Jump to content

Προβλημα με κυκλοφορια νερου σε Red Sea Max!


Wizart

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους! Αποφασισα λοιπον και εγω να μπω στον χωρο του θαλασινου! Δεν μπορω να αντισταθω αλλο! Πηρα λοιπον το red sea max και ειπα να το βαλω κατευθειαν σε λειτουργια, με ζωντανη αμμο, ζωντανο βραχο και να το γεμισω με ετοιμο νερακι ωστε να επισπευσω τον χρονο του να βαλω ψαρακια! Εβαλα αντι για το δικο του βιολογικο υλικο, siporax, και αντι του δικου του ανθρακα, εβαλα της seachem οπως και αντιφοσφωρο της ιδιας εταιριας!. Λοιπον το προβλημα εχει ως εξης. Οταν βαζω και τις δυο αντλιες του ενσωματωμενου συστηματος φιλτρανσης σε λειτουργια, αυτες τραβανε περισσοτερο νερο απ'οτι εχει ο θαλαμος πισω, με αποτελεσμα: α) να μην μπορει να λειτουργηση το σκιμμερ, γιατι ο αφρος δεν φτανει το στομιο του δοχειου περισυλλογης οσο δυνατα και αν βαλεις τις φυσαλιδες, και β) τραβαει τις φυσαλιδες απο το σκιμμερ με αποτελεσμα να γεμιζει το νερο με χιλιαδες φυσαλιδες! Προσωρινα εχω βαλει να δουλευει μονο η μια αντλια και ολα ειναι καλα. Αν ανοιξω και την δευτερη γινεται χαμος! Ξερω πως την λυση την εχει ο φιλος μας ο Σταθης, απλα καλο ειναι να ανοιξουμε θεμα εδω ωστε να μην την πατησουν και αλλοι!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στα αλάτια φίλε Wizart

Το πρόβλημα που αναφέρεις είναι ίσως το κύριο πρόβλημα του RSM που απασχολεί πολύ κόσμο.

Η αιτίες παραγωγής των φυσσαλίδων ειναι δύο.

Το ξενέρισμα των κυκλοφορητών και η αποφυγή φυσσαλίδων απο το σκίμμερ .

Οι λύσεις είναι οι εξής.

Φυσικά βάζεις σε λειτουργία και τους δύο κυκλοφορητές και το skimmer.

Αφαιρείς το άσπρο προφίλτρο και αφήνεις λίγο απο το μαύρο σφουγγάρι (το κόβεις περισσότερο απο την μέση).Το καθαρίζεις συχνά .

Ανοίγεις σχεδόν τέρμα την υπερχείλιση.

Έτσι η ροή του νερού στο sump είναι περισσότερη και δεν ''ξενερίζουν'' οι κυκλοφορητές.

Kαλά έκανες και άλλαξες το βιολογικό υλικό και τον άνθρακα.

Επίσης και ο αντιφώσφορος απο την αρχή είναι απαραίτητος.

Πρόσεξε όμως η τοποθέτηση τους να γίνει έτσι, ώστε να μην μπουκώσει την είσοδο των κυκλοφορητών.Με φακό μπορείς να το δείς απο μπροστά.

Επίσης πολλοί users χρησιμοποιούν rubbles (κομμένα κομματάκια ζωντανού βράχου) αντί για siporax.Αλλά αυτό το βλέπεις στην πορεία.

Tώρα στο δεύτερο θέμα παραγωγής φυσαλίδων απο το σκίμμερ.

Εδώ η λύση είναι υπομονή.

Μέχρι να κάνει τον πρώτο του κύκλο θα πρέπει να τις υποστείς.

Επίσης σ'αυτό το διάστημα η παραγωγή gunk του σκίμμερ θα είναι απο μειωμένη ως καθόλου.

Όταν το σκίμμερ αρχίζει να πιάνει ''γλίτσα'' και το νερό σου αρχίζει να έχει αρκετά οργανικά στοιχεία, τότε οι φυσαλίδες θα μειωθούν στο ελάχιστο και θα αρχίσει η παραγωγή στο δοχείο συλλογής του σκίμμερ..

Δύο ακόμα βασικά.

Δεν θα πρέπει να βιαστείς για κορράλια - ψάρια και να περιμένεις τουλάχιστον ένα μήνα.

Έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα με άλγες και απώλειες ψαριών.

Στο στρώσιμο προτείνω πολύ λίγα flakes κάθε μέρα .

Μετά απο 20 ημέρες να αρχίσεις σταδιακό άναμα στα φώτα .

Ανάλογα με τις μετρήσεις στον μήνα βάζεις το πρώτο ψάρι.

Μπορώ να σου δώσω και xenia που είναι εύκολη για αρχή. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Η περιγραφή σου, μου δίνει την εντύπωση υπερβλικά "μπουκωμένου" φίλτρου.

Μήπως πρέπει να αραιώσεις λίγο τα υλικά.

Με την ευκαιρία, να σου αναφέρω, ότι σε ένα κλειστό φυσικό σύστημα, δεν είναι απαραίτητη η χρήση siporax, ή άλλων τεχνητών βιολογικών υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Πές μας τι σκέφτεσαι να βάλεις.

Εγώ θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο.

http://www.rsmreefers.com/gallery37.htm

Link to comment
Share on other sites

Wizart καλη αρχη !! Γιατι εβαλες siporax ? ο βραχος σου και η αμμος σου μια χαρα θα τα πανε :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια! Λοιπον εχουμε και λεμε. Σταθη εβγαλα τ λευκο προφιλτρο και εκοψα και το μαυρο και απο κυκλοφορια ειμαστε καλα! Τωρα το σκιμερ οντως συνεχιζει και βγαζει φυσαλιδες και μπαινουν μεσα στο ενυδρειο μεσω των κυκλοφορητων! Για να τις ελατωσω εβαλα στην εισοδο των κυκλοφορητων λιγο λευκο πρφιλτρο και εχει ελατωθει αρκετα! Παντως εχει βγαλει αφρο στο δοχειο ο οποιος ειναι λιγο καφε! Τωρα θα ηθελα να μου πειτε γιατι να μην αναβω ακομα τα φωτα;

Link to comment
Share on other sites

Α οσο για το siporax το εβαλα γιατι για καποιο χρονικο διαστημα θα φιλοξενησω ενα diodon holocanthus και καλο θα ηταν και μια βοηθεια απο το βιολογικο. Οσο για βραχο εχω 9 κιλα βραχο και καθε εβδομαδα βαζω νερο απο ετοιμο της nature ocean για να εχω οσο γινεται καλυτερη βιολογια στην αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να περιμένεις λίγο να παρατηρήσεις τις μετρήσεις σου. Ίσως μια εβδομάδα, αφού ο βράχος είναι κυραρισμένος.

Αν έχεις βάλει από τώρα άνθρακα και αντι-φωσ, μπορείς, μετά μια βδομάδα, σιγά σιγά να ανάβεις τα φώτα και να παρατηρείς την ανάπτυξη της άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες σωστές κινήσεις και τα αποτελέσματα θα είναι άμεσα.

Οσο για το σκίμμερ , όπως σου είπα υπομονή.Θα φύγουν με τον καιρό.

Αφού έβγαλες τα siporax για να λειτουργήσει καλύτερα η βιολογία του βράχου , είναι απαραίτητο να βάλεις έναν κυκλοφορητή ακόμα (nanostream 2500 ή coralia ). Να μπεί στην πλάγια πλευρά κοντα στην υπερχείληση.

Επίσης ο ένας απο τους δύο rsm κυκλοφορητές θα πρέπει να κοιτάει επιφάνεια για καλύτερη οξυγόνωση του νερού.

Δεν πρέπει να ανοίξεις αμέσως φώτα για να μην σε πνίξουν οι άλγες.

Επίσης ο σωστός τρόπος είναι μετά το στρώσιμο, να μπεί ομάδα καθαριστών.

Και όχι ένα δύσκολο puffer, πριν καν στρώσει. Είναι πολύ όμορφο ,αλλά δεν νομίζω ότι κάνει για την περιπτωση σου.

Το σκέφτεσαι για fish-only?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να σχεδιασουμε με την γυναικα μου και να στησουμε το 700αρι στο σαλονι (σε κανα χρονο το βλεπω να γινεται) το rsm θα ειναι fish only with live rock. Τα βραχακια ειναι καλα κουραρισμενα οπως τα ειδε ενας φιλος. Μου ειπε καποιος σε ενα μαγαζι οτι ετσι οπως ειναι τωρα μπορει να μπει ενα ψαρακι. Παντως μετα απο μια εβδομαδα λειτουργιας δεν εχει ανεβασει τιποτα. Οι μετρησεις ειναι:

ph: 8.4

Nh3/Nh4 : 0

NO2 : 0

NO3 : 10ppm

Salanity : 1026

Temp : 26C

Link to comment
Share on other sites

Aν το σκεφτεστε έτσι τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Πάντως θα είστε οι πρώτοι που θα κάνουν fish-only RSM.

Τα μικρά pufferakia είναι πανέμορφα (valentiny k.l.p).

Tα χάζευα εχθές σε μαγαζί.

Εφ'οσον δεν πάς για reef, θα πρέπει να κατεβάσεις σιγά σιγά αλατότητα.

Απο 1026 στο 1024-1023.

Επίσης θα πρότεινα να προσθέσεις βιολογία (σιποραξ που έχεις ή καλύτερα rubbles).

Και για να μην παρεξηγηθώ , και εγώ είμαι οπαδός των φυσικών συστημάτων, αλλά εφ'όσον πρόκειται για fish-only και είναι αρχή, τότε είμαι υπέρ της βιολογίας.

Και πάλι θα σου πρότεινα να κάνεις λίγη υπομονή για να βάλεις ψάρι.

Δυστυχώς οι γνώσεις μου στα puffer - fish only δεν είναι αρκετές , για συμβατότητες και άλλες συνήθειες.

Νομίζω ότι μερικά απο αυτά θέλουν χαμηλό φωτισμό (ασύμβατο με το RSM).

Σε αυτά o Guru είναι ο Tan (Θανάσης) και θα σου πρότεινα να τον εμπιστευτείς. :buttrock:

Στο στήσιμο του βράχου (θέλεις 2-3 κιλά ακόμη ) φτιάξε σπηλιές για να έχουνε κρυψώνες.

Καλή συνέχεια και μην ξεχάσεις φώτος για να δούμε και εμείς το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

O Tan ειναι θεος στα puffer! Απο αυτον πηρα το μικροβιο και εχω κολησει με τα puffer! Εχω ηδη 4 dwarf puffers και ενα mbu (το οποιο ειναι απιστευτο ψαρακι)! Ο Τα φωτα τα εχω κλειστα στο rsm και περιμενω να σταθεροποιηθουν οι τιμες, σωστα! Σημερα οι νεες μετρησεις δειχνουν:

ph : 8.4

Αμμωνια : 0.3

NO2 : 0.5

ΝΟ3 : 15ppm

Salanity : 1.026

Temp : 26

βλεπω οτι μαζι με την αμμωνια ανεβαινουν και τα ΝΟ2. Στο γλυκο νερο πρωτα βαραει peak η αμμωνια και μετα τα NO2, εδω ομως δεν γινεται το ιδιο! Σε αυτο οφειλεται ο ζωντανος βραχος, η αμμος και το φυσικο νερο; Την πρωτη βδομαδα παντως ειχα ανοιχτα τα φωτα με αποτελεσμα να σχηματιστει καφε αλγη (ή κατι τετοιο) πανω στην αμμο και λιγη πρασινη πανω στα τζαμια την οποια και καθαρισα σημερα! Ελπιζω τωρα που εκλεισα τα φωτα να μην σχηματιστει παλι! Εχω παρει ηδη ενα diodon holocanthus (porcupine puffer) αλλα το πηγα σε ενα φιλο για να μην μου παθει τιποτα απο το στρωσιμο του ενυδρειου! Ποσο καιρο θα παρει να στρωθει περιπου με τοσα ζωντανου οργανισμους μεσα του; Εχω ξεχασει να σας πω πως εχω βαλει και ενα Pachyclavularia sp (green star polyp) ενα βραχακι με Discosoma spp (μανιταρια) και μια Zoanthids τα οποια μου τα εδωσε ενας φιλος! Μηπως πρεπει να τα βγαλω και αυτα μεχρι να στρωθει το ενυδρειο ή και τελειως μια και παμε για fish only; Φυσικα δεν ξερω αν θα μπορω να τα εχω μαζι με το puffer αργοτερα. Τι προτεινετε; Εχω φτιαξει δυο σπηλιες με τους βραχους! Να παρω κανα 2-3 κιλα ακομα; Ο Tan μου ειχε πει πως τα 9 κιλα ειναι Ok για Fish only! Θα ανεβασω συντομα φωτογραφιες!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασω να σας πω οτι εβαλα και εναν κυκλοφορητη ακομα της tunze στα 2500 λ/ω, στο πλαι διπλα στην υπερχειληση να χτυπαει απο πανω, μεσα στα βραχια! Επισης απο τους 2 κυκλοφορητες ο ενας χτυπαει βραχια και ο αλλος επιφανεια για οξυγωνωση! Ακουω τις οδηγιες σας απ'οτι βλεπετε!

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαπιστώνεις το σύστημά σου δεν είναι ακόμα έτοιμο για να λειτουργήσει βιολογικά, πολύ περισσότερο για να δεχθεί οργανισμούς.

Θα πρότεινα να απομακρύνεις ότι ζωντανό υπάρχει μέσα και να παρακολουθήσεις την εξέλιξη του βιολογικού κύκλου, με καθημερινές μετρήσεις.

Αφού τελειώσει αυτή η διαδικασία, το σύστημά σου πάλι δεν θα είναι έτοιμο να δεχθεί ψάρι. Θα έλεγα να ακολουθήσεις τους κανόνες βιοφόρτισης που υπάρχουν και που έχουμε αναφέρει κατά καιρούς.

Μην βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Νίκο.

Ο κύκλος σου μόλις άρχισε.Για τέστ νιτρικών θα σου πρότεινα aquarium pharmacephtical (first) ή salifert (second).

Μόνο όταν μηδενιστούν οι τιμές και περάσουν επιπλέον καμιά 10 μέρες, τότε μόνο να βάλεις ψάρια.

Προσωπικά κράτησα τα σκοτάδι για 1,5-2 μήνες και το μετάνιωσα που δεν το άφησα και άλλο (με στρωμένο νερό απο άλλο ενυδρείο και κουραρισμένο βράχο).

Στο μεγάλο που θα φτιάξω ,θα τον αφήσω τουλάχιστον τρίμηνο.

Με τους κυκλοφορητές όλα καλά :buttrock: .

Με τα ψάρια νομίζω ότι έκανες το καλύτερο. :thumbup:

Με τα κοραλιοειδή θα ήταν καλό να έκανες το ίδιο , για κάποιο διάστημα.

Αλατότητα πρέπει να κατέβεις λίγο, στο 1024.

Εχω δει ζωάνθους-σαρκόφυτα σε fish-only χωρίς πρόβλημα, αλλά εξαρτάται και στο τι θα βάλεις.

Η καφέ άλγη είναι αυτή που θα εμφανιστεί πρώτη (όταν ανοίξεις φώτα) και αντιμετωπίζεται με σαλιγκάρια.

καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...