Jump to content

Αρχική Θολούρα


poseidon11

Recommended Posts

Στο νέο 60άρι μου έχω ήδη βάλει μία anubia.

Έχει θολώσει το νερό, επειδή λειτουργεί εδώ και τρεις

μέρες.

...και ρωτώ. Τώρα μπορώ να βάλω και κάποια άλλα

φυτά που θέλω1

Ή να περιμένω να φύγει η θολούρα;

Και δεύτερον,

Έχω ταμπλέτες Crypto της Tetra Plant.

Αρκούν αυτές ή χρειάζεται και κάτι επιπρόσθετο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς χωρίς κανένα πρόβλημα να βάλεις φυτά

Η ταμπλέτες που αναφέρεις είναι καλές αλλά εάν επαρκούν εξαρτάτε από τα μελλοντικά φυτά που θα βάλεις. Καλό είναι να δίνουμε προτεραιότητα στην λίπανση πρώτα του νερού και μετά του βυθού, ιδανικά είναι να υπάρχει λίπανση στον βυθό και στο νερό. Με απλά λόγια σου προτείνω να αγοράσεις και λίπασμα για το νερό. Το πόσο θα βάζεις εξαρτάτε από τα φυτά σου, εάν παράδειγμα έχεις μόνο ανουμπιες μέσα τότε θα χρειαστείς πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Χρήστο.

Τις συγκεκριμένες ταμπλέτες

μου είπανε να τις ρίχνω, ανα συγκεκριμένα

διαστήματα στο νερό και μία για κάθε φυτό.

Επίσης τι λίπανση μου προτείνεις;

Και πόσο αυτή επιρεάζει τα υπόλοιπα συστατικά?

Τέλος άσπρα τριχίδια κάνανε την εμφάνισή τους

στα φυλλώματα...αυτό πάλι τι είναι;

Θέλει καθάρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με της ταμπλέτες κατάλαβες λάθος διότι της ταμπλέτες της τοποθετούμε στο υπόστρωμα κοντά στην ρίζα του κάθε φυτού. Και για της συγκεκριμένες ταμπλέτες που αναφέρεις είμαι 100% σίγουρος ότι της τοποθετούμε στο υπόστρωμα.

Προσωπικά προς το παρόν δεν θα έβαζα καμιά ταμπλέτα αλλά ένα γενικό λίπασμα από μια γνωστή μάρκα. Το προτέρημα των υγρών λιπασμάτων είναι ότι μπορείς να βάλεις ότι δόση θέλεις ανάλογα με της ανάγκες του φυτού.

Το υγρό λίπασμα και γενικά όλα τα λιπάσματα δεν επηρεάζουν το νερό αρνητικά. Το μόνο αρνητικό που μπορεί να προκύψει είναι από δικό μας λάθος πχ αν τοποθετήσουμε περισσότερο λίπασμα από ότι μπορούν να καταναλώσουν τα φυτά με αποτέλεσμα το περίσσιο λίπασμα να καταναλωθεί από της αλγης και να έχεις έξαρση αυτών τον ανεπιθύμητων φυτών.

Αυτήν την στιγμή με μια ανουμπια μέσα χρειάζεσαι πάρα πού λίγο λίπασμα μην σου πω και καθόλου. Όταν προσθέσεις μέσα και άλλα φυτά τότε το ξανασυζητάμε το θέμα. Αυτό σου το λέω διότι υπάρχουν και φυτά που δεν έχουν ανάγκη από ταμπλέτα στην ρίζα τους, σε άλλα πάλη είναι απαραίτητη η ταμπλέτα εάν δεν έχουμε υπόστρωμα.

Με τα τριχιδια που αναφέρεις αν μπορείς στύλε μια φωτογραφία να τα δούμε καλλίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με της ταμπλέτες κατάλαβες λάθος διότι της ταμπλέτες της τοποθετούμε στο υπόστρωμα κοντά στην ρίζα του κάθε φυτού. Και για της συγκεκριμένες ταμπλέτες που αναφέρεις είμαι 100% σίγουρος ότι της τοποθετούμε στο υπόστρωμα.

Προσωπικά προς το παρόν δεν θα έβαζα καμιά ταμπλέτα αλλά ένα γενικό λίπασμα από μια γνωστή μάρκα. Το προτέρημα των υγρών λιπασμάτων είναι ότι μπορείς να βάλεις ότι δόση θέλεις ανάλογα με της ανάγκες του φυτού.

Το υγρό λίπασμα και γενικά όλα τα λιπάσματα δεν επηρεάζουν το νερό αρνητικά. Το μόνο αρνητικό που μπορεί να προκύψει είναι από δικό μας λάθος πχ αν τοποθετήσουμε περισσότερο λίπασμα από ότι μπορούν να καταναλώσουν τα φυτά με αποτέλεσμα το περίσσιο λίπασμα να καταναλωθεί από της αλγης και να έχεις έξαρση αυτών τον ανεπιθύμητων φυτών.

Αυτήν την στιγμή με μια ανουμπια μέσα χρειάζεσαι πάρα πού λίγο λίπασμα μην σου πω και καθόλου. Όταν προσθέσεις μέσα και άλλα φυτά τότε το ξανασυζητάμε το θέμα. Αυτό σου το λέω διότι υπάρχουν και φυτά που δεν έχουν ανάγκη από ταμπλέτα στην ρίζα τους, σε άλλα πάλη είναι απαραίτητη η ταμπλέτα εάν δεν έχουμε υπόστρωμα.

Με τα τριχιδια που αναφέρεις αν μπορείς στύλε μια φωτογραφία να τα δούμε καλλίτερα.

Τα τριχίδια της Ανούμπιας έχουν φύγει.

Έχουν ανοίξει βέβαια κάποιες τρυπούλες

πάνω στα φύλλα της και κάποια καφέ τριχίδια..

Έβαλα καινούριο φυτό βάζω και αυτή τη φώτο

μήπως γνωρίζεις να μου πεις τι είναι.

Εκεί σε αυτή τη φώτο θα δεις παρόμοια λευκά τριχίδια

Κατάλαβα αυτό που λες για τα λιπάσματα και

θα πάω να αγοράσω ένα λιπαντικό..

post-4026-1192557655_thumb.jpg

post-4026-1192557724_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...