Jump to content

Πρωτες συνεπειες....ΝΟ3=0


GFON

Recommended Posts

Λοιπον... μετα τις αλλαγες που εγιναν εχω τις πρωτες συνεπειες.

Η αυξηση του φωτισμου ειχε σαν συνεπεια τα νιτρικα να γινουν μηδεν, σε μια βδομαδα.

Τα φυτα σταματησαν να καπως αναπτυσονται ......

Εν το μεταξυ η gymnocoronis, παρατηρησα χθες, τα κατω φυλλα της να ειναι γεματα τρυπες , λες και τα πυροβολησες ειναι.... :busted_cop: μαλλον καποιο ψαρακι ειναι φυτοφαγο. :busted_cop:

Απο λιπασματα προσθετο καθε εβδομαδα 5ml καλιο , 2 ml σιδηρο και καθε 15 μερες flourish 2 ml... ολα της seachem.

Μαλλον πρεπει αμεσα να προσθετο και νιτρικα ...ειδα οτι υπαρχει ενα σκευασμα της seachem το nitrogen ....

Λετε να κανει δουλεια?? και μηπως ξερει κανενας ποιο μαγαζι το εχει?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καταστήματα που εμπορεύονται προϊόντα της Seachem το έχουν. Επίσης μπορείς να ρωτήσεις στην αντίστοιχη κατηγορία.

Θα σου έλεγα για αρχή να ταΐσεις λίγο παραπάνω, αν και με αυτό δεν έχεις αποτέλεσμα τότε επιλέγεις την λύση του nitrogen.

(ΙΜΟ) Άσε να βρει το ενυδρείο τις ισορροπίες του πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις βεβαια να προτημησεις και την ποιο φθηνη λυση ..

ΚΝΟ3<< νιτρικο καλιο>>

δοσολογια..

1 κουταλια τις σουπας σε ενα μπουκαλι 500ml νερο...καλο ανακατεμα ....

1,5ml την μερα σε 100λιτρα..

και βεβαια συχνες μετρησει ΝΟ3....

μην τυχον και φτασουν τα ντρικα στο θεο.......

Link to comment
Share on other sites

μπορεις βεβαια να προτημησεις και την ποιο φθηνη λυση ..

ΚΝΟ3<< νιτρικο καλιο>>

δοσολογια..

1 κουταλια τις σουπας σε ενα μπουκαλι 500ml νερο...καλο ανακατεμα ....

1,5ml την μερα σε 100λιτρα..

και βεβαια συχνες μετρησει ΝΟ3....

μην τυχον και φτασουν τα ντρικα στο θεο.......

7072[/snapback]

Σε ευχαριστώ θα το εχω υποψιν μου σιγουρα.

Μεχρι στιγμης ακολουθησα την συμβουλη του Ν.Καρβουνη και φαινεται να εχει αποτελεσμα :thumbup: .

Το ΠΣΚ ταιζα με αφθονια και χθες που μετρησα τα ΝΟ3 ειχαν παει στο 5 .... θα συνεχιζω να ταιζω παραπανω και θα κανω μετρησεις καθε 3-4 μερες να δω πως θα παει και βλεπουμε. :busted_cop::busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Απο λιπασματα προσθετο καθε εβδομαδα 5ml καλιο , 2 ml σιδηρο και καθε 15 μερες flourish 2 ml... ολα της seachem.

Μαλλον πρεπει αμεσα να προσθετο και  νιτρικα ...ειδα οτι υπαρχει ενα σκευασμα της seachem το nitrogen ....

Kάθε 15 μέρες 2 ml ιχνοστοιχεία (flourish) ειναι πολύ λίγο.

Για παράδειγμα εγώ βάζω 6 ml την ημέρα.

Το νερό που προσθέτεις στις αλλαγές ειναι βρύσης ή απο αντίστροφη όσμωση?

Το nitrogen ειναι άζωτο το οποίο ειναι ενα απο τα κυριότερα μακροστοιχεία NPK.

Μπορείς να ρίξεις άφοβα ακόμα σε σημείο υπερδοσολογίας χωρίς να σου δημιουργήσει κανένα μα κανένα πρόβλημα, εκτός απο την τσέπη σου φυσικα.

Αντίθετα στον σίδηρο (FE) θέλει πάντα προσοχή γιατί παραφυλάει η άλγη.

ΥΓ.

Τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) που ειναι ενώσεις αζώτου δεν πρέπει να τα συγχέεις με το nitrogen (άζωτο).

ΚΝΟ3 (νιτρικό κάλιο) περιέχει και Κάλιο και άζωτο.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Kάθε 15 μέρες 2 ml ιχνοστοιχεία (flourish) ειναι πολύ λίγο.

Για παράδειγμα εγώ βάζω 6 ml την ημέρα.

Το νερό που προσθέτεις στις αλλαγές ειναι βρύσης ή απο αντίστροφη όσμωση?

Το nitrogen ειναι άζωτο το οποίο ειναι ενα απο τα κυριότερα μακροστοιχεία NPK.

Μπορείς να ρίξεις άφοβα ακόμα σε σημείο υπερδοσολογίας χωρίς να σου δημιουργήσει κανένα μα κανένα πρόβλημα, εκτός απο την τσέπη σου φυσικα.

Αντίθετα στον σίδηρο (FE) θέλει πάντα προσοχή γιατί παραφυλάει η άλγη.

ΥΓ.

Τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3) που ειναι ενώσεις αζώτου δεν πρέπει να τα συγχέεις με το nitrogen (άζωτο).

ΚΝΟ3 (νιτρικό κάλιο) περιέχει και Κάλιο και άζωτο.

7281[/snapback]

Το νερο ειναι απο βρυση..και αλλαγες κανω περιπου 20-30% καθε εβδομαδα.

Αν καταλαβα καλα μου προτεινεις να αυξησω την δοση του flourish.....να πω την αληθεια αυτο το φοβαμαι μην μου δημιουργηση αλγη, και ειμαι συγκρατημενος στις δοσεις που βαζω, σε αντιθεση με το καλιο που ριχνω αρκετο και λιγοτερο σιδηρο.

Τι δοση θα μου προτεινες? :busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Το νερο ειναι απο βρυση..και αλλαγες κανω περιπου 20-30% καθε εβδομαδα.

Αν καταλαβα καλα μου προτεινεις να αυξησω την δοση του flourish.....να πω την αληθεια αυτο το φοβαμαι μην μου δημιουργηση αλγη, και ειμαι συγκρατημενος στις δοσεις  που βαζω, σε αντιθεση με το καλιο που ριχνω αρκετο και λιγοτερο σιδηρο.

Τι δοση θα  μου προτεινες? :busted_cop:

7286[/snapback]

Και πολύ καλά κάνεις και είσαι συγκρατημένος

Μόλις ειδα και φωτογραφίες απο το ενυδρείο σου.

Εχεις αρκετά φυτά οπότε θα πρέπει να προσθέτεις 5 ml την εβδομάδα σίγουρα.

Αλγη μπορεί να σου παρουσιαστεί όμως απο άλλες αιτίες όπως υπερβολικά φωσφορικά μηδενικά νιτρικά υπερβολικό σίδηρο κλπ κλπ.

Μπορείς να ελέγξεις την δοσολογία προσθέτοντας αρχικά 1 ml σε καθημερινή βάση και αν όλα πάνε καλά το κάνεις σε εβδομαδιαία βάση.

Σε καθημερινή βάση θα καταναλώνονται μόνον τα ιχνοστοιχεία της ημέρας οπότε αν δεις παρουσία άλγης με μια αλλγή νερού εχουν φύγει τα ιχνοστοιχεία που εχεις προσθέσει και παραμένουν τα ιχνοστοιχεία απο το νερό......της ύδρευσης.

ΥΓ.

Οταν ρίχνεις ΓΕΝΙΚΑ λιπάσματα σε εβδομαδιαία βάση τότε θέλει πολύ περισσότερο προσοχή.

Το νερό της ύδρευσης μπορεί επίσης να αλλάξει και να σου παρουσιαστούν άλγη ακόμα και απο εκεί.

Ενας απο τους λόγους που προσθέτουν αντίστροφη όσμωση ειναι για να έχουν και μια σταθερή ποιότητα νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...