Jump to content

πολύ Nano Reef


τεο2

Recommended Posts

Σκεύτικα να φτιάξω ένα νέο πολύ nano, reef 30λίτρων τι εξοπλισμό θα χρεαστώ? πιστεύω πως θα χρειαστώ το εσωτερικό φίλτρο που έχει από μόνο του και έναν κυκλοφοριτή. Τί ψάρια να βάλω? έχω σκευτεί δύο νέμο και δύο από αυτά που είναι μισά μόβ και μισά κιτρινα. Επίσης καμιά γαριδούλα και κάνα σαλιγκαράκι , ασπόδυλα και μαλακά κοράλια. :buttrock: βοείθια πώς λένε το κιτρινομώβ ψαράκι? Νερό δεν θα φτιάχνω αλλά θα αγοράζω έτοιμο από γουότερ ιν, για ναμαι και σίγουρος τί νερό βαζω στο ενυδρείο μου.Περιμένω παρατιρήσεις και σχόλια

Έγινε επεξεργασία - τεο2
Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι πως ειναι παρα πολυ μικρο και οσο αρχισεις να βλεπεις το ποσο ομορφο ειναι το θαλασσινο θα σου φαινεται ακομα μικροτερο.

ασε που θα εχεις και πολυ περιορισμενες επιλογες και οταν θα θες να βαλεις κατι μεσα σαν τρελλος θα βλεπεις οτι δυστυχως δεν εχεις αλλο χωρο.

θα ελεγα να προσπαθησεις να βρεις κατι μγαλυτερο,εστω 70-80 λιτρα και μετα προχωρα με χιλια!

ακομα και αυτα που σου προτεινω ειναι λιγα....

τωρα για το πρακτικο μερος της υποθεσης θα σε βοηθησουν τα παιδια που ξερουν πολυ περισσοτερα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

το θαλασσινο αγαπητε μου φιλε δεν τοσο απλο...

τα λιγα λιτρα ειναι προκληση για καποιον αρκετα εμπειρο,γιατι απλουστατα με το παραμικρο λαθος ΔΕΝ συγχωρουνε λαθη....

μπορεις να ξεκινησεις εντατικο διαβασμα,αλλα και παλι η φτωχη μου γνωμη ειναι να''ψηθεις'' πρωτα στο γλυκο και μετα αργοτερα δοκιμαζεις...

αν παλι σων και καλα θελεις αλμυρο,καλυτερα να πας οποσδηποτε σε μεγαλυτερο ενυδρειο....

ασε που ηδη εχεις ξεπερασει νοητα τον ωφελιμο αριθμο ψαριων στο νανο που σκεφτεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειμαι απο αυτους που θα σου απαγορευσουν να κανεις κατι απο πλευρας λιτρων τουλαχιστων! Αλλα στο θεμα των ψαριων θα ειμαι απολυτος...πιστευω οτι τα ψαρια που λες ειναι πολλα για ενα τοσο μικρο ενυδρειο...2 μικρα ψαρακια ειναι το maximum! Απο εκει και περα πρεπει, πριν ξεκινησεις κατι, να γνωριζεις οτι στο θαλασσινο οσο πιο μικρο ειναι το ενυδρειο σου, τοσο πιο δυσκολο ειναι να το διατηρισεις! Καθε μικρο λαθακι θα εχει τεραστια επιροει στις συνθηκες του νερου σου!

Θα σου προτεινα να βαλεις μεσα λιγο ζωντανη αμμο, 4-5 κιλα ζωντανο βραχο, το εσωτερικο σου φιλτρο με λιγο ανθρακα και αντιφωσφορο και να το αφησεις για λιγο καιρο να κανει κυκλο. Μετα μπορεις να βαλεις μερικα zoanthids, μανιταρακια και αλλα ανθεκτικα κοραλλια. Μερικα σαλλιγκαρια, ερημιτες και 1-2 γαριδες!! Αυτα θα σου προσφερουν ενα ιδιαιτερα ενδιαφερον θεαμα! Αν θελεις μπορεις να βαλεις και 1-2 μικρα ψαρακια αλλα με πολυ προσοχη....

Επισης θα πρεπει να προσεχεις πολυ την εξατμιση και να συμπληρωνεις καθημερινα οσο εξατμιζεται (χωρις αλατι) και επειδη δεν θα εχεις skimmer θα πρεπει να κανεις και αλλαγες νερου συχνα!

Πριν ξεκινησεις κατι διαβασε πολυ....διαβασε ολα τα αρθρα στην κατηγορια θαλασσινων αρθρων και μετα ρωτα και ενημερωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

...και αν παρόλα αυτά επιμένεις στην απόφασή σου αυτή, θά σου έλεγα να περιοριστείς σε δύο μικρά percula, (nemo), και κανένα άλλο ψαράκι. Ίσως κάποιο μικρό gobby.

Η ονομασία του δίχρωμου ψαριού, είναι η pacagniella ή το gramma loreto. Και τα δύο είναι κιτρινο-ροζ με μικρές παραλλαγές.

Τα συγκεκριμένα ψαράκια δεν συμβιώνουν μαζί, ακόμα και σε ενυδρεία 1000+ λίτρων, πολύ περισσότερο στο δικό σου.

Καλή συνέχεια, σε ότι αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είσαι αρχάριος κάνε 30λτ ενυδρείο αλλα μη βάλεις ψάρι μέσα

μόνο ασπόνδυλα.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω μεγλάλο ενυδρείο 70-80 λίτρα με τίποτα.Απο ψάρια θα βάλω 1 νέμο και μετά από πολύ καιρό άλλο 1 .

Link to comment
Share on other sites

Για μενα αν εισαι διαβασμενος και εχεις ορεξη μπορεις ανετα να κρατησεις ενα Νανο. Ειδικα τωρα τον χειμωνα εχεις ολο τον καιρο να δεις τι θα κανεις μεχρι το καλοκαιρι (Εκει ξεκινανε τα προβληματα). Το δικο μου εχει 2 Κλοουν, 1 6line, 1 Γαριδα και μερικα Hermits / σαλιγκαρια. Απο κορραλια εχω brain, ephyllia, μανιταρια, σαρκοφυτα και σφουγγαρια ολα μια χαρα μεχρι στιγμης χωρις skimmer απο τον Μαιο περιπου.

Στη θεση σου θα εβαζα 2 κλοουν.

Αν εχεις τα λεφτα και τον χρονο καλυτερα ειναι να φτιαξεις οσο μεγαλυτερο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως σου προανέφεραν προηγουμένως σε ένα τόσο μικρό σύστημα οι δυσκολίες είναι μεγάλες και σίγουρα απευθύνεται σε έμπειρους χομπίστες. Αν παρόλαυτά αναλαμβάνεις το «ρίσκο» θα είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε!!!

Καλή συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω με την άποψη ότι το nano απευθύνεται μόνο σε έμπειρους χομπίστες. Απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που δεν έχουν χώρο ή μερικές χιλιάδες ευρώ για να διαθέσουν για ένα μεγαλύτερο και σταθερότερο σύστημα. Εγώ έμαθα και μαθαίνω με το δικό μου, το οποίο είναι στα κυβικά που σκέφτεσαι και τρέχει περίπου 2,5 χρόνια με ελάχιστες απώλειες, οι οποίες είναι αναλογικά πολύ λιγότερες από άλλες καταστροφές που ακούω κατά καιρούς σε μεγαλύτερα συστήματα.

Αυτό που χρειάζεται είναι να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι περιορίζει τα είδη που θα βάλεις, να κυνηγάς τα frags που πιθανόν διαθέτουν αρκετοί φίλοι και οποιαδήποτε κίνηση κάνεις να γίνεται με ιδιαίτερη προσοχή. Να ξέρεις επίσης ότι θα βοηθήσει σημαντικά να προσθέσεις ένα sump για να βάλεις εκεί ένα μεγάλο μέρος του εξοπλισμού προκειμένου να έχεις όσο το δυνατό περισσότερο χώρο στο κυρίως ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο δεν θα ηθελες ενα λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο?Ετσι θα εχεις και μεγαλυτερη πικοιλια για τα

ειδη που θα φιλοξενησεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω με την άποψη ότι το nano απευθύνεται μόνο σε έμπειρους χομπίστες. Απευθύνεται κυρίως σε αυτούς που δεν έχουν χώρο ή μερικές χιλιάδες ευρώ για να διαθέσουν για ένα μεγαλύτερο και σταθερότερο σύστημα. Εγώ έμαθα και μαθαίνω με το δικό μου, το οποίο είναι στα κυβικά που σκέφτεσαι και τρέχει περίπου 2,5 χρόνια με ελάχιστες απώλειες, οι οποίες είναι αναλογικά πολύ λιγότερες από άλλες καταστροφές που ακούω κατά καιρούς σε μεγαλύτερα συστήματα.

Αυτό που χρειάζεται είναι να συμβιβαστείς με την ιδέα ότι περιορίζει τα είδη που θα βάλεις, να κυνηγάς τα frags που πιθανόν διαθέτουν αρκετοί φίλοι και οποιαδήποτε κίνηση κάνεις να γίνεται με ιδιαίτερη προσοχή. Να ξέρεις επίσης ότι θα βοηθήσει σημαντικά να προσθέσεις ένα sump για να βάλεις εκεί ένα μεγάλο μέρος του εξοπλισμού προκειμένου να έχεις όσο το δυνατό περισσότερο χώρο στο κυρίως ενυδρείο.

:buttrock: +1

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι σιγα σιγα πρεπει να αναθεωρησουμε τον αρνητισμο απεναντι στα Nano και Pico συστηματα οταν μιλαμε με αρχαριους. ΝΑΙ ειναι πιο δυσκολα, ΝΑΙ θελουν περισσοτερη προσοχη, ΝΑΙ μας περιοριζουν πολυ στην επιλογη ζωντανων ΑΛΛΑ με πολυ διαβασμα σιγουρα μπορουν να το πετυχουν ολοι...θελει απλα διαβασμα, υπομονη, μερακι και αγαπη....οπως ολα στο χομπι μας! :buttrock:

Απο την αλλη βεβαια πρεπει να αναφερουμε ξεκαθαρα ολες αυτες τις ιδιαιτεροτητες και δυσκολιες σε ολους ωστε οποιος το αποφασισει να γνωριζει ολα τα προβληματα που μπορει να συναντησει!

Παμε λοιπον για το Pico μας...με πολυ διαβασμα ομως :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...