Jump to content

Θανατος σε στρειδι!


Recommended Posts

Μπορειται να μου αναφερεται μια πιθανη αιτια για το χαμο του Tridacna maxima.Εχθες σχεδον ολη την ημερα ηταν κλειστο και σημερα το πρωι πεθανε.Ολες οι μετρησεις μου ειναι καλες εκτος απο το Calcium που ειναι

λιγο τσιμπημενο πρως τα επανω 460.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συστήματα τρέχουν με τέτοιες τιμές ασβεστίου, που με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι δεν πρόκειται για την πραγματική αιτία της απώλειας.

Κάτι άλλο συμβαίνει.

Τα στρείδια για παράδειγμα είναι πολύ ευαίσθητα στις απότομες και μεγάλες μεταβολές του ΚΗ. Προσπάθησε να θυμηθείς μήπως έκανες κάποια τέτοια απότομη αλλαγή της παραμέτρου.

Απ’ ότι καταλαβαίνω η απώλεια υπήρξε πολύ σύντομη, πράγμα που αποκλείει την ασθένεια ή την προσβολή από κάποιο παράσιτο, όπως για παράδειγμα πυραμοειδή σαλιγκάρια.

Πόσο καιρό το είχες και πως ήταν η συμπεριφορά του?

Είχε σημάδια ανάπτυξης στο όστρακό της?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν προσεξες πολλα σαλγκαρακια πανω της ? Και εγω εχασα στρειδι απο πυραμοειδη σαλιγκαρια τα οποια δεν ειχα παρατηρησει πριν... Αν δεν ειναι αυτη η αιτια τοτε σκεψου τις τιμες σου και τα προσθετα σου...

Link to comment
Share on other sites

Τα στρείδια για παράδειγμα είναι πολύ ευαίσθητα στις απότομες και μεγάλες μεταβολές του ΚΗ. Προσπάθησε να θυμηθείς μήπως έκανες κάποια τέτοια απότομη αλλαγή της παραμέτρου.

Απ’ ότι καταλαβαίνω η απώλεια υπήρξε πολύ σύντομη, πράγμα που αποκλείει την ασθένεια ή την προσβολή από κάποιο παράσιτο, όπως για παράδειγμα πυραμοειδή σαλιγκάρια.

Πόσο καιρό το είχες και πως ήταν η συμπεριφορά του?

Aπο τα λεγομενα σου εχεις δικιο μιας και την προηγουμενη μερα του θανατου η αλατοτητα μου ηταν στο 1.023 και την ανεβασα αμεσως στο 1.025.Οποτε αυτη η αποτομη αλαγη νομιζω πως επαιξε ρολο,το ειχα γυρω στον ενα μηνα αλλα σημαδια αναπτηξεις δεν ειδα (χωρις βεβαια να γνωριζω τον ρυθμο αναπτυξης τους)Επεισης ουτε ειχε

σαλιγκαρια κολημενα επανω του.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τα λεγομενα σου εχεις δικιο μιας και την προηγουμενη μερα του θανατου η αλατοτητα μου ηταν στο 1.023 και την ανεβασα αμεσως στο 1.025.Οποτε αυτη η αποτομη αλαγη νομιζω πως επαιξε ρολο,το ειχα γυρω στον ενα μηνα αλλα σημαδια αναπτηξεις δεν ειδα (χωρις βεβαια να γνωριζω τον ρυθμο αναπτυξης τους)Επεισης ουτε ειχε

σαλιγκαρια κολημενα επανω του.

Είναι πιθανό η αλλαγή νερού, αν σου είχαν ξεφύγει οι τιμές των βασικών παραμέτρων, να προκάλεσαν τον αιφνίδιο θάνατο του στρειδιού.

Οι παράμετροι του νερού αλλαγής, πρέπει να είναι σχεδόν ίδιοι με το νερό του ενυδρείου, ιδίως αν πρόκειται για μικρού όγκου συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να ευθυνεται η διαφορα στην αλατοτητα...ισως καποια αλλη παραμετρος που επηρεαστικε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...