Jump to content

Τα 27 καλύτερα φυτεμένα του κόσμου


Genirous

Recommended Posts

Ο ετήσιος διαγωνισμός ''International Aquatic Plants Layout Contest'' που διοργανώνεται από την Aqua Design Amano (ADA),

παρουσιάζει τις 27 καλύτερες δεξαμενές ''φυσικού τοπίου'' ανάμεσα σε 1.142 συμμετοχές από 50 χώρες.

Το άρθρο φιλοξενεί στην ιστοσελίδα του το περιοδικό Pactical Fishkeeping εδώ.

Χαζεύτε :blush: και πείτε ποιά σας άρεσε περισσότερο, αν μπορείτε φυσικά... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα ενυδρεια αλλα εδω μαλλον δεν μιλαμε για ενυδρεια αλλα για λιμνες καθως δειχνουν οτι προκειται για τεραστια ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα,αλλα οπως ισως γνωριζουμε οι περισσοτεροι,αρκετα απο αυτα τα ενυδρεια εχουν στηθει για τις αναγκες της φωτογραφησης......

κακα τα ψεμματα ειναι υπερβολικα δυσκολη η διατηρηση τετοιων hi tech ενυδρειων....

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα,αλλα οπως ισως γνωριζουμε οι περισσοτεροι,αρκετα απο αυτα τα ενυδρεια εχουν στηθει για τις αναγκες της φωτογραφησης......

κακα τα ψεμματα ειναι υπερβολικα δυσκολη η διατηρηση τετοιων hi tech ενυδρειων....

:buttrock:

Είναι ενυδρεία καθαρά στημένα για φωτογράφηση και πολλά από αυτά δεν ενδεικνύονταν για ψάρια, εκτός αυτού είναι πανέμορφα αλλά δεν αντιπροσωπεύουν καθόλου το φυσικό περιβάλλον.

Μην με παρεξηγήσετε όμορφα είναι λειτουργικά όχι

Link to comment
Share on other sites

Ο νικητής του διαγωνισμού σε σχετική ερώτηση εδώ http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...mp;postcount=19 απάντησε ότι το ενυδρείο του τρέχει 5 μήνες πριν φωτογραφηθεί στην τελική του μορφή.

Αντίστοιχα ο Πορτογάλος πειραματίστηκε ένα χρόνο περίπου μέχρι να το φέρει στην τελική του μορφή. Όλο το ιστορικό εδώ http://www.aquaticplantcentral.com/forumap...lanura-60l.html

Σε αυτό το υψηλό επίπεδο διακρίνονται κυίως οι επαγγελματίες του είδους που έχουν την ευχέρια του χώρου, των υλικών και του χρόνου για να απεικονίσουν αυτό που θέλουν μέσα σε 5 κομμάτια γυαλί. Επίσης τo natural style δεν σημαίνει προσομοίωση του βυθού ούτε του περιβάλλοντος που ζουν τα ψάρια. Πρόκειται για εμπνεύσεις από το φυσικό περιβάλλον. Γι αυτό το λόγο ορισμένα πράγματα μπορεί να μοιάζουν παράτερα όπως π.χ. το δέντρο, ο καταρράκτης. Πλέον οι κριτές βραβεύουν όχι τόσο την ανάπτυξη των φυτών και την ποικιλία τους (τα οποία είναι δεδομένα άλλωστε) αλλά τις καινοτόμες ιδέες και την αρμονία του τοπίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Όμορφα αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΦΥΣΙΚΑ!!!!!

Στην φύση ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο δέν υπάρχει κάτι αντίστοιχο........!!!!!!

Αμάν ποιά με όλη αυτή την Αμανο-λατρεία....Όμορφα,πανέμορφα αλλά ΚΑΝΕΝΑ ψάρι στο φυσικό του περιβάλλον δέν θα αντικρίσει κάτι τέτοιο.......

....συγχύστηκα βραδιάτικα....

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι TOP!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με αρέσουν :D προτιμώ την ελεγχόμενη χαώδεις ανάπτυξη των φυτών με μικρό στιλιστικές παρεμβάσεις (Μην γίνει και βούρκος). :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα βρίσκω όλα πολύ όμορφα και δύσκολα στην σύλληψη την κατασκευή και την συντήρηση. Μου αρέσει πολύ το 10 γιατί είναι πρωτότυπο και σουρεαλιστικό, το 11 και το 15 για τα φυτά τους.

Προσωπικά τα αντιμετωπίζω σαν έργα τέχνης, σαν εικόνες και όχι σαν προσομοίωση βυθού. Τώρα τα ψαράκια που είναι μέσα, νομίζω πως έτσι κι αλλιώς δεν ξέρουν πιο είναι το φυσικό τους περιβάλλον και ούτε θα μάθουν ποτέ. Και από τα δικά μας φυτεμένα ενυδρεία εκτός από τα αυστηρά βιοτοπικά, ποιά είναι ακριβώς σαν το φυσικό περιβάλλον?

Με καλή διάθεση πάντα

Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Είναι ενυδρεία καθαρά στημένα για φωτογράφηση και πολλά από αυτά δεν ενδεικνύονταν για ψάρια, εκτός αυτού είναι πανέμορφα αλλά δεν αντιπροσωπεύουν καθόλου το φυσικό περιβάλλον.

Μην με παρεξηγήσετε όμορφα είναι λειτουργικά όχι

:thumbup::thumbup::blink:

Όμορφα αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΦΥΣΙΚΑ!!!!!

Στην φύση ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο δέν υπάρχει κάτι αντίστοιχο........!!!!!!

Αμάν ποιά με όλη αυτή την Αμανο-λατρεία....Όμορφα,πανέμορφα αλλά ΚΑΝΕΝΑ ψάρι στο φυσικό του περιβάλλον δέν θα αντικρίσει κάτι τέτοιο.......

....συγχύστηκα βραδιάτικα....

:thumbup::hysterical::bigemo_harabe_net-163:

Εμένα δεν με αρέσουν :D προτιμώ την ελεγχόμενη χαώδεις ανάπτυξη των φυτών με μικρό στιλιστικές παρεμβάσεις (Μην γίνει και βούρκος). :thumbup:

:bigemo_harabe_net-163::welcome::welcome:

Link to comment
Share on other sites

το Νο 7 καταρρακτης??? :buttrock: ???μεσα στο νερο???? :thumbup: ???

το Νο 10 bonsai??? :thumbup: ???μεσα στο νερο??? :D ???

Link to comment
Share on other sites

1-6 και 19 μακραν τα πιο ομορφα,χωρις υπερβολες και πιο κοντα στο φυσικο περιβαλλον....

βασικα εχουν ξεφυγει απο την εννοια ενυδρειο.πιο πολυ σε εναν live πινακα μου κανουν,χωρις να ειναι απαραιτητα κακο....

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΦΥΣΙΚΑ!!!!!

Στην φύση ΠΟΥΘΕΝΑ στον κόσμο δέν υπάρχει κάτι αντίστοιχο........!!!!!!

Αμάν ποιά με όλη αυτή την Αμανο-λατρεία....Όμορφα,πανέμορφα αλλά ΚΑΝΕΝΑ ψάρι στο φυσικό του περιβάλλον δέν θα αντικρίσει κάτι τέτοιο.......

....συγχύστηκα βραδιάτικα....

Συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω. :thumbup::D

Απλά οι διαγωνισμοί αυτοί είναι ξεκάθαρο τι ζητούν και τι αξιολογούν.

Το να στήσεις αλλά πολύ περισσότερο να διατηρήσεις ένα τέτοιο "τοπίο" είναι δύσκολο εγχείρημα και πράγματι αξιέπαινο.

Αλλά πάντως δεν είναι απομίμηση φυσικού περιβάλλοντος και σίγουρα δεν είναι αυτό το ζητούμενο από τους κριτές.

Θα έλεγα απλά ότι ο καλλιτέχνης χρησιμοποιεί φυτά, λιγότερο ψάρια, φωτισμό και νερό για να φτιάξει ο κάτι άλλο, ένα ζωντανό έργο τέχνης (όπως ο ζωγράφος ή το κολλάζ). Απλά αυτό δεν είναι πια ενυδρείο.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μην υπερβάλλουμε κιόλας... Βιοτοπικά μπορεί να μην είναι, φυσικά όμως είναι (εκτός κάποιων εξαιρέσεων). Όλα τα ενυδρεία είναι πυκνοφυτεμένα, πράγμα που παρέχει στα ψάρια κρυψώνες, άρα μείωση του στρες και ασφάλεια. Ακόμη και σε κείνο με το "δεντράκι" βλέπετε ότι (αν και όχι φυσικό) οι γαρίδες δεν ξεκολλάν από πάνω. Γιατί το λέω αυτό: Για τις γαρίδες ακόμη και αυτό το "μη φυσικό" δεντράκι είναι μια κρυψώνα που τους παρέχει ασφάλεια και μέρος για βοσκή. Αν πάρουμε ένα τενεκεδάκι και το πετάξουμε μέσα στο ενυδρείο, ακόμη κι αν σ' εμάς δε φαίνεται φυσικό, για το ψάρι είναι μια κρυψώνα. Δεν το ενοχλεί που δεν υπάρχει στο φυσικό του περιβάλλον.

Κατά την προσωπική μου άποψη είναι όλα όμορφα και φυσικά (εξάλλου φυτά, ξύλα και πέτρες έχουν μέσα, όχι δύτες και υποβρύχια...). Και όπως είπε και το μέλος Κατερίνα πόσα από τα ενυδρεία μας είναι καθαρά βιοτοπικά? Οι περισσότεροι, όταν στήνουμε ένα καινούριο ενυδρείο, δεν κοιτάμε αν τα φυτά που βάλαμε υπάρχουν στον τόπο προέλευσης των ψαριών μας, αλλά κοιτάμε να είναι όμορφο και φυσικό για τα ψάρια( δε λέω αν είναι σωστό ή όχι). Γιατί λοιπόν ένα full φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους να λέμε τι όμορφο που είναι και τι φυσικό και αυτά να μην είναι?

Τώρα αν είναι λειτουργικά στη συντήρηση, είναι άλλο θέμα...

Αυτά που έγραψα είναι η προσωπική μου άποψη και θα ήταν καλό έναυσμα για να το συζητήσουμε το θέμα. Όλες οι γνώμες φυσικά δεκτές...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας μην υπερβάλλουμε κιόλας... Βιοτοπικά μπορεί να μην είναι, φυσικά όμως είναι (εκτός κάποιων εξαιρέσεων). Όλα τα ενυδρεία είναι πυκνοφυτεμένα, πράγμα που παρέχει στα ψάρια κρυψώνες, άρα μείωση του στρες και ασφάλεια. Ακόμη και σε κείνο με το "δεντράκι" βλέπετε ότι (αν και όχι φυσικό) οι γαρίδες δεν ξεκολλάν από πάνω. Γιατί το λέω αυτό: Για τις γαρίδες ακόμη και αυτό το "μη φυσικό" δεντράκι είναι μια κρυψώνα που τους παρέχει ασφάλεια και μέρος για βοσκή. Αν πάρουμε ένα τενεκεδάκι και το πετάξουμε μέσα στο ενυδρείο, ακόμη κι αν σ' εμάς δε φαίνεται φυσικό, για το ψάρι είναι μια κρυψώνα. Δεν το ενοχλεί που δεν υπάρχει στο φυσικό του περιβάλλον.

Κατά την προσωπική μου άποψη είναι όλα όμορφα και φυσικά (εξάλλου φυτά, ξύλα και πέτρες έχουν μέσα, όχι δύτες και υποβρύχια...). Και όπως είπε και το μέλος Κατερίνα πόσα από τα ενυδρεία μας είναι καθαρά βιοτοπικά? Οι περισσότεροι, όταν στήνουμε ένα καινούριο ενυδρείο, δεν κοιτάμε αν τα φυτά που βάλαμε υπάρχουν στον τόπο προέλευσης των ψαριών μας, αλλά κοιτάμε να είναι όμορφο και φυσικό για τα ψάρια( δε λέω αν είναι σωστό ή όχι). Γιατί λοιπόν ένα full φυτεμένο ενυδρείο με δίσκους να λέμε τι όμορφο που είναι και τι φυσικό και αυτά να μην είναι?

Τώρα αν είναι λειτουργικά στη συντήρηση, είναι άλλο θέμα...

Αυτά που έγραψα είναι η προσωπική μου άποψη και θα ήταν καλό έναυσμα για να το συζητήσουμε το θέμα. Όλες οι γνώμες φυσικά δεκτές...

:thumbup:

:D δεν θα μπορουσα να συμφωνησω παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, προσωπικά η άποψη που ανέφερα παραπάνω δεν στηρίζεται στο αν είναι ή όχι βιοτοπικά τα ενυδρεία αυτά. Ούτε νομίζω και οι άλλες αντιρρήσεις των υπολοίπων φίλων αφορούσαν κατά κανόνα το βιοτοπικό του θέματος. Η Κατερίνα ανέφερε σωστά ότι τα βλέπει ως έργα τέχνης και συμφωνώ μαζί της. Αλλά φυσικά δεν είναι -κατά τη γνώμη μου- και να πω εδώ ότι δεν θεωρώ φυσικό ότι είναι βιοτοπικό. Όπως για μένα φυσικό δεν είναι και ένα bonsai, είναι όμως ένα αξιοθαύμαστο έργο τέχνης (αλλά πάντως δεν είναι πια δέντρο με τη φυσική έννοια). Επίσης δεν αποκλείω ότι μπορεί να προσπαθήσω κάποια στιγμή να φτιάξω ένα τέτοιο έργο ξεκινώντας από το σχετικά χαώδες φυτεμένο μου. Αλλά θα το δω περισσότερο ως μία άσκηση υποβρύχιας κηπουρικής παρά ως ενυδρείο.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Όπως για μένα φυσικό δεν είναι και ένα bonsai, είναι όμως ένα αξιοθαύμαστο έργο τέχνης (αλλά πάντως δεν είναι πια δέντρο με τη φυσική έννοια)

Φιλε Ανδρεα εδω θα διαφωνησω .

Η λεξη bonsai μεταφραζεται ως μικρο δεντρο και ΔΕΝ ειναι

ονομασια δεντρου ,

υπαρχουν παντου στη φυση και ειναι φυσικοτατα.

Τα βρησκεις οπου υπαρχει ελαχιστο χωμα και αυτα

καταφερνουν να επιβιωσουν σε δυσκολες συνθηκες.

Υπαρχουν δεντρα τα οποια ειναι 500+ χρονια

πανω σε βραχια κτλ. Η Ελλαδα ειναι και αυτη γεματη

αν ξερεις να ψαξεις. Μετα απλα τα θαυμαζεις για αυτο

που καταφεραν .

Αυτος ειναι ο μονος τροπος για να εχεις ενα bonsai

οσο ζεις .

Σιγουρα μπορεις να ξεκινησεις και απο ενα σπορο

απλα οταν το δεντρο ειναι σε ικανοποιητικο σταδιο

ο κατοχος του θα εχει πεθανει .

Στην Ιαπονια αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουν αλλα

στη φυση . Οπου υπηρχαν τα εχουν παρει ( για το οικονομικο ωφελος) .

Ευχαρηστω.

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω οτι υπαρχει κοινη γνωμη πιο ενυδρειο ειναι ωραιο και πιο οχι

ειναι καθαρα θεμα οπτικης...εγω στα 27 ενυδρεια που ειδα καποια ειναι υπερβολικα

καποια ομορφα και καποια αδιαφορα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλη θα το ξανά πω δεν με αρέσουν, είναι όμορφα δημιουργήματα αλλά για εμένα δεν είναι ενυδρεία.-

Αν Πάρο ένα καρδινάλιο και το κόκκινο του το κάνω και αυτό έντονο φωσφορίζων γαλάζιο λέτε δεν θα είναι όμορφο; Θα είναι βαίβαια.

Πόση όμως θα σωφρονίσετε; Οι περισσότεροι θα με κράξετε έτσι δεν είναι; Θα πείτε ότι έκανα τερατούργημα.

Έτσι ρε παιδιά μου έρχονται και εμένα αυτού του τύπου τα ενυδρεία τερατουργήματα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Κώστα

δεν θα συμφωνήσω μια κι εγώ αναφέρομαι στη λεγόμενη Τέχνη του Bonsai που κατά κανόνα στοχεύει στη δημιουργία μικρών δέντρων (απομιμήσεων κατα' ακρίβεια και μάλιστα με τρόπο που να μοιάζει με μικρογραφία δέντρου που πέρασε από διάφορες κλιματολογικές συνθήκες) σε ρηχές γλάστρες με μικρές ή μεγαλύτερες παρεμβάσεις (ανάλογα σε ποια από τις βασικές "σχολές" ανήκει ο καλλιτέχνης). Εν πάση περιπτώσει ούτε και θα διαφωνήσω μαζί σου ότι υπάρχουν και φυσικά "μικρά δέντρα", bonsai υπό αυτή την έννοια όπως το θέτεις, αλλά ας μην το συνεχίσουμε αν θέλεις, γιατί βγαίνουμε εντελώς off topic.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλη θα το ξανά πω δεν με αρέσουν, είναι όμορφα δημιουργήματα αλλά για εμένα δεν είναι ενυδρεία.-

Αν Πάρο ένα καρδινάλιο και το κόκκινο του το κάνω και αυτό έντονο φωσφορίζων γαλάζιο λέτε δεν θα είναι όμορφο; Θα είναι βαίβαια.

Πόση όμως θα σωφρονίσετε; Οι περισσότεροι θα με κράξετε έτσι δεν είναι; Θα πείτε ότι έκανα τερατούργημα.

Έτσι ρε παιδιά μου έρχονται και εμένα αυτού του τύπου τα ενυδρεία τερατουργήματα.

Χρήστο με πολύ σεβασμό στις γνώσεις και την εμπειρία σου θα έλεγα πως το παράδειγμά σου είναι υπερβολικό, γιατί εδώ δεν έχει επέμβει κανείς στο "dna" των φυτών ώστε να κάνει τερατουργήματα.

Τώρα αν έχουν τοποθετηθεί τα φυτά με διαφορετικό τρόπο και σε διαφορετική θέση από αυτήν που βλέπουμε στην φύση, δεν τα κάνει τερατουργήματα. Και ο Πικάσο και ο Νταλί δεν ζωγράφιζαν τα πράγματα όπως τα βλέπουμε στην φύση, αλλά τα έργα τους έμειναν στην ιστορία σαν αριστουργήματα και όχι σαν τερατουργήματα. :) Δεν θέλω να πω με αυτό πως τα ενυδρεία που είδαμε είναι αριστουργήματα, αλλά νομίζω πως αυτό που μας "χαλάει" είναι ο χαρακτηρισμός ενυδρεία, όπως πολύ σωστά είπατε κι εσύ και ο Ανδρέας γιατί είναι μάλλον υποβρύχιοι κήποι. Άλλωστε το δεντράκι στον λόφο το βλέπουμε στην φύση απλά όχι μέσα στο νερό. Τώρα αν το δεντράκι ήταν ροζ με γαλάζιες βούλες θα συμφωνούσα πως είναι τερατούργημα.

Φιλικά Κατερίνα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...