Jump to content

ΜΑΥΡΗ ΑΛΓΗ


yiapas

Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ FORUM!!! ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ (ΔΙΣΚΟΥΣ).

ΕΧΩ 2 ΕΝΥΔΡΕΙΑ (240 ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ 120 ΛΙΤΡΑ).ΣΤΟ 240 ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΜΑΥΡΗΣ ΑΛΓΗΣ ΤΡΙΧΩΕΙΔΗ ΣΕ ΔΙΑΚΟΣΜΙΣΗ ΚΑΙ ΦΥΤΑ.ΑΠΌΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΩΣΦΟΡΟΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ,ΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΚ.ΚΑΝΩ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ 30-35% ΑΠΟ ΒΑΡΕΛΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ(ΝΕΡΟ ΒΡΥΣΗΣ).ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΑΚΟΥΣΕΙ Η΄ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΥΝ ΤΟ ΦΩΣΦΟΡΟ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι φταίνε τα φωσφορικά.

Πριν κοιτάξεις για απομάκρυνσή τους, καλύτερα να τα μετρήσεις πρώτα.

Κόιτα για κάποιο τεστ σαν της Salifert που μετράει με πολύ μεγαλύτερη ανάλυση από τα συνηθισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις δισκοενυδρεία θεωρώ επιβεβλημένη τη χρήση RO/DI, πριν από όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έχεις δισκοενυδρεία θεωρώ επιβεβλημένη τη χρήση RO/DI, πριν από όλα τα άλλα.

Συμφωνώ, αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα του yiapasdiscus.

Ψάξτω σίγουρα για φώσφορο, και πρόσεξε αν χρησιμοποιείς κάποιο σκεύασμα για λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

οι δισκοι μου και με νερο της βρυσης (γινεται προετοιμασια) ειναι υγειεις και εχουν αναπτυχθει θα έλεγα υπερβολικα.προσεχω βεβαια τιμες PH - GH - KH ( 7,1 - 6 - 3) τα λιπασματα που βαζω είναι free aπο φωσφορο.μακαρι βεβαια να μπορουσα να είχα R.O . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ θα λάβω όλες τις γνωμες υπ΄οψην μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά αφού μπήκε μια φορά στο ενυδρείο σου βγαίνει πολύ δύσκολα. Αυτές που είναι κολλημένες πάνω σε διακοσμητικά πχ τσάμι πλαστικά φυτά, πέτρες. Μπορούν να καταπολεμηθούν σχετικά εύκολα διότι η επιβίωση τους εξαρτάτε από της ουσίες που περιέχει το νερό οπότε αν ρυθμίσουμε σωστά το ενυδρείο μας τότε με αργούς ρυθμούς θα εξαφανιστούν. Αυτές ώμος που είναι πάνω σε οργανική ύλη πχ ρίζες αληθινά φυτά τότε δύσκολα θα τα δίωξης διότι αυτές που βρίσκονται πάνω σε οργανική ύλη μπορούν με το ρίζωμα τους να απορροφούν τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά από την οργανική ύλη που είναι προσκολλημένα ιδιαίτερα αυτές που είναι πάνω σε ζωντανά φυτά.

Η καταπολέμηση τους με διαφόρους μεθόδους δεν έχει πάντα τα επιθυμητά αποτελέσματα. Αυτή η άλγη εμφανίζετε και στα καλλίτερα ενυδρεία ανεξαρτήτως εάν είναι ανεβασμένα τα φωσφορικά η τα νιτρικά.

Υπάρχει μια μέθοδος που ξέρω ότι βοηθά 100% αλλά προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ. Είναι η χρησιμοποίηση του οξυζενέ (H2O2) με δοσολογία 1ml/lit. Ψεκάζουμε με σήραγγα πάνω στην άλγη. Περισσότερα θα σου πουν αυτή που την χρησιμοποίησαν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα του yiapasdiscus.

Δε λύνει το πρόβλημα άμεσα ίσως, αλλά μεσο-μακροπρόθεσμα θα βοηθήσει στη δημιουργία του "ιδανικού" περιβάλλοντος τόσο για τα ψάρια όσο και για τα φυτά του ενυδρείου. Για παράδειγμα, οι δισκογέννες μπορεί να είναι πιο επιτυχημένες απ' ότι με το νερό της βρύσης (έστω και προετοιμασμένο με άλλα χημικά).

Επίσης, μη ξεχνάς φίλε aramis, ότι και το νερό της βρύσης μπορεί να είναι πηγή φωσφωρικών, αν εκεί εντοπίζεται η αιτία της εμφάνισης άλγης.

Φίλε yiapasdiscus, αφού αναφέρεσαι σε τριχοειδή άλγη, γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις στο ενυδρείο μερικά SAE ( Siamese Algae Eater)που είναι καθώς λένε, ιδανικά ή/και μοναδικά για τη τριχοειδή άλγη. Εγώ προσωπικά, αμέσως μόλις διαπίστωσα τη παρουσία τέτοιας άλγης έβαλα μέσα δυό SAE και δε ξανασχολήθηκα. :buttrock:

Από καθαρή περιέργεια, γιατί δε μπορείς να έχεις RO?

Link to comment
Share on other sites

SAE ξεκινησα και εγω να βαλω στο ενυδρειο μου και εχω 4.για την RO δεν αμφισβητώ και ουτε θα το κανω ποτε οτι είναι το καλυτερο που θα μπορουσα να κανω για τους δισκους μου.οσο αφορα στο οτι δεν μπορω να εχω RO ,η διατυπωση μου πριν ήταν λάθος.οχι δεν μπορω αλλα δεν το εχω σκεφτει δεν το εχω μελετησει και δεν εχω παρει ακομα την αποφαση ,γιατι εβλεπα οτι και με νερο προετοιμασμενο καταλληλα λειτουργει το ενυδρειο μια χαρα.θα ακολουθησω τις συμβουλες σας και με τον καιρο θα καταληξω σε καποιο τροπο.αλλωστε η διατηρηση του ενυδρειου ειναι εμπειρια μεσα απο πειραματισμους και αυτο ειναι η γοητεια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Δε λύνει το πρόβλημα άμεσα ίσως, αλλά μεσο-μακροπρόθεσμα θα βοηθήσει στη δημιουργία του "ιδανικού" περιβάλλοντος τόσο για τα ψάρια όσο και για τα φυτά του ενυδρείου. Για παράδειγμα, οι δισκογέννες μπορεί να είναι πιο επιτυχημένες απ' ότι με το νερό της βρύσης (έστω και προετοιμασμένο με άλλα χημικά).

Συμφωνώ απόλυτα όσον αφορά το περιβάλλον των ψαριών όχι όμως και των φυτών μια και το νερό της Α/Ο είναι στείρο, απαλλαγμένο από όλα αυτά τα συστατικά που χρειάζονται τα φυτά για να ζήσουν.

Επίσης, μη ξεχνάς φίλε aramis, ότι και το νερό της βρύσης μπορεί να είναι πηγή φωσφωρικών, αν εκεί εντοπίζεται η αιτία της εμφάνισης άλγης.

Έχεις δίκιο όμως είδα ότι η περιοχή του είναι Αττική που απ' όσο ξέρω δεν έχει πρόβλημα το νερό με φωσφωρικά.

Όσον αφορά τα SAE πιστεύω ότι έκανες λάθος που τα έβαλες διότι συνηθίζουν να κολλάνε πάνε στους δίσκους (για την ουσία που έχουν στο δέρμα τους) και τους στρεσάρουν πάρα πολύ με δυσάρεστα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα SAE ενταξει .πιο πολυ οι γλυφτες το κανουν αυτο,δηλαδη να κολλανε στους δισκους.τα SAE εκτος το τι ειναι υπερβολικα μικρα μπροστα στους δισκους οι οποιοι ειναι πιο δραστηριοι και πιο κινητικοι απο τα SAE οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να τους πλησιασουν,δεν εχουν δειξει τετοια συμπεριφορα ακομα.Αν παρατηρησω κατι τετοιο θα ακολουθησουν τον δρομο μπρος το ταγμα ανεπιθυμητων δηλαδη το μικρο ενυδρειο. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...