Jump to content

2o Φιλτρο?


thanasis

Recommended Posts

Ειμαι ιδιοκτητης ενος caymman 230 το φιλτρο μου ειναι της enheim το 2213 να βαλω ενα ακομα Ιδιο ή αδικος κοπος σκευτομαι το ενα βιολογικο και το αλλο μηχανικο θα εχει καλυτερα αποτελεσματα? η να βαλω ενα μεγαλυτερο απλα? Τα φωτα σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μ#$@$%%κια εαν καποιος δει το θεμα μου παρακαλω να το μεταφερετε στα θεματα φιλτρανσης.ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι και αυτο λιγο απο οτι φαινεται ευχαριστω. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πρόβλημα με τις μετρήσεις σου?

Σου ανεβάζει αμμωνία ή No2 ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν αφηνεις το εσωτερικο φιλτρο της cayman να δουλευει παραλληλα με το εξωτερικο;

Link to comment
Share on other sites

ειχα προβλημα παλιοτερα επειδη ταιζα παραπανω αλλα και τωρα πυ εκοψα το πολυ φαι βλεπω οτι ζοριζεται, γιαυτο θελω να προσθεσω αλλο ενα. Ομως κανενας δεν μου ειπε ειναι καλο τα δυο ειδη φιλτρων? παιζει ρολο εαν απο την ιδια παροχη θα τραβαν και θα παρεχουν νερο? θα πρεπει μηπως να βαλω καινουργιες σωληνες μεσα στο ενυδριο?

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικο το ξηλωσα γιατι εκτος το οτι επιανε χωρο και σαν συντηρηση επρεπε να ταρασω την γαληνη των ζωντανων μου οποτε εξωτερικο και πασης Ελλαδος.

Link to comment
Share on other sites

ολα τα ενυδρεια μου τα δουλεύω με δύο φίλτρα ενα και ενα η μικτα(βιολογικά και μηχανικά).Νομίζω ότι ετσι είναι καλύτερα .Καθαρίζεις μία το ένα μία το άλλο και παραμένει πιο σταθερό το σύστημα σου.

Οι παροχές σε μένα είναι ξεχωριστές.

Πέντε χρόνια με ιχθυοφόρτιση και χωρίς πρόβληματα στην σταθερότητα του συστήματος

.Ενα 230 αρι ενυδρείο δεν καλύπτεται με ενα 2213 εκτός και εαν έχεις λίγα ψάρια.

Χρειάζεσαι όυτως η άλλως τουλάχιστον 5πλάσια κυκλοφορία νερού ανα ώρα από οτι είναι τα λίτρα σου άρα τουλάχιστον δύο 2213(600λ/ωρα*2).καλύτερα να πάρεις συν ενα 2217 (1000λιτ/ωρα)να είσαι και ήσυχος

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο του ενυδρείου σου εξαρτάτε από το είδος του ενυδρείου. Δεν διευκρίνισες τη ενυδρείο επιθυμείς να κάνεις. Μόνο ψάρια, ψάρια και λίγα φυτά, ψάρια και πολλά φυτά, και πόσα ψάρια.

Αναφέρω μερικές ενδεικτικές τιμές.

Σε ένα ενυδρείο με πολλά φυτά αρκεί ένα φίλτρο που να γυρνά το νερό του ενυδρείου 3 φορές.

Σε κανονικό φυτεμένο αρκεί 4,50 φορές να ανακυκλώνετε το νερό.

Με λίγα φυτά 5 φορές

Κα με καθόλου φυτά 6,50 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους σας για το ενδιαφερον και γιατις απαντησεις παντα ενημερωμενοι.ΑΖ το καλυτερο Ελληνικο forum :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...