επαρκεί

3. Η δεν γίνετε σωστά η διάχυση

4. Η μπορεί να είναι ένας συνδυασμός των τριών παραπάνω

Περιέγραψε μας λίγο: τη σύστημα CO2 έχεις; πως είναι η διαχηση; με τη την κάνεις; πόσες φυσαλίδες το λεπτό; κτλ

Ψάξτω και ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

Το κλασικό 2 λυτρο της κοκακόλα με 3 φλυτζάνια ζάχαρη και 1/3 κουταλάκι σκόνη διαλημένη μαγιά.

1 φυσαλίδα ανά 2 δευτερόλεπτα δτην αρχή και ανά 5 μετά από 20 μέρες.

Διάχυση γίνετε με αερόπετρα (μικροσκοπικές φυσαλίδες )

Ισως να αγοράσω κάποια σκάλα ή να κατασκευάσω αυτο στην φωτογραφία που από 'τι ξέρω επιτυγχάνει την απόλυτη διάσπαση

post-3978-1192261311_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από παραγωγή CO2 πας μια χαρά το πρόβλημα φαίνεται ότι βρίσκεται στην διάχυση καλλίτερα αγόρασε μια σκάλα διάχυσης, θα δεις μεγάλη διαφορά.

Την συγκεκριμένη μέθοδο που μου δείχνεις δεν γνωρίζω την αποτελεσματικότητα της. Μπορείς να την δοκιμάσεις, αλλά διακρίνω ένα μειονέκτημα θα χρειαστείς έναν μικρό κυκλοφορητή, αυτό δεν με αρέσει για δυο λόγους, πρώτον δεν γνωρίζω τη θόρυβο θα παράγει και δεύτερον θα έχεις μια επιπρόσθετη πηγή κατανάλωσης ρεύματος. Με την σκάλα διάχυσης δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με θόρυβο και δεν χρειάζεται κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατασκεύασα τον διαχυτήρα της φωτογραφίας. Προς το παρόν βλέπω διαφορά !!! τα φύλα της vallisneria amerikana γέμισαν φυσαλίδες και το ph έπεσε απο 7,9 σε 7,6 περίπου

post-3978-1192812758_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου ειναι απο τους καλυτερους διαχυτηρες αυτη η πατεντα με το ''μπιμπερο του λασαλ'' .αρκετα πρακτικη και επισης κανει σωστη διαχυση για μικρα ενυδρεια....

το μειονεκτημα της ειναι οτι πρεπει ανα τακτα χρονικα διαστηματα,να ελεγχουμε το σφουγγαρι γιατι στομωνει απο τη βρωμια,και ολο το συστημα μπορει να σταματησει να κανει σωστα διαχυση...

καλη συνεχεια φιλε μου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...