Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Είμαι νέος στον χώρο και πριν μερικές ημέρες έστησα το πρώτο μου ενυδρείο (180 λίτρα με ψεύτικα φυτά).

Μετά απο 3 ημέρες έβαλα τα πρώτα 3 ψάρια (1 gourami nano,1 silver dollar,1 silver shark)

Επειτα απο 4 ημέρες παραμονής παρατήρησα στο gourami κάτι σαν πληγή στο κάτω μέρος του στόματος του, σαν να έχει ξεφτύσει και έχει ένα μικρό κόκκινο στίγμα στο σημείο αυτό.

Εχει κάποια ασθένεια?

Τι πρέπει να κάνω ?

Οποιαδήποτε βοήθεια-καθοδήγηση είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:

Σε πρώτη φάση πας να αγοράσεις τεστ αμμωνίας και ΝΟ2 και εάν δεις ότι οι ενδείξεις είναι ανεβασμένες κάνεις αλλαγή νερού το ½ ,σταματάς το τάϊσμα για 3 ημέρες , βάζεις ζωντανά βακτήρια και δεν προσθέτεις άλλο ψάρι μέχρι να κλείσει το ενυδρείο 40 ημέρες λειτουργίας .

Οσο για το gourami θα σου έλεγα να το βάλεις σε ένα άλλο μικρό ενυδρείο με νερό από το ενυδρείο σου και να βάλεις General cure μαζί με furan2 για 4ημερες .

Κάθε μέρα θα κάνεις αλλαγή νερού στο μικρό ενυδρείο και κάθε μέρα θα βάζεις από μια δόση απ τα φάρμακα , πρόσεξε να έχεις βάλει αεραντλία

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Σε πρώτη φάση πας να αγοράσεις τεστ αμμωνίας και ΝΟ2 και εάν δεις ότι οι ενδείξεις είναι ανεβασμένες κάνεις αλλαγή νερού το ½ ,σταματάς το τάϊσμα για 3 ημέρες , βάζεις ζωντανά βακτήρια και δεν προσθέτεις άλλο ψάρι μέχρι να κλείσει το ενυδρείο 40 ημέρες λειτουργίας .

Οσο για το gourami θα σου έλεγα να το βάλεις σε ένα άλλο μικρό ενυδρείο με νερό από το ενυδρείο σου και να βάλεις General cure μαζί με furan2 για 4ημερες .

Κάθε μέρα θα κάνεις αλλαγή νερού στο μικρό ενυδρείο και κάθε μέρα θα βάζεις από μια δόση απ τα φάρμακα , πρόσεξε να έχεις βάλει αεραντλία

ok

ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα προσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...