Jump to content

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ,ΕΧΩ ΕΝΑ 300LT & ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΣΙΣΤΩ ΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΠΟΡΙΕΣ Η ΑΝΑΠΑΝΤΕΧΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΣΥΜΒΟΥΝ....ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΛΟΙΠΟΝ...

Link to comment
Share on other sites

fishwelcome.gif στην παρεα μας!!

Να εισαι σιγουρη οτι θα εχει καθε βοηθεια...μην διστασεις να δημοσιευσεις τις ερωτησεις σου στις αναλογες κατηγοριες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες λοιπόν....

Ότι θελήσεις μην διστάσεις να μας ρωτήσεις...

Αντε να δουμε το 300L ένα υπέροχο ύφαλο!!!

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στο θαλασσινό aquazone .. :buttrock:

το ενυδρείο σου είναι σε λειτουργία η τώρα το ετοιμάζεις ?

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

To έχω ήδη ετοιμο, είναι σχεδόν 3 μηνών, έχω βάλει & ψαράκια επίσης, φυσικά με τη βοήθεια ενός συντηρητη - δεν ξέρω πως αλλιώς να τον πω. μέχρι στιγμής λίγα τα προβλήματα που αντιμετώπισα. πάντως βρε παιδιά, παλιότερα είχα ένα μικρο γλυκού νερού & δεν συγκρίνεται με τίποτα με το θαλασσινό! απο όλες τις απόψεις... ομορφιάς, ψαριών, χρωμάτων...έχω ξετρελαθεί....

Link to comment
Share on other sites

πάντως βρε παιδιά, παλιότερα είχα ένα μικρο γλυκού νερού & δεν συγκρίνεται με τίποτα με το θαλασσινό! απο όλες τις απόψεις... ομορφιάς, ψαριών, χρωμάτων...έχω ξετρελαθεί....

καλωσόρισες στο θαλασσινό aquazone,συμφωνω απολυτα μιας κι εγω γιαυτο το ξεκινησα.Καλη συνεχεια σου ευχομαι!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

όπως το είπες .. το θαλασσινό ενυδρείο είναι πολύ διαφορετικό από αυτό του γλυκού νερού :buttrock: .. δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και σύντομα δεν θα έχεις ανάγκη τον συντηρητή

αν θέλεις κάνε μια περιγραφή του ενυδρείου και του εξοπλισμού του ..

και καμιά φωτογραφία αν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν φωτο δεν υπάρχει γιατί η μηχανή μου τα παιξε & το κινητό μου δεν έχει καλή ανάλυση,αλλά υπόσχομαι να βάλω πολύ σύντομα.το ενυδρείο μου λοιπόν μάλλον είναι μια προσπάθεια για fish only, αφου αποτελείται απο βράχους οι οποίοι τον πρώτο καιρό είχαν κανα 2-3 καβουράκια, αλλά μόλις μπήκαν τα ψάρια μέσα εξαφανίστηκαν!μόλις πρόσφατα βρέθηκε το ένα ψόφιο & μάλλον φαγωμένο...απο ψάρια έχω βάλει scopas, naso & clown καθώς & 1 ανεμώνη που την έχει καβατζώσει ο ένας clown απο τους 6 ο οποίος κυνηγάει & τσιμπάει ότι πλησιάσει κοντά στο σπιτάκι του. προχθές μου έφερε ένα ψάρι naso κίτρινο, δεν θυμάμαι ακριβώς την ονομασίας του.είναι λέει ψιλοσπάνιο. & τέλος 3 γαρίδες cleaning. θέλει και άλλο γέμισμα γιατί είναι μεγάλο & φαίνεται άδειο προς στιγμής αλλά μου είπε όχι ακόμη για να μην έχουμε ανατροπές. πάντως είναι χάρμα οφθαλμών. όσοι έρχονται σπίτι κάθονται με τις ώρες μπροστά & χαζεύουν.ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι πάντως να πάει κάτι στραβά & αναταραχθεί η ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που όλα πάνε καλά!!!

Θα ήταν πολύ χρήσιμο όμως να μας δώσεις πληροφορίες για το ενυδρείο σου. Τι εξοπλησμό χρησιμοποιείς, τι διαστάσεις έχει, τι ζωντανα έχεις μεσα...

Όσες περισσότερες πληροφορίες έχουμε τόσο περισσότερη βοήθεια θα μπορέσουμε να σου προσφέρουμε

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω στη θαλασσινή παρέα μας, αγαπητή maripepper.

Απότι καταλαβαίνω το σύστημά σου αποτελεί ένα φυσικό σύστημα μόνο με ψαράκια και ίσως κάποια ασπόνδυλα.

Η επιλογή των ψαριών είναι καλή και οι συμβουλές του "συντηρητή" σωστές, τις οποίες θα πρέπει να ακολουθήσεις αυστηρά. Ίσως οι 6 κλόουν είναι κάπως υπερβολή.

Μην είσαι τόσο σίγουρη, ότι τα καβουράκια χάθηκαν. Το πιθανότερο είνα να άλλαξαν δέρμα. Κάποια στιγμή μπορεί να τα ξαναδείς και να τρομάξεις, βλέποντας πόσο μεγάλωσαν.

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον την περιγραφή του εξοπλισμού του συστήματός και κάποια φωτογραφία, όποτε μπορέσεις. Σίγουρα πολλοί Φίλοι θα σου δώσουν χρήσιμες συμβουλές.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας..

Ειμαστε εδω για καθε απορεια σου και για να σε βοηθησουμε οσο μπορουμε στο Θαλασσινο σου ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...