Jump to content

Καλημέρα από έναν αρχάριο


knikgr2000

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή η φίλη μου λατρεύει τα ψαράκια, αγόρασα για χάρη της πρόσφατα ένα μικρό ενυδρείο.

Είναι 75 λίτρων, τα φίλτρα (άσπρα από αφρολέξ), και ο μηχανισμός ανακύκλωσης είναι μέσα σε κουτί που βρίσκεται στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Το ενυδρείο είναι Γιαπωνέζικο από φάιμπερ γκλας, σκεπαστό, με εξαερισμό στο καπάκι, με δύο λάμπες φθορίου (άσπρη, μπλε) που είναι και αυτές προστατευμένες με τζάμι.

Το αγόρασα από συνοικιακό κατάστημα, ο ιδιοκτήτης του οποίου δεν νομίζω ότι είναι ο πλέον σχετικός με το αντικείμενο. Αγόρασα επίσης για αρχή ψιλό χαλικάκι για το δάπεδο, την πέτρα οξυγόνωσης, δύο πλαστικά φυτά και ένα πορσελάνινο φυτεμένο βραχάκι με σπηλιά.

Ο τύπος που μου το πούλησε ήρθε και το εγκατέστησε ο ίδιος αφού πρώτα καθάρισε με βραστό νερό το χαλίκι και τα σχετικά. Εριξε μέσα 2 φάρμακα και ένα άλλο μπλε χρώματος, και έβαλε τον θερμοστάτη στους 28 βαθμούς.

Εχει περάσει μια εβδομάδα από τότε που λειτουργεί χωρίς ψάρια το ενυδρείο και σκέφτομαι να πάρω τα πρώτα μου ψαράκια.

Αυτά που σκέφτομαι είναι 6 Cardinal Tetra και 6 True Rummynose Tetra μιας και απ' ότι είδα στο Ιnternet και ταιριάζουν μεταξύ και γενικά είναι ανθεκτικά ψαράκια.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

Μπορώ να βάλω τα συγκεκριμένα ψάρια στο ενυδρείο μου;

Χωράνε τα 12 ψάρια στα 75 λίτρα;

Πρέπει να πάρω και από τα δύο φύλλα για κάθε είδος; Και αν ναι πόσα αρσενικά και πόσα θηλυκά από το καθένα;

Θα ήθελα επίσης οδηγίες για την υγεία τους και τρόπους για να περνούν όσο το δυνατόν καλύτερα στο ενυδρείο μου.

Αργότερα σκέφτομαι να προχωρήσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο και μάλιστα φυτεμένο. Ισως μάλιστα όταν μάθω να περάσω στο Θαλασσινό νερό.

Πάντως το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα.

Περιμένω τη βοήθεια σας και σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηλθες.Πριν αγορασεις ψαρια πηγαινε στο search δωσε στρωσιμο ενυδρειου,

διαβασε τους τροπους στρωσιματος ενος ενυδρειου,διαλεξε ενα απο αυτους, εφαρμοσετον και οταν θα

εισαι ετοιμος μπορουμε να μιλησουμε για ψαρια.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλως ηλθες.Πριν αγορασεις ψαρια πηγαινε στο search δωσε στρωσιμο ενυδρειου,

διαβασε τους τροπους στρωσιματος ενος ενυδρειου,διαλεξε ενα απο αυτους, εφαρμοσετον και οταν θα

εισαι ετοιμος μπορουμε να μιλησουμε για ψαρια.

Καλη επιτυχια.

Σταύρο ευχαριστώ. Θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Επειδή η φίλη μου λατρεύει τα ψαράκια, αγόρασα για χάρη της πρόσφατα ένα μικρό ενυδρείο.

Αργότερα σκέφτομαι να προχωρήσω σε μεγαλύτερο ενυδρείο και μάλιστα φυτεμένο. Ισως μάλιστα όταν μάθω να περάσω στο Θαλασσινό νερό.

Καλημέρα και :buttrock:

Όπως φαίνεται ήρθες από σπόντα στο hobby αλλά μάλλον θα μείνεις... άρα καιρός για διάβασμα...

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98 και http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100 αλλά και σε μια περιήγηση στα post της κατηγορίας αρχαρίων...

Τα Cardinal Tetra και τα Rummynose Tetra έχε υπόψιν ότι δεν είναι και ο ορισμός των ανθεκτικών ψαριών. Επιπλέον στα 75 λίτρα σου ίσως να είχε περισσότερο νόημα να επιλέξεις ένα είδος κοπαδόψαρων...

Πάντως σε κάθε περίπτωση είναι σημαντικό να μελετήσεις σχετικά με τις συνθήκες που πρέπει να δημιουργηθούν στο ενυδρείο σου καθώς και τους τρόπους με τους οποίους αυτές επιτυγχάνονται.

Είναι καλό να αποφύγεις το συνηθέστερο λάθος αυτής της περιόδου - την βιασύνη... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εσένα.

Ευτυχώς έχω αρκετό χρόνο για διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στο ΑΖ,πολυ διαβασμα και αφου το οικονομικο δεν ειναι προβλημα τοτε προχωρα απτοιτος και το χομπι θα σε ανταμιψει. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

καλώς σας βρήκα όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Καλώς ήρθες, καλό διάβασμα, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και :buttrock:

Όπως φαίνεται ήρθες από σπόντα στο hobby αλλά μάλλον θα μείνεις... άρα καιρός για διάβασμα...

Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98 και http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100 αλλά και σε μια περιήγηση στα post της κατηγορίας αρχαρίων...

Τα Cardinal Tetra και τα Rummynose Tetra έχε υπόψιν ότι δεν είναι και ο ορισμός των ανθεκτικών ψαριών. Επιπλέον στα 75 λίτρα σου ίσως να είχε περισσότερο νόημα να επιλέξεις ένα είδος κοπαδόψαρων...

Πάντως σε κάθε περίπτωση είναι σημαντικό να μελετήσεις σχετικά με τις συνθήκες που πρέπει να δημιουργηθούν στο ενυδρείο σου καθώς και τους τρόπους με τους οποίους αυτές επιτυγχάνονται.

Είναι καλό να αποφύγεις το συνηθέστερο λάθος αυτής της περιόδου - την βιασύνη... :blush:

:blink: Τα Rummynose Tetra δεν τα γνωρίζω, τα Cardinal όμως δεν είναι κατ' εξοχήν κοπαδόψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...