Jump to content

Ευχηθειτε μου καλη αρχη...


ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα! Επιτελους το ονειρο μου θα γινει πραγματικοτητα :buttrock:

Ξεκιναω το θαλασσινο μου.... :blush: εντελως αρχαριος απο θαλασσα... :angry2: οπως καταλαβαινετε εχω ηδη ξεκινησει διαβασμα και βλεπω οτι θα εχω αρκετες αποριες :angry2:

:blink::(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ :buttrock:

Περιμενουμε τις ερωτησεις σου και τις αποφασεις σου ! :blush:

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΕ ΕΧΩ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΤΣΙΤΑ ΓΙΑ ΘΑΛΛΑΣΙΑ.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ

Link to comment
Share on other sites

οπως καταλαβαινετε εχω ηδη ξεκινησει διαβασμα και βλεπω οτι θα εχω αρκετες αποριες :blink:

:buttrock:

άντε για να πληθαίνουμε εμείς με τις πολλές απορίες :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μ'αρέσει που αυξάνονται οι θαλασινοί χομπίστες.. :buttrock:

Καλή αρχή και απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλως σας βρηκα! Ελπιζω με τη βοηθεια σας να τα καταφερω.Τα πραγματα εχουν ως εξης... σε 240αρι μπηκε βραχος 75 κιλων που νομιζω οτι ειναι πολυ.Ο προκατοχος το ειχε στημενο 7 χρονια με ελαχιστο φωτισμο.

1) Πως κταλαβαινουμε οτι ο βραχος ειναι ζωντανος?

2) Ο νεκρος μπορει να ξαναζωντανεψει?

3) Το skimmer πως δουλευει? Μου εδωσε ο προκατοχος ενα εσωτερικο της aquamedic το οποιο ειναι σαν σωληνας.Πρεπει να εχει απο κατω κυκλοφορητη για να παιρνει το νερο του ενυδρειου ή θελει μονο μια αεροπετρα? Ειμαι λιγο μπερδεμενος...

4) δουλεουν 3 κυκλοφορητες των 1200 λιτρων ανα ωρα.Ειναι καλα?

5) Μπηκε ζωντανος αραγωνιτης 30 κιλων.Φτανει?

6) Υπαρχουν 2 metal halide 70 αρες. Τι HQi να παρω και απο που?

Παιδια ειμαι εντελως αρχαριος, οι ερωτησεις το ξερω ειναι χαζες αλλα να ξερετε οτι διαβαζω πολυ...Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.Ο,τι παρατηρησεις εχετε ειναι ευπροσδεκτες και θεμιτες...

Link to comment
Share on other sites

Ουάου.... Πολλές πολλές ερωτήσεις...

Λοιπόν, έχουμε και λέμε

1)Απο την όψη του και από την οσμή του.

2)Ο νεκρός μπορεί να ζωντανέψει εάν μπολιαστεί με ζωντανό αλλά θέλει το χρόνο του

3) Το Skimmer ή πρωτεινοσυλέκτης όπως το λέει και η λέξη αποβάλει από το ενυδρείο μας μη διασπασμένες πρωτεΐνες. Οι φυσαλίδες που δημιουργούνται είτε με αερόπετρα είτε με κυκλοφορητή έχουν ως στόχο την προσκόλληση των ουσιών αυτών στις φυσαλίδες και την συλλογή τους στο ειδικό κύπελο του skimmer. Στόχος μας λοιπόν είναι η παραγωγή πλούσιου αφρού για την απομάκρυνση όσο το δυνατών περισσότερων ουσιών.

4)Η κυκλοφορία σε ένα θαλασσινό ενυδρείο είναι από τα πιο σημαντικά συστατικά. Το θέμα βέβαια είναι λίγο περίπλοκο. Δηλαδή μπορεί η κυκλοφορία σε λίτρα των κυκλοφορητών σου να είναι καλή όμως λόγω κακής τοποθέτησης να είναι ανεπαρκής.

5)Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου? πόσο είναι το ύψος του υποστρώματος?

Επίσης να παρατηρήσω ότι τα 70 κιλά βράχου είναι πάρα πολλά. Έμεινε καθόλου χώρος στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια....απο βοήθεια εδω θα βρείς όση θέλεις, χωρίς όμως δικό σου διάβασμα δεν θα καταφέρεις και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 1,20χ45. Ο ζωντανος αραγωνιτης ειναι 30 κιλα, νομιζω οτι ειναι περιπου 5 ποντοι σε παχος.Χωρος εχει μεινει αλλα η αληθεια ειναι οτι κι εγω το βλεπω οτι ειναι πολυς ο βραχος

Link to comment
Share on other sites

Ο βραχος ηρθε βρεγμενος ε??? βγαλε καμια Photo να τον δουμε...

Ειναι σιγουρα υπερβολικη η ποσοτητα του...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φανταστειτε οτι τον μετεφερα μεσα σε βαρελακια με το νερο του ενυδρειου.Φωτο θα μπορεσω απο βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Αρα ειναι ζωντανος...δεν γνωριζω τη φροντιδα του προκατοχου αλλα ακομα και αν δεν τον ειχε σε αριστη κατασταση δεν εχει καμια σημασια... ο βραχος ειναι ζωντανος .... ισως να βαλεις καποια αγγελια να πουλησεις τα μισα κιλα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει συγκεκριμενη ποσοτητα που πρεπει να κρατησεις...το minimum ειναι 10% των λιτρων σου (δηλαδη περιπου 25 κιλα) αλλα αυτο δεν ειναι κανονας! Πολλα πραγματα παιζουν ρολο...οσο περισσοτερο, τοσο καλυτερο αρκει το στησιμο να ειναι αερατο, με σπηλιες και χωρο αναμεσα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.Εχω παραγγειλει Α/Ο Roman 4 σταδιων, λαμπες 2 ΜΗ 1400 κελβιν και ειμαι σε σταδιο να φτιαξω sump. To ενυδρειο ειναι 240 λιτρα με πολλυ βραχο που θα πουληθει μερος του.Σκεφτομαι αυτη την υπερχειληση.Το θεμα ειναι τι σωληνα να χρησιμοποιησω και τι αντλια για επιστροφη? Refugium να φτιαξω ή δεν ειναι απαραιτητο? Και τελος ποσο μεγαλο να ειναι το sump?

post-646-1193745710_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι μια αντλία 2500lt/h, με βάνα ή ρυθμιζόμενη και σωλήνα 16/22, θα είσαι μια χαρά.

Είμαι υπέρ του refugium. Εκμεταλεύσου όσο το δυνατόν καλύτερα το χώρο που διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...