Jump to content

Απορια για κιχλιδες


akosmas

Recommended Posts

Καλημερα ,

θα ηθελα τα 'φωτα' σας. Σας παραθετω φωτο απο τις κιχλιδες μου κ θελω να μου πειτε τις ονομασιες τους, τελος στην 1η απο αριστερα φωτο που ονομαζω βυθος θα δειτε μια απο τις κιχλιδες να καθεται κατω στην αμμο το κανει συχνα αυτο κουνοντας τα πτερυγια της ανακατευωντας την αμμο για τι το κανει αυτο? Ειδικα μολις δει ενα απο τα αλλο ψαρια ταλαντευει το κεφαλι της πολυ δυνατα δεξια αριστερα !!!

:buttrock:

post-4523-1193214309_thumb.jpg

post-4523-1193214340_thumb.jpg

post-4523-1193214540_thumb.jpg

post-4523-1193214550_thumb.jpg

post-4523-1193214572_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - akosmas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

θα ηθελα τα 'φωτα' σας. Σας παραθετω φωτο απο τις κιχλιδες μου κ θελω να μου πειτε τις ονομασιες τους, τελος στην 1η απο αριστερα φωτο που ονομαζω βυθος θα δειτε μια απο τις κιχλιδες να καθεται κατω στην αμμο το κανει συχνα αυτο κουνοντας τα πτερυγια της ανακατευωντας την αμμο για τι το κανει αυτο? Ειδικα μολις δει ενα απο τα αλλο ψαρια ταλαντευει το κεφαλι της πολυ δυνατα δεξια αριστερα !!!

:blink:

:buttrock: THANKS !! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Η πείρα μου είναι ελάχιστη και μετριέται σε μέρες αλλά θα το ρισκάρω με πιθανότητα 80% να πέσω μέσα... :buttrock:

Στην πρώτη και την πέμπτη φωτό, τα γαλάζια είναι labidochromis lundu blue αρσενικά, στην δε τέταρτη το πορτοκαλί είναι θηλυκό labidochromis lundu blue ή labodochromis caeruleus, ξεχωρίζουν δύσκολα.

Τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω και είναι και ανεστίαστες.

Έγινε επεξεργασία - McZab
Link to comment
Share on other sites

Η πείρα μου είναι ελάχιστη και μετριέται σε μέρες αλλά θα το ρισκάρω με πιθανότητα 80% να πέσω μέσα... :buttrock:

Στην πρώτη και την πέμπτη φωτό, τα γαλάζια είναι labidochromis lundu blue αρσενικά, στην δε τέταρτη το πορτοκαλί είναι θηλυκό labidochromis lundu blue ή labodochromis caeruleus, ξεχωρίζουν δύσκολα.

Τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω και είναι και ανεστίαστες.

Σε ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

post-4523-1194949853_thumb.jpgpost-4523-1194949801_thumb.jpgpost-4523-1194949865_thumb.jpgpost-4523-1194949872_thumb.jpg

Σας στελνω τις νεες φωτο για να με βοηθησετε να μαθω ποια ειναι κ γενικα τι τρωνε διοτι το ψαρι που ειναι στις φωτο που αναφερω ως BIG (ειναι περιπου τα 10 εκ μηκος) το βλεπω διστακτικο στην τροφη που τους δινω (φυλλαρακια της TETRA) . Ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - akosmas
Link to comment
Share on other sites

Μου ανεφεραν οτι ειναι και mbuna και haps στα ειδη που εχω να υποθεσω οτι αυτο ειναι προβλημα? :buttrock:

Με την διατροφη τους τι μπορω να κανω ????

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο πρώτα στις νέες φωτό είναι haps και τα δύο τελευταία Αβλονάκαρες.

Είναι και τα δύο είδη από την λίμνη Μαλάουι αλλά ανήκουν σε δύο διαφορετικά είδη και γίνονται σχετικά μεγάλα σε μέγεθος.

Τι πρόβλημα έχεις στο τάισμα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη δεύτερη σειρά από φωτογραφίες βλέπω κατι που μοιάζει με haplochromis thola (champsochromis) και στις τελευταίες 2 βλέπω aulonocara. Και τα δύο είδη ανήκουν στην ομάδα των haplochromis που σημαίνει ότι έχουν όμοια δίαιτα. Το θέμα είναι ότι τα πρώτα μπορεί να φτάσουν και 30 εκατοστά μήκος.

Στην πρώτη σειρά φωτογραφιών βλέπω και mbuna (όντως όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω σαν να βλέπω labidochromis blue) που κατά κανόνα προτιμούν φυτική διατροφή (αν και κατά τη γνώμη μου καλό θα είναι ανάλογα με το ποια mbuna έχουμε να κοιτάμε και σε κανένα βιβλίο ή σε πηγές στο internet γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις που μπορούν να καταναλώσουν και ζωική πρωτείνη - βλέπε π.χ. labidochromis που αναφέρονται ως omnivorous).

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη δεύτερη σειρά από φωτογραφίες βλέπω κατι που μοιάζει με haplochromis thola (champsochromis) και στις τελευταίες 2 βλέπω aulonocara. Και τα δύο είδη ανήκουν στην ομάδα των haplochromis που σημαίνει ότι έχουν όμοια δίαιτα. Το θέμα είναι ότι τα πρώτα μπορεί να φτάσουν και 30 εκατοστά μήκος.

Θα διαφωνίσω μαζί σου το πρώτο είδος ανήκει στα Haplochromines ενώ το δεύτερο στα Peacocks, παρ' όλα αυτά όντως και τα δύο χαρακτηρίζονται ως carnovores.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνίσω μαζί σου το πρώτο είδος ανήκει στα Haplochromines ενώ το δεύτερο στα Peacocks, παρ' όλα αυτά όντως και τα δύο χαρακτηρίζονται ως carnovores.

Αγαπητέ μου Aramis

Μία μεγάλη κατηγορία στη λίμνη είναι οι haplochromines που χωρίζονται σε

(α) astatotιlapia, (β) haplochromis και (γ) mbuna.

Δεύτερη κατηγορία στη λίμνη είναι οι Tilapiines που χωρίζονται σε άλλες υποκατηγορίες.

Τώρα στο subgroup haplochromis ανήκουν οι aulonocara, οι copadichromis, οι cyrtocara, οι haplochromis thola (champsochromis) και άλλα γένη.

Το όνομα peacock cichlids, απλά χαρακτηρίζει τις aulonocara λόγω του χρωματισμού τους

και δεν αποτελεί επίσημη ονομασία.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν ανήκουν στις haplochromis.

Σύμφωνα με τη βιβλιογραφία λοιπόν ανήκουν όλα τα παραπάνω στις haplochromines

και ειδικότερα στο subgroup haplochromis ανήκουν οι aulonocara.

Για περισσότερες πληροφορίες (Smith, "Lake Malawi cichlids", Barrons)

Δες και εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Haplochromine

και εδώ

http://en.wikipedia.org/wiki/Mbuna

Βέβαια σε άλλες σελίδες συχνά οι haplochromines θεωρούνται ως ξεχωριστό είδος και ταυτίζονται με τις haplochromis όπως εδώ

http://www.malawicichlidhomepage.com/haps/...ochromines.html

Οπότε, το συζητάμε, αν και εγώ θεωρώ ότι η πρώτη προσέγγιση είναι η ορθή.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχεις στο τάισμα?

Καλησπερα , ευχαριστω για τις απαντησεις σας το προβλημα ειναι οτι το ψαρι στη φωτο που σας παραθετω δεν τρωει τιποτα ! Ολα τα αλλα τρωνε κανονικα και φυλλαρακια της ΤΕΤΡΑ και ενα μιγμα που εχω φτιαξει απο καροτο μαρουλι κ.α. Οτι και να δωσω το βαζει στο στομα του και το φτυνει ... :hysterical:

post-4523-1195136753_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - akosmas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

θα ηθελα τα 'φωτα' σας. Σας παραθετω φωτο απο τις κιχλιδες μου κ θελω να μου πειτε τις ονομασιες τους, τελος στην 1η απο αριστερα φωτο που ονομαζω βυθος θα δειτε μια απο τις κιχλιδες να καθεται κατω στην αμμο το κανει συχνα αυτο κουνοντας τα πτερυγια της ανακατευωντας την αμμο για τι το κανει αυτο? Ειδικα μολις δει ενα απο τα αλλο ψαρια ταλαντευει το κεφαλι της πολυ δυνατα δεξια αριστερα !!!

:hysterical:

το πορτοκαλί τελευταίο δεξιά είναι metriaclima estherae red zebra.

Έχω δύο να σου χρίσω εάν σου αρέσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

αντωνη αυτες οι 2 που εχεις για χαρισμα (εχω και εγω 5 αλλα ειναι πιτσιρικια ακομα) τι μεγεθος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αντωνη αυτες οι 2 που εχεις για χαρισμα (εχω και εγω 5 αλλα ειναι πιτσιρικια ακομα) τι μεγεθος ειναι?

4-5 εκ. ένα αρσενικό και ένα θυληκό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , ευχαριστω για τις απαντησεις σας το προβλημα ειναι οτι το ψαρι στη φωτο που σας παραθετω δεν τρωει τιποτα ! Ολα τα αλλα τρωνε κανονικα και φυλλαρακια της ΤΕΤΡΑ και ενα μιγμα που εχω φτιαξει απο καροτο μαρουλι κ.α. Οτι και να δωσω το βαζει στο στομα του και το φτυνει ... :hysterical:

Για δοκίμασε bloodworms αποξηραμένα ή κατεψυγμένα.

Επίσης δοκίμασε κάποια τροφή της OSI για κιχλίδες ή την malawi της Tropical.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

ανδρεα... αν δοκιμασει αυτο με τα bloodworm σιγουρα θα δοκιμασουν και τα mbuna... και θα αποκτησουν προβληματα .

Link to comment
Share on other sites

ανδρεα... αν δοκιμασει αυτο με τα bloodworm σιγουρα θα δοκιμασουν και τα mbuna... και θα αποκτησουν προβληματα .

Συμφωνώ, ισως μόνο αν μπορεί ο φίλος να δώσει τροφή στο ψάρι απονωμένα ή τελικά

να δοκιμασει καποια απο τις άλλες τροφές που λέγαμε.

Εδώ που τα λέμε ο akosmas δεν έδωσε και καμιά ιδιαίτερη ποικιλία...

Tetra μόνο και το χειροποίητο μείγμα. Να δοκιμάσει ο φίλος και άλλες μάρκες και είδη τροφής.

Βέβαια παραμένει το πρόβλημα της ανάμικτης σύνθεσης ούτως ή άλλως

αν και κατά τη γνώμη μου εξαρτάται τόσο από τα haps όσο και από τα mbuna που έχεις μέσα.

Δηλαδή για μένα δεν είναι απαγορευτικό aulonocara με labidos

δεδομένου ότι τα labidos αναφέρονται και ως παμφάγα.

Από την άλλη πλευρά μπορεί το ψάρι να ήταν ερωτευμένο βρε αδερφέ και να το χώρισαν από το ταίρι του ! :hysterical:

οπότε βρισκόμαστε μπροστά σε μία από τις πρώτες περιπτώσεις πανελληνίως ερωτευμένου hap.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αγαπητοί φίλοι οτι η ποικιλία στη τροφή θα λύσει το πρόβλημα.Εδώ και δύο χρόνια σχεδόν στο σφρικάνικο μου υπάρχουν και ζούν αρμονικά mbuna ( Labidos,Iodotropheus) και haplochromis( aulonacara, copadichromis) χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας που πιθανόν να οφείλεται στη διατροφή.

Δοκίμασε , cichilds pellets , super vegi , super colour της omega one.(διαλέγεις pellets ή flakes),

cichlids vegi form , formula two της ocean nutrition.

cichlid flakes , cichlid crubles της wardley .

Spirulina ( υπάρχει σε πολλές μάρκες ) , εγώ δίνω της Εlos .

Επίσης τροφές της tropical για malawi , και τροφές Hikari (πρασινάδες).

Πρός θεού δεν λέω να τις πάρεις όλες .Δοκίμασε όμως wardley πρώτα και καμμιά άλλη σε ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ και θα δείς.Ανακάτωσε μαζί τις τροφές να κάνεις ένα κοκτέιλ.

Επίσης βέβαια αγγούρι,μπιζέλια, σπανάκι.

Κατεψυγμένο δίνω κάθε 10-15 μέρες περίπου , 2 κύβους ( brine shrimps- Artemia) και γίνεται χαμός.

Ελπίζω να έδωσα πληροφορίες που θα σου φανούν χρήσιμες

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αγαπητοί φίλοι οτι η ποικιλία στη τροφή θα λύσει το πρόβλημα.Εδώ και δύο χρόνια σχεδόν στο σφρικάνικο μου υπάρχουν και ζούν αρμονικά mbuna ( Labidos,Iodotropheus) και haplochromis( aulonacara, copadichromis) χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας που πιθανόν να οφείλεται στη διατροφή.

Δοκίμασε , cichilds pellets , super vegi , super colour της omega one.(διαλέγεις pellets ή flakes),

cichlids vegi form , formula two της ocean nutrition.

cichlid flakes , cichlid crubles της wardley .

Spirulina ( υπάρχει σε πολλές μάρκες ) , εγώ δίνω της Εlos .

Επίσης τροφές της tropical για malawi , και τροφές Hikari (πρασινάδες).

Πρός θεού δεν λέω να τις πάρεις όλες .Δοκίμασε όμως wardley πρώτα και καμμιά άλλη σε ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ και θα δείς.Ανακάτωσε μαζί τις τροφές να κάνεις ένα κοκτέιλ.

Επίσης βέβαια αγγούρι,μπιζέλια, σπανάκι.

Κατεψυγμένο δίνω κάθε 10-15 μέρες περίπου , 2 κύβους ( brine shrimps- Artemia) και γίνεται χαμός.

Ελπίζω να έδωσα πληροφορίες που θα σου φανούν χρήσιμες

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :hysterical:

Καλημερα , ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας !!

Θα τις ακολουθησω και θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα ...

Αλλα εαν εχει να κανει με :hysterical: , ε τοτε .... πρεπει να βρω μια κοπελα στο παλικαρι τι λετε ??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα , θελω την βοηθεια σας (ξανα). ! :hysterical:

Το Σαββατο ειδα μια απο τις κιχλιδες μου μπουκωμενη , κ εκανε σαν να μασουσε ....

Πλησιασα κ ειδα στο στομα τις κατι σαν αβγα ! Να υποθεσω οτι ειναι εγγυος?

Εαν ναι τι πρεπει να κανω ?? Να την ξεχωρισω απο τα υπολοιπα ψαρια ? Μπορω να την βαλω σε 'γεννηστρα' για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου φανε τα μικρα τα υπολοιπα ψαρια ?

Ευχαριστω.

(Στην φωτο δεν φαινετε καλα αλλα μολις μπορεσω θα βαλω αλλη φωτο να δειτε τι εννοω)

post-4523-1196075490_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - akosmas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , θελω την βοηθεια σας (ξανα). ! :hysterical:

Το Σαββατο ειδα μια απο τις κιχλιδες μου μπουκωμενη , κ εκανε σαν να μασουσε ....

Πλησιασα κ ειδα στο στομα τις κατι σαν αβγα ! Να υποθεσω οτι ειναι εγγυος?

Εαν ναι τι πρεπει να κανω ?? Να την ξεχωρισω απο τα υπολοιπα ψαρια ? Μπορω να την βαλω σε 'γεννηστρα' για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου φανε τα μικρα τα υπολοιπα ψαρια ?

Ευχαριστω.

(Στην φωτο δεν φαινετε καλα αλλα μολις μπορεσω θα βαλω αλλη φωτο να δειτε τι εννοω)

KANEIΣ ? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου απο αυτο που περιγραφεις για μπουκωμα μοιαζει..

αν δεν τρωει κιολας ειναι σχεδον σιγουρο..

υπαρχουν δυο τροποι..

1)η την αφηνεις μεσα στο κυριως ενυδρειο και διακινδυνευεις αν βγαλει μικρα να τα φανε τα υπολοιπα,και αν καταφερουν μερικα να επιζησουν,

2)την χωριζεις σε μια γεννηστρα και περιμενεις..

αν ειναι η πρωτη της φορα να εισαι προετοιμασμενος διοτι μερικεςφορες ή καταπινουν τα αυγα,ή τα αφηνουν..

δεν ειναι σιγουρο αυτο,απλα για να μην απογοητευτεις αν δεν δεις μικρα με την πρωτη..

παντως αφου εκαναν την αρχη,θα ξαναγινει..

καλη συνεχεια.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...