Jump to content

ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ 60l ΠΥΚΟΦΥΤΕΜΕΝΟ


yiafo

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!!!!!!!!

Είμαι νέα στο σπορ, και όπως καταλαβαίνεται άσχετη μπρερδεμένη και όλα τα σχετικά. Γι αυτό ζητώ την επιείκεια την κατανόηση και κυρίως την βοήθειά σας.

Θέλω λοιπόν να στήσω ένα ενυδρείο 60L με πολλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων(γύρω στα 20) και guppies (ένα αρσενικό και 3 θηλυκά). Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1) Πρέπει οπωσδήποτε να βάλω υπόστρωμα?

2) Θα χρειαστώ CO2 σε φυάλη ή θα τα καραφέρω με ταμπλέτες?

3) Στο στρώσιμο λόγω των φυτών μπορώ να χρησιμοποιήσω αμμωνία? ή με λίγη τροφή τα έτοιμα βακτηρίδια και τα φυτά είμαι ο.κ.?

4) Το ενυδρείο μου έχει μήκος 60cm και πλάτος 30cm. Πόσα κιλά υπόστρωμα και πόσα χαλίκι θα χρειαστώ?

5) Εκτός απο τα tests ΝΗ3, ΝΟ2,ΝΟ3,ΡΗ, τα έτοιμα βακτηρίδια και το αντιχλώριο θα χρειαστώ κάτι άλλο για αρχή?

6) Με τα quppies τι αλγοφάγα-καθαριστές θα μπορούσα να βάλω?

Αυτά για αρχή, ξέρω ότι είναι πολλές οι απορίες μου αλλά και κάποιες να λύσω ευχαριστημένη θα είμαι.

Ευχαριστώ Ευχαριστώ Ευχαριστώ........

Υ.Γ. Αν έβαλα το θέμα σε λάθος ενότητα συγνώμη και παρακαλώ διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας,μόλις μου περιέγραψες το ενυδρείο μου η μόνη διαφορά είναι τα λίτρα.

1. Για καλύτερα αποτελέσματα θα σου έλεγα να βάλεις,εγώ έχω αυτό.

2. Για τα λύτρα σου είναι μια χαρά οι ταμπλέτες

3. εδώ οι απόψεις διίστανται γιαυτό εγώ το ξεκίνησα με αμόνια και στην πορεία έβαζα τροφή για ψάρια και το έστρωσα σε 20 μέρες

4.Γύρο στα 5.5 κιλά είναι καλά 2,5~3cm περίπου και 2cm χαλίκι με κόκκο 2~5mm από πάνω.

5.Και ένα τεστ KH για να υπολογίζεις με συνδυασμό με το PH για να υπολογίζεις το CO2

6.έχω Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps χωρίς κανένα πρόβλημα.

πιστεύω να σε βοήθησα αρκετά καλή επιτυχία.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 Για εύκολα φυτά όχι

2 Ίσος μια DIY κατασκευή να χρειαστείς αλλά αυτό θα φανεί όταν τοποθετήσεις τα φυτά. Σε πρώτη φάση μια γενική λίπανση στην στήλη του νερού θα σε καλύψει.

3 Στρώσε καλλίτερα το ενυδρείο σου με λίγη τροφή έτοιμα βακτηρίδια και φυτά ή διάβασε αυτό και δοκίμασε το πρωιών.

4 Με κιλά δεν μπορώ να σου πω διότι το κάθε χαλίκι έχει διαφορετικό βάρος σε λίτρα περίπου 10-12 λίτρα χαλίκι (6-7cm). Καλλίτερα επέλεξε χαλίκι με κοκο2-3 χιλιοστά φυσικό χρώμα όχι παρδαλά κόκκινα πράσινα κτλ.

5 Gh, Kh και ίσος αργότερα PO4

6 Μικρόσωμα Ancistrus sp ή Otocinclus macrospilus εξαρτάτε από το τελικό Ph που θα έχει το ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

Τα 60άρια ενυδρεία συνήθως έχουν μία λάμπα T8.

Για να αγγίξουμε το 0.5W/lt χρειαζόμαστε τουλάχιστον 2 λάμπες.

Δηλ πιστεύω πως πέρα από λιπάσματα,ταμπλέτες φυτών,CO² κτλπ,

θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τον φωτισμό γιατί όπως είπες το θες πυκνοφυτεμένο.

Πυκνοφυτεμένο σημαίνει πως δεν θα περνά πολύ φώς χαμηλά κοντά στις ρίζες των φυτών και αρκετά φυτά δεν θα παίρνουν το απαραίτητο φως.

Δεν ξέρω βέβαια ποιά ακριβώς φυτά θα βάλεις,αλλά σίγουρα θες περισσότερο φως...

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Καλώς ήρθες στην παρέα!

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες! εγώ που έχω φυτεμένο αρκετά το 120λτ δεν χρειάστηκε μέχρι τώρα φιάλη διοξειδίου. Αρκεί ο καλός φωτισμός (λίπασμα οπωσδήποτε κάτω απο το χαλίκι) και για την άλγη οι πιο ανθεκτικοί γλύφτες νομίζω είναι οι πλεκόστομοι και ταιριάζουν και με πολλά είδη ψαριών και αντέχουν στο Ph 7-7.5. πάρε οπωδήποτε τεστ για μετρήσεις γιατί στην αρχή θα πρέπει να μετράς συνέχεια παραμέτρους μέχρι να το στρώσεις. Καλή αρχή και εμείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...