Jump to content

Male Or Female ?????


gzourid

Recommended Posts

Καλημερα, θα ηθελα λίγη βοήθεια στον διαχωρισμό φύλου σε δυο κιχλίδες που έχω.

Παρακάτω έχω 4 φωτο απο τα ψάρακια. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί τι φύλο είναι;

post-5198-1192615183_thumb.jpg

post-5198-1192615212_thumb.jpg

post-5198-1192615233_thumb.jpg

post-5198-1192615287_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - gzourid
Link to comment
Share on other sites

TO μπλε είναι cyrtocara moorii ειναι πολύ μικρό για να δεις φύλλο απο εξωτερικα χαρακτηριστικά.Μεγαλώνοντας τα αρσενικά κάνουν καρούμπαλο και είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος.Επίσης το πτερύγιο στο κάτω μέρος είναι πιο μυτερο από του θηλυκού που είναι στρογγυλό.

Link to comment
Share on other sites

TO μπλε είναι cyrtocara moorii ειναι πολύ μικρό για να δεις φύλλο απο εξωτερικα χαρακτηριστικά.Μεγαλώνοντας τα αρσενικά κάνουν καρούμπαλο και είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος.Επίσης το πτερύγιο στο κάτω μέρος είναι πιο μυτερο από του θηλυκού που είναι στρογγυλό.

Καλημέρα,

Το πρόβλημα που έχω είναι με τα κίτρινα (μάλλον Metriaclima estherae) στα οποία το ένα είναι πιο μεγάλο και τσιμπάει το μικρότερο καθε φορά που το βλέπει.

Η απορία μου είναι εαν είναι και τα δύο male τότε πρέπει να βγάλω το μικρό διότι το έχει ριμάξει στο τσιμπιμα :blush::buttrock: . Σημερα είδα οτι του έχει φάει λίγο τα πτερύγια.

Εαν ξερει κάποιος ας μου πει γιατι το λυπάμε το μικρο. :blink::(

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα,

Το πρόβλημα που έχω είναι με τα κίτρινα (μάλλον Metriaclima estherae) στα οποία το ένα είναι πιο μεγάλο και τσιμπάει το μικρότερο καθε φορά που το βλέπει.

Η απορία μου είναι εαν είναι και τα δύο male τότε πρέπει να βγάλω το μικρό διότι το έχει ριμάξει στο τσιμπιμα :):bowdown: . Σημερα είδα οτι του έχει φάει λίγο τα πτερύγια.

Εαν ξερει κάποιος ας μου πει γιατι το λυπάμε το μικρο. :)<_<

Ευχαριστώ

Το ενα απο οτι διακρινω δειχνει αρσενικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...