Jump to content

παφερ, υπαρχουν αυτα τα ειδη για αγορα?


GOD

Recommended Posts

γεια σασ θα ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζεται, αν καποιο απο τα παφερ του γλυκου νερου που βρικα και διαβασα ΕΔΩ μπορουν να βρεθουν στα μαγαζια τισ ελληνικησ αγορασ. οπως επισης τι aquascape πρεπει να υπαρχει για αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια έχουν έρθει τον τελευταίο καιρό και ίσως να υπάρχουν ακόμα.

Για ποιό απ' όλα ενδιαφέρεσαι όμως; Είναι είδη με εντελώς διαφορετικές ανάγκες μεταξύ τους.

Το mbu για παράδειγμα φτάνει τους 70 πόντους και χρειάζεται ένα τεράστιο ενυδρείο!

Αντίθετα τα carinotetraodon travancoricus δεν ξεπερνούν τους 3 πόντους.

Επίσης κάποια άλλα είδη έχουν ιδιαιτερότητες ως προς το τάισμα.

Είναι καλύτερα να διαβάσεις λίγο πρώτα για το κάθε είδος και να δείς πιο μπορείς να φιλοξενήσεις και μετά να ψάξεις αν υπάρχει διαθέσιμο σε κάποιο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Colomesus asellus

Monotrete Cochinchinensis

Tetraodon duboisi Activity: Lurker ?

Tetraodon lineatus απο τα πιο ωραια

Tetraodon mbu απο τα πιο ωραια

Tetraodon pustulatus απο τα πιο ωραια

αυτα ειναι καποια που μου αρεσουν, βεβαια μερικα ειναι που γινονται αρκετα μεγαλα οποτε κοιταζω σε μετρια μεγεθηοπως colomesus asellus, Monotrete Cochinchinensis,Tetraodon duboisi, Tetraodon pustulatus. αν βρω σε μικρο μεγεθος θα ειναι καλα για αρχη οποτε αργοτερα εαν μεγαλωσει θα μεταφερθει σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

οταν γραφει Activity: Lurker εννοει αραχτο?δεν γυρνοβολαει?

αν εχετε να προτυνεται καποιο που γνωριζεται..... καλως.

Έγινε επεξεργασία - GOD
Link to comment
Share on other sites

Όταν γράφει lurker σημαίνει ότι κάθεται στον βυθό (συνήθως χωμένο μέσα στην άμμο) και περιμένει το θήραμά του.

Τα 4 είδη που αναφέρεις δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρείς σε κάποιο μαγαζί. Απ' όσο θυμάμαι μόνο το Colomesus asellus έχει έρθει στην Ελλάδα και αυτό πριν καμιά 3ετία.

Απο αυτά που αναφέρεις μπορείς να βρείς αυτή την εποχή τα Mbu και Lineatus (fahaka). Αλλά μη το σκεφτείς καν αν δεν έχεις ήδη κάνα 200άρι (και οπωσδήποτε τουλάχιστον 400άρι μέσα σε ένα χρόνο). Για το lineatus τουλάχιστον, γιατί για το mbu θέλεις... πισίνα!

Για το lineatus μπορώ να σου πω και απο προσωπική πείρα, ότι μεγαλώνει με καταιγιστικούς ρυθμούς και παράγει απίστευτες ποσότητες βιοφορτίου, γεγονός που το κάνει εντελώς ακατάλληλο για μικρά ενυδρεία. Γι' αυτό σου λέω πιο πάνω πως ενα 200άρι είναι το μίνιμουμ για αρχή και σχετικά σύντομα ένα 400άρι.

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου; Ας ξεκινήσουμε απο εκεί για να δούμε ποια είδη μπορείς να φιλοξενήσεις.

Μπορείς να κάνεις και μια ερώτηση στη σχετική κατηγορία των καταστημάτων ώστε να σου πουν άλλα είδη που πιθανός να έχουν αυτή την εποχή.

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα θεμα στα καταστηματα να δουμε αν υπαρχει καποιο απο αυτα τα ειδη ή κατι αλλο.

αυτη τη στιγμη εχω ενα 400αρι το οποιο φιλοξενει κιχλιδες, και ενα 60αρι με γαριδες και κορυντορας και λιγα φυτα. σκεφτομαι για το 400αρι αν γινει καποια αλλαγη, να δοκιμασω κατι διαφορετικο. εφοσον δεν χρειαζονται διαφορετικο εξοπλισμο νομιζω πως ειμαι καλημενος σε αυτο το θεμα. τι αλλα ειδη μπορουν να συνηπαρξουν με τα παφερ?

Link to comment
Share on other sites

Απο εξοπλισμό το μόνο που θα χρειαστείς σίγουρα είναι δυνατό φιλτράρισμα. Ειδικά αν καταλήξεις σε κάποιο μεγάλο puffer.

Όσο αφορά τη συνύπαρξη με άλλα ψάρια, είναι ανάλογα με το είδος.

Τα colomesus asellus για παράδειγμα είναι απο τα πιο ήρεμα είδη και μπορούν να συνυπάρξουν σχετικά αναίμακτα με μια πληθώρα ψαριών.

Αντίθετα το lineatus δε μπορεί να συνυπάρξει με τίποτα άλλο. Ούτε καν με άλλο lineatus.

Το mbu χωρίς να έχω εμπειρία, νομίζω ότι θα δημιουργούσε πρόβλημα μακροπρόθεσμα, όταν θα άρχιζε να μεγαλώνει..

Το καλύτερο set up κατά τη γνώμη μου είναι ένα species only ενυδρείο.

Και αυτό γιατί από προσωπική πείρα μπορώ να σου πω ότι δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο να ξυπνήσεις ένα πρωί και να δείς ότι το puffer σου που συγκατοικούσε τόσο καιρό (1-2 χρόνια) με κάποια άλλα ψαράκια, τα έχει κάνει φέτες.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβεσ δεν πηρα καποια απαντηση απο καποιο καταστημα και φανταζομαι δεν πρεπει να υπαρχουν στην αγορα καποιο απο τα παραπανω ειδη. μηπως γνωριζεισ καποιο καταστημα που να εχει ή καποιο καταστημα απο ιντερνετ?ετσι ενημερωτικα για το ιντερνετ για να ρωτησω.

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα που είχα δεί τον τελευταίο καιρό ήταν τα mbu και lineatus όπως σου λέω και πιο κάτω. Δεν ξέρω αν υπάρχουν διαθέσιμα αυτή τη στιγμή. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να κάνεις μερικά τηλεφωνήματα ή καμιά γύρα στα μαγαζιά.

Από internet δεν έχω ψωνίσει ποτέ ζωντανά, οπότε δεν ξέρω να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα ξεκινησω τα τηλεφωνα και βλεπουμε. ευχαριστω παντος και αν βρω κατι θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...