Jump to content

Πρώτη γέννα Pls Help....


_Black_dragon_

Recommended Posts

Παιδιά μου έφεραν σήμερα δώρο ένα ψαράκι έγκυος που μάλλον γεννάει σήμερα, απ' ότι είπαν στο pet shop και μου πήραν τα παιδιά και μια γεννήστρα. Τους είπε εκεί ο τύπος ότι θέλει αμέσως γεννήστρα γιατί μάλον θα γεννήσει απόψε. Ξέρω πως δεν έπρεπε να το πάρουν αλλά αυτοί όχι. Τώρα έγινε και πρέπει να κάνω ότι μπορώ να είναι όλα οκ. Άνοιξα την γεννήστρα το έβαλα μέσα και όλα οκ δείχνουν. Τώρα;;; πρέπει να κάνω εγώ κάτι άλλο ή τα υπόλοιπα τα αφήνω στην φύση;; :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρει κανείς ρε παιδιά να μου πεί;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα μιλάς για κάποιο ζωοτόκο ψάρι

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα μόλις ολοκληρωθεί η γέννα αφαιρείς το ψάρι και μετά βρες μέρος να τοποθετήσεις τα μικρά τα οποία θέλουν baby τροφή.

Υ.Γ.

Ανάλογα με την γεννήστρα μπορείς για λίγες μέρες να τα κρατήσεις εκεί, αλλά μετά θέλουν νέο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα μιλάς για κάποιο ζωοτόκο ψάρι

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα μόλις ολοκληρωθεί η γέννα αφαιρείς το ψάρι και μετά βρες μέρος να τοποθετήσεις τα μικρά τα οποία θέλουν baby τροφή.

Υ.Γ.

Ανάλογα με την γεννήστρα μπορείς για λίγες μέρες να τα κρατήσεις εκεί, αλλά μετά θέλουν νέο ενυδρείο.

Ναί μιλάω για ξυφοφόρο. Ναι αλλά τα ψαράκια πως θα είναι θα κοινούντε καθόλου;; Γιατί είδα σήμερα το πρωί κάτι μικρά κόκκινα στη γεννήστρα αλλά ακίνητα στον πάτο, και η κοιλιά ακόμα πολύ φουσκωμένη, δεν έχει γεννήσει έτσι;; Έχω ένα μικρό ενυδρείο γύρω στα 30lt αλλά άδειο δεν είναι στρωμένο. Αν ήταν κοντά η αλαγή νερού θα το γέμιζα με το νερό του μεγάλου αλλα έκανα αλαγή πριν 4-5 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα μωρα θα κινουντε.Αυτα τα κοκκινα που ειδες μπορει να μην ειναι ψαρια αλλα μπορει και ναι.

Έγινε επεξεργασία - Black Tetra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ψάρι ακόμα να γεννήσει. πότε ξέρω πως είναι έτοιμο;;; Γιατί το λυπάμε μέσα στην γεννήστρα συνέχεια :buttrock: . Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν είναι απο νωρίς μέσα;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να την βαλεις απο τωρα στο ενυδρειο καραντινα που διαθετεις οπου εκει θα νειωθει ποιο ανετα.

Η γενηστρα που βρισκεται στρεσαρει το ψαρι με πολλες φορες να εχουμε δησαρεστα αποτελεσματα,οπως την προορει γενα και πολλα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να την βαλεις απο τωρα στο ενυδρειο καραντινα που διαθετεις οπου εκει θα νειωθει ποιο ανετα.

Η γενηστρα που βρισκεται στρεσαρει το ψαρι με πολλες φορες να εχουμε δησαρεστα αποτελεσματα,οπως την προορει γενα και πολλα αλλα.

Ναί αλλά πως;;; Δεν έχει φίλτρο εκεί θα προλάβω να το στρώσω το νερό αν του βάλω βακτιρίδια;; Και μετά η γεννήστρα έχει δύο "πατώματα" που μόλις γεννήσει να πέσουν τα ψαράκια απο κάτω και να μην τα φάει και η ίδια, αν γεννήσει μέσα στο άλλο δεν θα τα φάει;;;

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα φιλτρο για το μικρο μπολιασετο απο το παλιο σου ενυδρειο και ριξε μεσα την εγκυο.

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα φιλτρο για το μικρο μπολιασετο απο το παλιο σου ενυδρειο και ριξε μεσα την εγκυο.

Ok Και κάτι άλλο όταν έχουμε μια έγκυο στο ενυδρείο και θέλουμε να την βάλουμε σε γεννήστρα, πώς κατάλαβένουμε πότε είναι ώρα να την βάλουμε για να μην την βάλουμε νωρίτερα;;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΙΧΕΙΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΒΑΛΕ ΦΥΤΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑΤΑ ΦΑΝΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Μην την αφησεις αλλο στη γεννηστρα της κανεις κακο καλυτερα να την αφηνες μεσα στο ενυδρειο να γεννησει και οτι γινει εγινε παρα στη γεννηστρα. Την στρεσαρεις και μπορει ν ασου τα κρατησει και να παθει και ζημια.

Αν θες στρωσε το μικρο ενυδρειακι οπως σου ειπαν παραπανω και βαλτην εκει και μην ξεχνας πως τα ζωοτοκα γεννανε συχνα και στο τελος δεν θα ξερεις τι να τα κανεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...