Jump to content

Το ξαναστημένο μου ενυδρείο


mahites9

Recommended Posts

Χαίρετε,επιτέλους είμαι σε θέση να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου,το οποίο αφού πέρασε διάφορα είναι πλέον έτοιμο.

Στο συγκεκριμένα ενυδρείο είχα 2 natteteri piranhas 3 ετών το καθένα τα οποία και αγαπούσα πάρα πολύ καθώς είχαν περάσει δοκιμασίες και δοκιμασίες (ξεκίνησαν 4 σε ενα μικρό ενυδρείο,μη γνωρίζοντας τις απαιτήσεις χώρου που έχουν.έμειναν 3,τα οποία μετά από 2 χρόνια στη θεσσαλονίκη και αφού τον 1 χρόνο έλειπα στη σκωτία για μεταπτυχιακό,μεταφέρθηκαν με κουβάδες σε αμάξι στο καινουριο τους ενυδρείο.τελικά στο στρώσιμο μου πέθανε το ένα και είχαν μείνει δύο τα οποία όταν έλειψα το καλοκαίρι για 2 εβδομάδες δυστυχώς τα βρήκα νεκρά λόγω μάλλον αμμωνίας)Δυστυχώς λοιπόν έμαθα κάποια πράγματα πάνω στα ψαράκια μου.

λάτρης λοιπόν του είδους των piranhas είπα να βάλω πάλι natteteri,αφού συνειδητοποίησα πως κάποιο άλλο είδος πιρανχας ήταν πολύ δύσκολο να μπει στα λίτρα μου

Το ενυδρείο μου λοιπόν αποτελείται από:

1)καταρχήν είναι cayman 150lt (διαστάσεις 80 χ 35 χ 40εκ, με τη μεγάλη διάσταση να έιναι κοίλο τμήμα)

2)φίλτρο bluewave 05, 375lt/h

3)μία αεραντλια με 2 εξόδους sera air 275R, 275lt/h

4)χαλίκι για υπόστρωμα

5)φυτά (όπως τα ανγνώρισε ο Χρήστος και τον ευχαριστώ για αυτό)

1 crinum thaianum

1 anubias barteri

1 hygrophila salicifolia

κερατόφυλλα

6) 2 ξύλα και μία διακοσμητική πέτρα (τι είδος δεν το γνωρίζω, αν κάποιος ξέρει ας μου το πει να ξέρω κι εγώ τι έχω μέσα στο ενυδρείο μου)

7)φωτισμός 2 λάμπες philips TLD 18w η κάθε μία οι οποίες λειτουργούν από τις 17:00-00:00 κάυθε μέρα

και τέλος

8)3 natteteri (πρέπει να είναι λίγο πάνω από ενός μηνός)

και 3 pleco

Η συμβίωσή τους ως τώρα είναι εξαιρετική.Αφού να φανταστείτε υπάρχουν φορές που τρώει ο ένας το φαγητό του άλλου

Οποιοδήποτε σχόλιο ή παρατήρηση είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη

post-4888-1192894202_thumb.jpg

post-4888-1192894309_thumb.jpg

post-4888-1192894786_thumb.jpg

post-4888-1192895223_thumb.jpg

post-4888-1192895266_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mahites9 πολυ ομορφο το ενυδρειο σου ωστοσο σε λιγο καιρο μαλλον θα πρεπει να πας σε καποιο μεγαλυτερο

μιας και τα λιτρα σου ειναι 112.Ενω για καθε ενηλικο ψαρι χρειαζεται περιπου 80λ. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

thanks a lot

το έχω υπόψιν μου ια τις ανάγκες των ψαριών.το ενυδρείο είναι γύρω στα 150λίτρα καθώς το ύψος είναι 45εκ και όχι 40(έκανα λάθος)και όπως είπα και πριν η μεγάλη διάσταση είναι καμπύλο τμήμα προς τα έξω οπότε του δίνει και άλλα λίτρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

τα πιράνχας μου σε ηλικία περίπου 3-4 μηνών.....

post-4888-1198694400_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο ο ενυδρειο σου φιλε...μπραβο

:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...