Jump to content

Αρρωστος μονομαχος?


Recommended Posts

Τον μονομάχο τον εχεις μαζί με άλλα ψάρια? Δεν μπορώ να ξεχωρίσω καλά από τις φωτό αλλά μου φαίνονται σαν τραυματισμοί???

Ξεκίνα αμεσα θεραπεια με Melafix + pimafix μεχρι να απαντησουν οι πιο ειδικοί.

Και δώσε μας λεπτομερειες για το ενυδρειο που τον έχεις: λιτρα, συνθηκες, συγκατοικους....

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, οσο τρελο ακουστει, οχι γιατι δεν ειχα χρημα. :buttrock: αλλα ας ειναι καλα η ΜΑΝΑ

να τα συνδιασω?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν "Αμμωνια κοντα στο 0,4" σημαίνει κάνεις αλλαγη νερού 50 % ΤΩΡΑ.

(Σωστή θερμοκρασία + ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ)

Συνδιάζεις Melafix + pimafix. Τα μικρα μπουκαλάκια κάνουν περιπου 5-6 ευρώ το καθένα.

Γιωργο, οσο τρελο ακουστει, οχι γιατι δεν ειχα χρημα. :buttrock:

Δεν μου φαίνεται ΚΑΘΟΛΟΥ τρελό... :blush: (Συχνα ειμαι ταπι και ψυχραιμος)

Link to comment
Share on other sites

Τον εχεις μονο του τον μονομαχο;

ειναι στρωμενο το ενυδρειο του κια ποσα λιτρα ειναι;

πες μου γιατι δεν μπορω να δω καλα αν η πληγη ειναι λευκη ή κοκκινιζει

Link to comment
Share on other sites

Φιλε HoG το ενυδρείο σου ακόμα δεν έχει στρώση 20 μέρες είναι που δουλεύει .

Με αυτά που σου είπαν πιο πάνω τα παιδιά θα συνεχίσεις .

είμαστε σε πολύ δύσκολη κατάσταση διότι τώρα το ενυδρείο σου περνά τη πιο κρίσιμη φάση .

και τα 3 φάρμακα που σου είπαν μπορείς να τα συνδυάσεις .Η δοσολογία στο ΕΚΤΟΖΟΝ στο ενυδρείο σου είναι 1 κουταλιά της σούπας .

κάνε μια αλλαγή νερού το μισό , βάλε αντιχλωριο ζωντανά βακτήρια και τα φάρμακα .

το τάϊσμα το σταματάς για μια εβδομάδα και τα ζωντανά βακτήρια κάθε μέρα το ¼ από τη δόση που χρειάζεται το ενυδρείο σου για 10 ημέρες .

Απαραίτητο είναι να μετρήσεις και την αμμωνία και το ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη βοηθεια.

Τεστ του Water Inn, στις 15/10

pH : 7.8

GH : 7

KH : 4

NO2: -

NO3: 20mg/l

NH3/NH4 : <0.01mg/l

Τεστ σημερινο

pH 7.5 - 7.8

GH 8.0

KH 7.0

NO2 0

NO3 0

NH3/NH4 0.1

@GIN

Οχι, ειναι με 5 Neon tetra, kai 2 catfish aeneus albino. και οχι δεν ειναι στρωμενο.

(ευχαριστω τους υπαλληλους της μεγαλης αλυσιδας petshop για τις συμβουλες τους :blush: )

Η πληγη δεν ειναι κοκκινη, αλλα εχει μια λιγο ροζ αποχρωση.

@ Σταματης και λοιπους υπομονετικους :buttrock:

Επεστρεψα εφοδιασμενος με

ενα ενυδρειακι 15 lt της Boyu

με φιλτρο RESUN mini 200 lt/h

SERA 25 W θερμοστατη ( επανω λεει "20 - 30 l )

1 αμπουλα BIO DIGEST concentrated bacteria

DENNERLE AVERA αντιχλωριο και FB7 BiActive βακτηριδια

1) να απομονωσω το μονομαχο?

2)να κανω αλλαγη/αντιχλωριο/βακτηρια/φαρμακο στο παλιο και να βαλω απο το καινουργιο νερο στο καινουργιο ενυδρειο, η , να χωρισω το νερο στα δυο και μετα να κανς αλλαγη και στα δυο?

3) τι πρεπει να κανω με το καινουργιο φιλτρο?

4) τι θερμοκρασια να εχω ?

Συγνωμη και ευχαριστω και παλι, Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμμενο φίλτρο (αν ειναι ιδιο με το δικό μου) έχει μεσα ένα ασπρο πλαστικο καλαθακι με ενα σακουλακι ανθρακα. Τον άνθρακα τον βγαζεις. Ξεπλένεις λίγο το φίλτρο και το εγκαθιστάς. Παίρνεις νερό από το άλλο ενυδρείο, γεμίζεις το καινουριο και μεταφερεις τον μονομάχο. Μην βαλεις τωρα χαλικια κλπ. Ρίχνεις μόνο τα βακτήρια. Θερμοκρασία στου 27 C.

Link to comment
Share on other sites

επιμενω ......

τι χρωμα εχει η πληγη κοκκινο ή ασπρο

Link to comment
Share on other sites

ΗΙΤΗ (hole in the head) και πρεπει να παρεις αμεσσα τα μετρα σου..... Απομονωσε το ψαρι σε καραντινα και εγω θα σου προτεινα octozin waterlife , Αεριζεις καλα και ακολουθεις ΠΙΣΤΑ τις οδηγιες του φαρμακου........ Οταν τελειωσες τη θεραπεια με το καλο και δεις οτι το ψαρι επανηλθε , μετα απο συννεχομενες αλλαγες νερου για να ξεπλενεις το φαρμακο αρχιζει και μια θεραπεια με melafix ωστε να επουλωθουν σωστα οι πληγες του ψαριου....... Καλη επιτυχια και περαστικα........

ΥΓ ξεχασα να σου πω οτι τα συνηθεστερα αιτια για το ΗΙΤΗ ειναι οι μετριες συνθηκες νερου και η κακη διατροφη........

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που σου λέει ο φίλος Σταμάτης να τα τηρήσεις ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ

Φιλε HoG το ενυδρείο σου ακόμα δεν έχει στρώση 20 μέρες είναι που δουλεύει .

Με αυτά που σου είπαν πιο πάνω τα παιδιά θα συνεχίσεις .

είμαστε σε πολύ δύσκολη κατάσταση διότι τώρα το ενυδρείο σου περνά τη πιο κρίσιμη φάση .

και τα 3 φάρμακα που σου είπαν μπορείς να τα συνδυάσεις .Η δοσολογία στο ΕΚΤΟΖΟΝ στο ενυδρείο σου είναι 1 κουταλιά της σούπας .

κάνε μια αλλαγή νερού το μισό , βάλε αντιχλωριο ζωντανά βακτήρια και τα φάρμακα .

το τάϊσμα το σταματάς για μια εβδομάδα και τα ζωντανά βακτήρια κάθε μέρα το ¼ από τη δόση που χρειάζεται το ενυδρείο σου για 10 ημέρες .

Απαραίτητο είναι να μετρήσεις και την αμμωνία και το ΝΟ2.

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...