Jump to content

απο γλυκο σε θαλασσινο ;


Recommended Posts

Γεια χαρα ! θα προσπαθησω να ειμαι συντομος..

Ασχολουμαι σχεδον 5 χρονια με το "γλυκο νερο" αλλα τελευταια βλεπω πως το θαλασσινο ενυδρειο με τραβαει ολο και περισσοτερο!

Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ιδεα σχετικα..

Εχω ενα 2μετρο ενυδρειο(με τα απαραιτητα για γλυκο. και "ευκολα" ψαρια..ουτε sub ,ουτε καν uv λαμπες) και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να το μετατρεψω σε θαλασσινο η θα πρεπει να παρω "ειδικο" ενυδρειο..

Γενικα ποιος ακριβως ειναι ο απαραιτητος εξοπλισμος για κατι τετοιο;..και μιλαω για reef ,οχι only fish(αν χρεισημοποιω τους σωστους ορους..)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε

Η πενταετής εμπειρία σου σε τροπικά συστήματα γλυκού νερού, σίγουρα είναι ένα μεγάλο εφόδιο, που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στα πρώτα σου θαλασσινά βήματα.

Το δίμετρο ενυδρείο σου πιστεύω, πως είναι ιδανικό για αυτή τη δουλειά με κάποιες μετατροπές, κυρίως στο φωτιστικό.

Το sump, εφόσον διαθέτεις χώρο, μπορεί να προστεθεί και να συνδεθεί με το κυρίως ενυδρείο, με μια εξωτερική υπερχείλιση.

Απαραίτητη είναι η α/ο, που πιθανά να διαθέτεις και κάποιες εξιδεικευμένες συσκευές για το θαλασσινό.

Θα έλεγα να διαβάσεις πρώτα τα άρθρα μας, που αφορούν τα φυσικά συστήματα και τους διάλογους της ειδικής κατηγορίας μας, που πιστεύω να σε βοηθήσουν πολύ.

Σε γενικές γραμμές θα ήθελα να σου επισημάνω, πως τα θαλασσινά συστήματα, μπορεί να δείχνουν "βουνό", αλλά στην πραγματικότητα το αντικείμενο είναι συγκεκριμένο, ώστε να μπορείς εύκολα να το μελετήσεις και να το εφαρμόσεις στην πράξη. Με λίγα λόγια δεν έχεις να κάνεις με πολλές εξειδικεύσεις υδροβιότοπων και πολλές κατηγορίες ψαριών.

Η καλή γνώση του αντικειμένου και ο σεβασμός προς τους βασικούς κανόνες, είναι το μυστικό της επιτυχίας.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Μιχάλη

και εγώ το 2μετρο που έχω το ξεκίνησα στην αρχή για γλυκού νερού ..

το βασικότερο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι η έλλειψη υπερχείλισης για τη λειτουργία του sump … το ξεπέρασα με την τοποθέτηση ειδικού κουτιού υπερχείλισης και έκοψα τη μια πλαϊνή κόντρα του ενυδρείου για να το προσαρμόσω

είναι μια λύση ανάγκης με ότι αυτό συνεπάγεται ..

ο καλός και ο πλούσιος εξοπλισμός βοηθά αλλά θέλει sump ..

.. το καλό τελικό αποτέλεσμα έχει να κάνει με τις ικανότητες του χομπίστα και όχι του εξοπλισμού

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Σιγουρα θελει αρκετο ψαξιμο .

και ισως αν παω σε καποιο καινουργιο ενυδρειο ( μικροτερο) και με μια βαση που να "υποστηριζει" και το sump να μειωσω και τις δυσκολιες.

εκτος αν βαλω αρκετα εξωτερικα φιλτρα και "αντικαταστησω " το sump .. Γινεται η ειμαι λαθος;

και ενα τελευταιο.

Συσκευη α/ο εννοουμε τον απιονιστη ;

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Τα πολλά εξωτερικά φίλτρα δεν είναι απαραίτητα. Ένα αρκεί, για χρήση χημικού.

Θα πρέπει όμως να έχεις το skimmer μέσα στο κυρίως ενυδρείο ή κρεμαστό, ξεχνάς την υπερχείληση, που είναι πολύ σημαντική και ότι άλλη σησκευή θα χρειαστείς θα πρέπει να τη βάζεις μέσα.

Τέλος δεν θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις refugium.

H συσκευή α/ο είναι η αντίστροφη όσμωση, που καλό είναι να έχει και απιονιστή.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμένα φίλε μου στο θαλασσινό κομμάτι του Aquazone!!!!

Σου εύχομαι καλή αρχή στο νέο σου ενχηριμα!!!

Όπως προαναφέρθηκε καλό θα ήταν να ξεκοκαλίσεις τα άρθρα που υπάρχουν στο Forum και θα δεις ότι πολλά πράγματα θα ξεκαθαριστούν στο μυαλό σου!!!!

Περιμένουμε νέα σου

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες και απο εμένα φίλε μου στο θαλασσινό κομμάτι του Aquazone!!!!

Σου εύχομαι καλή αρχή στο νέο σου ενχηριμα!!!

Όπως προαναφέρθηκε καλό θα ήταν να ξεκοκαλίσεις τα άρθρα που υπάρχουν στο Forum και θα δεις ότι πολλά πράγματα θα ξεκαθαριστούν στο μυαλό σου!!!!

Περιμένουμε νέα σου

Αυτο ακριβως θα κανω .. Βεβαια ειναι πιο δυσκολο απο οσο φανταζομουν αλλα αυτο το κανει ταυτοχρονα ακομα πιο ελκυστικο.Ισως αργησω λιγο αλλα σιγουρα θα εχετε νεα μου και ουσιαστικοτερες ερωτησεις :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστείς σε ότι και εαν κάνεις.Κάλύτερα αργά αλά σίγουρα βήματα, παρά γρήγορα με σοβαρά προβλήματα στο μέλλον.Εδω η αρχή είναι παραπάνω απο το ήμισυ του παντός!!!

Εγω εδω και 3 μήνες είμαι ακόμη στο διάβασμα και μόλις αυτές τις ημέρες τελειώνω την κατασκευή του ενυδρείου....καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιαστείς σε ότι και εαν κάνεις.Κάλύτερα αργά αλά σίγουρα βήματα, παρά γρήγορα με σοβαρά προβλήματα στο μέλλον.Εδω η αρχή είναι παραπάνω απο το ήμισυ του παντός!!!

Εγω εδω και 3 μήνες είμαι ακόμη στο διάβασμα και μόλις αυτές τις ημέρες τελειώνω την κατασκευή του ενυδρείου....καλή συνέχεια.

Thanks..Την εχω πατησει στο παρελθον επειδη βιαστικα,και δεν την ξαναπαταω!

θα το μελετησω οσο περισσοτερο γινεται, και με την βοηθεια το ενδιαφερον την εμπειρια και την αγαπη ολων σας για το "χομπυ" ειμαι σιγουρος πως ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...