Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

Εδώ κ 3 μέρες είμαι κ εγώ μέλος του ενυδρειακού κόσμου!! :buttrock:

Αγόρασα ένα Juwel Lido 120lt κ βρίσκομαι στη διαδικασία διακόσμησης του.

Τα ψάρια που σκέφτομαι να τοποθετήσω ειναι γκαπυ..

Τι μου προτείνεται για εξοπλισμό κ ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω??

Είμαι εντελώς αρχάριος κ από το pet shop δε πήρα κ τισ πληρέστερες συμβουλές..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να το κάνεις φυτεμένο μην βάλεις αυτές τις πλαστικούρες φυτά.

Βάλε υπόστρωμα 2cm και χαλίκι 2~5mm άλλα 2cm

Αν δεν το κάνεις πολυφυτεμένο χρησιμοποίησε ταμπλέτες CO2 η φτιάξτο μόνος σου εκτός και αν θέλεις να αγοράσεις κανονικό σύστημα λίπανσης CO2

Καλή επιτυχία .....!!!!! :buttrock::blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣΟΡΗΣΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ

ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΠΟΚΙΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ....

ΣΤO SITE ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ

ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΜΕ ΤΑ ΖΩΝΤΑΝΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ

ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΡΩΝΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΨΑΡΙΑ

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα, να σου πω πως το LIDO δεν είναι και η καλύτερη επιλογή λόγω διαστάσεων. Η περιορισμένη επιφάνεια, δυσχεραίνει την ανταλλαγή αερίων καθώς και την οξυγόνωση του νερού. Πλην αυτού, η ποιότητα κατασκευής των ενυδρείων της Juwel είναι απλά κορυφαία, σίγουρα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα και μετά από χρόνια.

Θα σου έλεγα να αγοράσεις ένα καλό εξωτερικό φίλτρο γνωστής εταιρείας και να ξηλώσεις το εσωτερικό. Όχι πως δεν είναι καλό, αλλά έχει λίγο χώρο για βιολογικό υλικό, και σου τρώει και χώρο στο ενυδρείο. Και επίσης η αντλία του δεν είναι και η πιο αθόρυβη που υπάρχει.

Για φυτά όπως λέει και ο φίλος johnsin, μη βάλεις πλαστικά. Εάν επιλέξεις να βάλεις «εύκολα» φυτά, όπως η anubia, δε χρειάζεσαι καν λίπανση ή CO2. Για το συγκεκριμένο φυτό δε χρειάζεσαι καν θρεπτικό υπόστρωμα, αφού δεν έχει ρίζες.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμένο φυτό δε χρειάζεσαι καν θρεπτικό υπόστρωμα, αφού δεν έχει ρίζες.

:blush:

βασικα ριζες εχει,απλα δεν τις φυτευουμε βαθεια στο υποστρωμα,αλλα αν δεν τις πιασουμε πανω σε κανα ξυλο-πετρα,τις πιανουμε ελαφρα πανω στο υποστρωμα,ετσι ωστε να ''φαινονται'' φυτεμενες... :buttrock:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους!! Μετά απο 3 εβδομάδεσ στρωσίματος του ενυδρείου μου απέκτησα χθες τους πρωτουσ κατοίκουσ (2 μικροί δίσκοι). Επειδή το ενυδρείο ειναι περιορισμένο σε διαστάσεις (Juwel Lido 120lt) θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω και κάποιο άλλο ψάρι και αν ναι τι??

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οι δίσκοι ζούνε σε κοπάδια άνω των 3 ατόμων, εκτός κι αν είναι ζευγάρι. Ο καθένας, θέλει τουλάχιστον 60 λίτρα καθαρό νερό. Οπότε, έχεις ήδη ΠΟΛΛΆ ψάρια (και ταυτόχρονα λίγα... ωραίο; :buttrock:).

Το LIDO παίρνει περίπου 100 λίτρα νερό καθαρά, οπότε είναι απαγορευτικό για δίσκους.

Αν μπορείς, δώσε τις τιμές pH, GH και KH, γιατί οι δίσκοι είναι λίγο ιδιότροποι σ' αυτά, και μπορεί να έχεις κάνει ακόμα μία λάθος κίνηση. Αντίστροφη όσμωση ή τύρφη χρησιμοποιείς για το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που έχω κάνει είναι:

ph 6,8

kh 8

gh 5

όλες με sticks. Τύρφη χρησιμοποίησα με το που έβαλα τους δίσκους. Οι μετρήσεις με τα sticks κατα πόσο είναι έγκυρες?

Link to comment
Share on other sites

η αποψη μου ειναι οτι τα στικς απλα μας ''βαζουν στο μυαλο οτι πρεπει να μετραμε''.δεν ειναι συνηθως εγκυρες οι ενδειξεις τους ,και καλυτερα ειναι να καταφευγουμε σε επωνυμα υγρα τεστ...

απο εκει και μετα,ελπιζω φιλε μου να σου πανε ολα καλα,αν και προσωπικα θεωρω οτι βιαστηκες ειδικα με τα δισκακια,για τον λογο οτι κατ'αρχας ειναι επικινδυνο σε νεο ενυδρειο να τα βαλουμε πρωτους κατοικους,εαν δεν υπαρχουν καποιες προυποθεσεις πρωτα.....

καθαρο νερακι απο αο

σταθερες συνθηκες

μαλακο νερο

συχνες αλλαγες νερου

σταθερο πεχα

αν δεν κανω λαθος σκεφτοσουν για γκαπακια,που ειναι πολυ ομορφα,αλλα και πολυ πιο ευκολα ζωα απο οτι οι δισκοι.....

χρειαζεσαι διαβασμα αγαπητε μου φιλε,

καλη συνεχεια....

Link to comment
Share on other sites

Τα test σε stick, δε προσφέρουν ακριβείς μετρήσεις, όπως είπε και ο φίλος klaz, αλλά μια εικόνα στο "περίπου". Από το τίποτα, καλύτερο, αλλά να προτιμάς αντιδραστήρια (κι ας κοστίζουν λίγο παραπάνω).

Οι μετρήσεις σου θα έλεγα είναι εντάξει για τα δισκάκια σου, αλλά εφόσον το ενυδρείο είναι καινούργιο, κάνε μετρήσεις συνέχεια, και να είσαι σε ετοιμότοιτα για αντιμετώπιση μιας "έκτακτης κατάστασης", καθότι είναι ευαίσθητα ψάρια.

Υ.Γ.: Προσπάθησε να φέρεις το KH πιο κοντά στο 4, για να μπορείς να ελέγξεις και το pH αργότερα, πιο εύκολα, με CO2.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: Προσπάθησε να φέρεις το KH πιο κοντά στο 4, για να μπορείς να ελέγξεις και το pH αργότερα, πιο εύκολα, με CO2.

εν μερη θα διαφωνησω μαζι σου σχετικα με την ανθρακικη,για τον απλουστατο λογο,οτι καλο θα ειναι να ειναι πανω απο 5,και γιατι ο φιλος μας ειναι αρχαριος,και για το λογο οτι σε περιπτωση καποιου λαθους με τη χορηγηση διοξειδιου θα ειναι μακρια απο την επικινδυνη ζωνη του 4,και δεν μπορει να γινει καποιο ph crash....

βεβαια ας μην προτρεχουμε και τοσο εε.....? :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές. Έχω διαβάσει όντως ότι οι δίσκοι θέλουν ιδιαίτερη προσοχή και φροντίδα απλά από την αρχή είχα μια κλίση προς τα εκεί αρόλο που άλλα ψαράκια (γκαπυ πχ) θα ήταν πολύ πιο έυκολα για κάποιον αρχάριο σαν εμένα. Μήπως να κάνω απόπειρα να τα αλλάξω??? :buttrock:

Ίσως με κάποια αγγελόψαρα?? Είναι πιο έυκολα?? Επίσησ έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο τεστ για το ενυδρείο μου??

Τhank you!!

Link to comment
Share on other sites

χμ..ερχεσαι μαλλον στα λογια μου...

σαφως και κανενα ψαρι δεν ειναι πλαστικο ετσι να αντεχει τα παντα,αλλα και δισκοι σαν πρωτο ψαρι για αρχαριο...εχει μεγαλο ρισκο...

απο τεστ

ph

gh

kh

no2

no3

αμμωνια

αυτα θεωρουνται απο τα βασικα τεστ για εναν χομπιστα.

παντα ομως να ξερεις οτι τα πιο ευκολα ψαρακια για εναν αρχαριο θεωρουνται τα ζωοτοκα οπως πχ γκαπις,πλατυς,μολυς,ξιφοφοροι....μπορεις μεσω αυτων να βρεις καποιο-α που να σου αρεσουν αφου οι απαιτησεις τους ειναι σαφως πολυ λιγοτερες απο αυτες των δισκων,ασε που χρειαζονται απλα σκληρουτσικο νερακι βρυσης.....

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση καποιου λαθους με τη χορηγηση διοξειδιου θα ειναι μακρια απο την επικινδυνη ζωνη του 4,και δεν μπορει να γινει καποιο ph crash....

βεβαια ας μην προτρεχουμε και τοσο εε.....? :thumbup::buttrock:

Όντως. Τιμές KH ~ 4 φλερτάρουν ένα pH crash, αλλά μη τα μελετάμε αυτά. Σε περίπτωση πάντως που έχεις KH κοντά στο 4, δε γίνεται και να μην έχεις και pH controller... για ελαχιστοποίηση του κινδύνου, από την αποσταθεροποίηση του pH.

Φίλε takis31, άμα μπορέσεις να βρεις τα test της Aquarium Pharmaceuticals, θα κάνεις την καλύτερη δουλειά. Ακριβούτσικα μεν, αλλά είναι τα κορυφαία. Τα stick πέτα τα! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...