Jump to content

Φύτεψα σωστά?


yiafo

Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Χθες βράδυ έβαλα τα πρώτα μου φυτά στο 45Λ ενυδρείο μου. Τα φυτά μου είναι ένα Bacopa monnieri

ένα Lobelia cordinalis και δύο Limnophilia sesseliflora. Στο σημείο αυτό θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να βγάλω το σφουγγαράκι από τα φυτά της Tropica. Μόνο στο Bacopa κατάφερα να βγάλω όλο το σφουγγαράκι στα υπόλοιπα έβγαλα όσο περισσότερο μπορούσα και τα φύτεψα. Υπάρχει πρόβλημα? Πόσο πρέπει να περιμένω για να δω αν τα φυτά είναι ο.κ.? Επείσης έβαλα στο νερό αντιχλώριο, βακτηρίδια και δύο φυλλαράκια τροφή. Το επόμενο βήμα θα είναι να προσθέσω για δύο ακόμα μέρες βακτηρίδια να περιμένω δυο τρεις μέρες και μετά να κάνω μετρήσεις? Για να βάλω μέσα guppies?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Κατ' αρχάς λάβε υπ' όψιν σου οτι η Lobelia cardinalis είναι μάλλον δύσκολο φυτό. Θα μπορούσες να βάλεις κάτι εύκολο που μεγαλώνει γρήγορα, π.χ. Egeria Densa. Το σφουγκαράκι το βγάζεις όσο μπορείς ξεχωρίζοντας το από τις ρίζες, πάντως και να μείνει λίγο δεν πειράζει μπορείς να το φυτέψεις έτσι.

Αν κατάλαβα καλά το ενυδρείο στρώνεται τώρα; Το στρώσιμο με τροφή είναι λίγο αργό γιατί δεν δοκιμάζεις το στρώσιμο με αμμωνία, πιό πολλές πληροφορίες εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Επίσης για τα Guppies μπορείς να διαβάσεις εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα Καλημέρα και σε ευχαριστώ!!!!

'Οσο για φυτά πήρα ότι βρήκα.... δεν είχα και πολλές επιλογές. Όσο για το Lobelia cordinalis είδα όταν το πήρα σπίτι ότι είναι δύσκολο. Θα προσπαθήσω πάντως.... Τώρα για το στρώσιμο με αμμωνία λόγο των φυτών μπορώ να το κάνω? Σίγουρα δεν θα ανεβάσω τη θερμοκρασία στους 30οC η αμμωνία δεν επηρεάζει τα φυτά?

Ευχαριστώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια δεν πειραζει τα φυτα,η υψηλη θερμοκρασια πειραζει τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σταύρο,

Αν προσθέσω αμμωνία στους 24οC που είναι τώρα το νερό μου θα είναι έντάξει?

Ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...