Jump to content

ο Pleco -πλεκο αλλαζει χρωμα


Antonia

Recommended Posts

Ο pleco μου εχει εδω και μηνες κατι ασπρα σημαδια σαν πουδρα. τοσο καιρο νομιζω οτι ειναι αρρωστος και του εκανα μπανιο σε αλατι και θεραπεια (bactopur νομιζω).

μια νομιζα οτι του εφευγε και μια το ξαναεβλεπα.

Τελικα καταλαβα... Μπροστα στα ματια μου και ενω ειδε οτι τον παρακολουθω, αρχισε να γκριζαρει, απο το φυσικο του σκουρο γκρι σε ενα ασπρο-μπεζ της αμμου.

Σαν να θελει να κανει καμουφλαζ.

Το εχει ξαναπαθει καποιος;

Εψαξα παντου και δεν βρισκω κατι συγκεκριμενο...Φανταζομαι οτι ειναι χαρακτηριστικο του ειδους.

Help! Νομιζα οτι το φανταζομαι μεχρι να το δω μπροστα στα ματια μου!!!

φιλικα

αντωνια η αρχαρια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αδικα σας απασχολω. Το βρηκα. Αλλαζει χρωματα αναλογα με τη ψυχολογικη του κατασταση. Του καημενου του εκανα θεραπειες αδικα γιατι κανενα αρθρο που ειχα κατεβασει για αυτα τα ψαρια δεν επισημανε κατι τοσο σημαντικο. Και δεν ειχα διαβασει μονο ενα...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι,

αυτό το είδος ανάλογα το περιβάλλον ή και την ψυχολογική του κατάσταση,

αλλάζει το χρώμα του από έντονο σε ξασπρισμένο ή και με μπαλώματα ξασπρισμένα σε πιο έντονο υπόλοιπο...είναι απολύτως φυσιολογικό :buttrock:

Ανέβασε καμιά φωτογραφία για να δουμε το ακριβές ειδος του.

Link to comment
Share on other sites

χα χα τον καημενουλη μου. κανενα πετ σοπ δεν μου το ειπε αυτο.

δεν μπορω να ανεβασω φωτος. ο κλασσικος ο μαυρος ειναι με βουλες.

απλα πιστευω οτι πρεπει να μπει η πληροφορια στις κατηγοριες ψαριων αλλα κυριως στις ασθενειες, στα αρθρα εδω στο site, γιατι μοιαζει τρομερα με αρρωστια και δεν επισημαινεται πουθενα. Αν το ειχα δει δεν θα εκανα τις θεραπειες!!! Φταιω?

Link to comment
Share on other sites

Αntonia την ίδια εμπειρία είχα κι έγω,μόνο που ευτυχώς δεν του έκανα καμία θεραπεία με φάρμακο.

Αποφάσισα να τον παρακολουθήσω ένα απόγευμα και είδα ότι αλλαζει το χρώμα του όποτε θέλει.

Έτσι ηρέμησα και τον άφησα στην ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το οτι αλλαζουν χρωμα το ξερω, ο πλεκο ομως κανει ενα πραγμα σαν αρρωστια, σαν isch σχεδον...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...