Jump to content

Ερωτήσεις για CO2


GEODIVE

Recommended Posts

>διάσπαση απο την δημοσίευση http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1311&st=0

:busted_cop: gracias. και μια απορια ακομα, εχω παρει μια συσκευη παροχης co2 , αυτη με το φιαλιδιο οπου γινεται η αντιδραση και το σωληνακι που το στελνει σε μια πλαστικη "κλιμακα" στο εσωτερικο του ενυδρειου. Ακολουθησα τις οδηγιες πιστα και 40 ωρες μετα δε βλεπω φυσαλλιδα , τι να εχω κανει λαθος? ( ελπιζω να καταλαβατε τι λεω)

Έγινε επεξεργασία - nkarvounis
Link to comment
Share on other sites

:busted_cop: gracias. και μια απορια ακομα,  εχω παρει μια συσκευη παροχης co2 , αυτη με το φιαλιδιο οπου γινεται η αντιδραση και το σωληνακι που το στελνει σε μια πλαστικη "κλιμακα" στο εσωτερικο του ενυδρειου. Ακολουθησα τις οδηγιες πιστα και 40 ωρες μετα δε βλεπω φυσαλλιδα , τι να εχω κανει λαθος? ( ελπιζω να καταλαβατε τι λεω)

6947[/snapback]

Έλεγξε αν υπάρχει κάπου διαροή στα σωληνάκια σου και στο καπάκι.

Μην είναι κάπου τσακισμένο το σωληνάκι :busted_cop:

Το μίγμα νομίζω αυτό είναι έτοιμο, οπότε αποκλείται να έχεις κάνει κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε αν υπάρχει κάπου διαροή στα σωληνάκια σου και στο καπάκι.

Μην είναι κάπου τσακισμένο το σωληνάκι  :busted_cop: 

Το μίγμα νομίζω αυτό είναι έτοιμο, οπότε αποκλείται να έχεις κάνει κάτι λάθος.

6956[/snapback]

Αρκεί να μην έχεις βάλει πολύ ζεστό νερό και έχει καταστραφεί η μαγιά, κατά τη δημιουργία του διαλύματος.

Link to comment
Share on other sites

το σωληνακι δεν ειναι τσακισμενο, το καπακι ειναι καλα κλειστο, το νερο ηταν βρυσης , κρυο......καμμια αλλη ιδεα? Μηπως τα υλικα ηταν φυρα? ειναι ακριβα να παρω αλλα?

thankx anyway :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

το νερο ηταν βρυσης , κρυο......thankx anyway :busted_cop:

6968[/snapback]

Με νερό βρύσης κρύο έχω την εντύπωση ότι θα αργήσει λίγο η ζύμωσης...

Link to comment
Share on other sites

ok , θα περιμενω

Link to comment
Share on other sites

το σωληνακι δεν ειναι τσακισμενο, το καπακι ειναι καλα κλειστο, το νερο ηταν βρυσης , κρυο......καμμια αλλη ιδεα? Μηπως τα υλικα ηταν φυρα? ειναι ακριβα να παρω αλλα?

thankx anyway :busted_cop:

6968[/snapback]

Καλό είναι να χρησιμοποιείς χλιαρό νερό...

Αν τα υλικά ήταν φύρα, κανένα πρόβλημα. Tης Hagen με τη σκάλα έχεις?

Τα υλικά είναι: ζάχαρη, μαγιά και σόδα. Μπορείς να προσθέσεις ζάχαρη μέχρι τη γραμμή που σου έχει, και με ένα κουταλάκι λίγη μαγιά και λίγη σόδα. Περίπου όση είχαν τα σακουλάκια μέσα. Και λίγο έξω να πέσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά είναι: ζάχαρη, μαγιά και σόδα. Μπορείς να προσθέσεις ζάχαρη μέχρι τη γραμμή που σου έχει, και με ένα κουταλάκι λίγη μαγιά και λίγη σόδα. Περίπου όση είχαν τα σακουλάκια μέσα. Και λίγο έξω να πέσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.

6971[/snapback]

γαι φαντασου!!!!! Απλη ζαχαρη, σοδα μαγειρκιης υποθετω, και μαγια φρεσκια ή σκονη?

Link to comment
Share on other sites

γαι φαντασου!!!!! Απλη ζαχαρη, σοδα μαγειρκιης υποθετω, και μαγια φρεσκια ή σκονη?

6973[/snapback]

Ότι να ναι. Άρκει να μην είναι μπαγιάτικη. Ξεθυμασμένη δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Aυτή που έχει μέσα στο σακουλάκι είναι μαγιά σε σκόνη, αυτή χρησιμοποιώ κι εγώ και δουλεύει μια χαρά. Αν δεν έχεις μαγιά ή δεν μπορείς να βρεις σε κάποιο σουπερμαρκετ κοντά σου, μπορώ να σου δώσω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, οκ, το λαθος που εκανα ηταν ζεστο νερο στη μαγια....τωρα δουλευει καλα, ομως τη ματσολια μου την εκανα παλι,,εβαλα πολυ μαγια με αποτελεσμα να φουσκωσει και να περασει μεσα στο ενυδρειο :busted_cop: . Το αποτελεσμα ακρως αντιαισθητικο, το νερο εγινε καφε. Κινδυνευουν τα ψαρια απο κατι τετοιο? Ποσο γρηγορα θα καθαρισει , μηπως να αλλαξω νερό? ΧΕΛΠ.....

Σκεφτομαι την επομενη φορα να βαλω ενα μικρο σφουγγαρακι στην εξοδο του μπουκαλιου που θα κρατα τα στερεα καταλοιπα της ζυμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Κινδυνευουν τα ψαρια απο κατι τετοιο? Ποσο γρηγορα θα καθαρισει , μηπως να αλλαξω νερό? ΧΕΛΠ.....

Σκεφτομαι την επομενη φορα να βαλω ενα μικρο σφουγγαρακι στην εξοδο του μπουκαλιου που θα κρατα τα στερεα καταλοιπα της ζυμωσης.

7283[/snapback]

Φυσικά και κινδυνεύουν.

Προχώρησε σε αλλαγή νερού.

Το νερό μέσα στο μπουκάλι πρεπει να ειναι τουλάχιστον 10 πόντους χαμηλότερα απο το καπάκι.

Το σφουγγαράκι δεν θα σε προστατέψει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος αναφέρω κάτι που είχα διαβάσει σχετικά με τη ζύμωση μαγιάς-ζάχαρης: Κατά τη διαδικασία της ζύμωσης παράγονται αλκοόλες με αποτέλεσμα να πέφτει και η ισχύς του μίγματος με το πέρασμα των ημερών. Γι' αυτό και κάποιοι προτείνουν τη χρήση σόδας, η οποία αντιδρά με ένα μέρος των αλκοολών αυτών, δίνοντας στο μίγμα μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Σίγουρα πρέπει να προχωρήσεις σε άμεση αλλαγή νερού. Η δόση της μαγιάς που πρέπει να βάλεις στο DIY της Hagen είναι η μύτη από κουταλάκι του γλυκού και το νερό να φτάνει μέχρι το σημάδι που έχει εσωτερικά το μπουκάλι, ΟΧΙ παραπάνω. Αν δεν είσαι σίγουρος για τις δοσολογίες, αγόρασε μια ακόμη φορά ένα έτοιμο κατασκεύασμα (ανταλακτικό) και μέτρα τις ποσότητες για να είσαι σίγουρος για τις επόμενες αλλαγές σου.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό μέσα στο μπουκάλι πρεπει να ειναι τουλάχιστον 10 πόντους χαμηλότερα απο το καπάκι.

7292[/snapback]

Lasal, αν έχει το σύστημα της Hagen (που έχω την εντύπωση ότι γι' αυτό μιλάμε - διορθώστε με αν κάνω λάθος), τότε 15 πόντους είναι όλος ο αντιδραστήρας. Αλλά έχει έσωτερικά ενδείξεις για το μέχρι που πρέπει να φτάνει το νερό και που η ζάχαρη. Απλά θέλει προσοχή στη δοσολογία της μαγιάς.

Link to comment
Share on other sites

τον αντιδραστηρα της nutrafin εχω.... δυστυχως ειμαι στο γραφειο τωρα (το κακο εγινε χθες το βραδυ) οποτε ελπιζω να προλαβω τις καταστασεις :busted_cop: . Ευχαριστω για ολες τις υποδειξεις. Now i know better.

Link to comment
Share on other sites

τον αντιδραστηρα της nutrafin εχω.... δυστυχως ειμαι στο γραφειο τωρα (το κακο εγινε χθες το βραδυ) οποτε ελπιζω να προλαβω τις καταστασεις :busted_cop: . Ευχαριστω για ολες τις υποδειξεις. Now i know better.

7313[/snapback]

Nutrafin είναι προϊόντα της Hagen :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Lasal, αν έχει το σύστημα της Hagen (που έχω την εντύπωση ότι γι' αυτό μιλάμε - διορθώστε με αν κάνω λάθος), τότε 15 πόντους είναι όλος ο αντιδραστήρας.

Απροσεξία μου :busted_cop:

Πολύ σωστά το παρατήρησες.

Τα 10 εκατοστά ειναι μόνον για μπουκάλι coca cola.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Όχι δε πειράζει αρκεί να έχει διαστάσεις ανάλογα με το μείγμα και επίσης θα χρειαστεί θερμοκρασια περίπου 23-28 βαθμούς για να αρχίζει να βγάζει φυσαλιδες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...