Jump to content

Είναι κατάλληλο το φίλτρο μου?


yiafo

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα.

Σήμερα μια φίλη μου χάρισε ένα παροπλισμένο ενυδρείο. Υπολογίζω ότι είναι γύρω στα 50Λ. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου εξηγήσετε τι φίλτρο έχω και πως να το λειτουργήσω.

Έχει τρείς θήκες που υποθέτω ότι εκεί βάζω υλικά όπως υαλοβάμβακα, μπλε σφουγγάρι και μακαρόνι. Αν είναι έτσι τα πράγματα ποια είναι η σωστή σειρά?

Τώρα δίπλα από αυτά τα μέρη υπάρχει ένας σωλήνας που καταλήγει σε έναν "μετασχηματιστη" με τα εξής στοιχεία: PEΛKOP Technologies Submersible Fountain Pump HI-250 220-240V AC 50HZ 0.03A 6W. Αυτό είναι αρκετό για να βάλω στο ενυδρείο μου 10-15φυτά χαμηλών απαιτήσεων και 4 quppies?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετρησε αν θελεις τις διαστασεις για να υπολογισουμε τη χωρητικοτητα.μηκος-πλατος-υψος.

Αναφερει η αντλια σου ποσα λιτρα ανανεωνει??πρεπει να γραφει εναν αριθμο πχ 300lt/h.

Αν οντως ειναι 50λιτρα ειναι πολλα τα 10-15 φυτα.Μετρησε διαστασεις για να μην μιλαμε υποθετικα

Link to comment
Share on other sites

Μ

Αν οντως ειναι 50λιτρα ειναι πολλα τα 10-15 φυτα.Μετρησε διαστασεις για να μην μιλαμε υποθετικα

αν ο φιλος μας θελει να το κανει πυκνοφυτεμενο το ενυδρειακι του,νομιζω οτι ειναι μια χαρα τοσα φυτακια.... :buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ!!!!!!!!

Δεν είμαι σίγουρη για τον όγκο γιατί το μπροστινό τζάμι του ενυδρείου στρογγυλεύει και έτσι δεν είμαι σίγουρη για το πλάτος. Όσο για την αντλία δεν γράφει για τα πόσα λίτρα ανανεώνει

Link to comment
Share on other sites

Μετρησε το στις ευθειες!Οποτε θα ειναι λιγο μεγαλυτερο απο αυτο που θα υπολογισουμε.

Σχετικα με τα υλικα,ξεκινωντας απο τη πιο μακρινη θεση απο αυτην της αντλιας.υαλοβαμβακα(τον οποιο αλλαζεις καθε βδομαδα)-μπλε σφουγγαρι και τελος πιο κοντα στην αντλια βαζεις το μακαρονι.

Αν το σκεφτεσαι για τοσο πυκνοφυτεμενο θα βαλεις καταλληλο υποστρωμα για την αναπτυξη των φυτων.

Τι φωτισμο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Οι ευθείες μου είναι 50Χ30Χ30. Για το υπόστρωμα το έχω υπόψην μου αν και τελικά λέω να βάλω λιγότερα φυτά. Όσο για τον φωτισμό είναι μια λάμπα Κ5 (αν μου την έχουν πει σωστά) που ούτε και αυτή πάνω είδα να γράφει βατ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

45 λιτρα βγαινουν + τις καμπυλες οντως εισαι γυρω στα 50.Η λαμπα σου ειναι Τ5 μαλλον κοντα στα 15watt.

Mετρησε το μηκος της να σου πω ακριβως.Για πυκνοφυτεμενο ουτε εγω θα στο προτεινα.Βαζεις 2-3 ευκολα φυτακια,βλεπεις πως τα πανε και αναλογα συνεχιζεις.Αν η ιχθυοφορτωση σου δεν ειναι μεγαλη η αντλια που εχεις αρκει.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ!!!!!!!!!!

Επειδή δεν είμαι κοντά στο ενυδρείο θα μετρήσω τη λάμπα μου που πάντος δεν είναι φθορίου και αν έχεις χρόνο τα λέμε αύριο. Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...