Jump to content

Κιχλίδες και φυτά


DrAvalanche

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

θέλω να βάλω μερικά εύκολα φυτά με κιχλίδες. Τα βρίσκω σκούρα γιατί σκάβουν συνέχεια το πάτο και τα κάνουν ανω κάτω

εσείς πως τα πάτε;

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ανουμπιες κανένα άλλο φυτό που φυτεύετε δεν θα σου αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με τα σκαψιματα το ελυσα βαζοντας τα φυτα μεσα σε μικρα πυλινα γλαστρακια,τα οποια τα κρυβεις πισω απο τις πετρες.Τουλαχιστον εγω δεν ειχα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

για ποιες κιχλίδες μιλάς ( πληροφοριακά )

προσωπικά ανουμπιες αλλά και με τις valisneries μου δεν έχω κανένα πρόβλημα δεν σκάβουν κοντά τους

Link to comment
Share on other sites

Αφρικάνες διαφόρων ειδών

3 εκ των οποίων είναι σαν τις δικές σου που έχεις και στο avatar, δε θυμάμαμαι το όνομά τους

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα έναν εχινόδωρο τον οποίο καταέφαγαν σε μερικές ώρες, χαχα

θα δοκιμάσω με ανούμπιες, όπως προτείνει ο Χρήστος, αν και είναι ακριβούτσικες

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις anubies μπορείς να δοκιμάσεις και valisneries να δεις αν θα πετύχει. Ταιριάζουν και κάπως καλύτερα με κάποιες παράκτιες περιοχές της λίμνης.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να μην ανοίγω νέο post....

Παιδιά το Κερατόφυλλο αντάχει σε ενυδρείο με Malawi ή θα είναι σαν να ταϊζω τα ψαράκια :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο post....

Παιδιά το Κερατόφυλλο αντάχει σε ενυδρείο με Malawi ή θα είναι σαν να ταϊζω τα ψαράκια :)

εμενα το ξεσκισαν μια φορα που εβαλα λιγο στην επιφανεια...φυλλο και φτερο το εκαναν...

δοκιμασε με ενα ματσακι..δεν χανεις τιποτα..

προσωπικα ομως δεν θα το φυτευα να φαινεται..δεν μου κανει για βιοτοπος..αλλα γουστα ειναι αυτα!! :bowdown::bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά

θέλω να βάλω μερικά εύκολα φυτά με κιχλίδες. Τα βρίσκω σκούρα γιατί σκάβουν συνέχεια το πάτο και τα κάνουν ανω κάτω

εσείς πως τα πάτε;

φιλικά

Δοκιμασε με anoubia nana,δεμενες προσεκτικα με λεπτη πετονια πανω σε μικρες πετρες.Δειχνουν πολυ ομορφες

Link to comment
Share on other sites

εμενα το ξεσκισαν μια φορα που εβαλα λιγο στην επιφανεια...φυλλο και φτερο το εκαναν...

Giannis όταν λές "φύλλο και φτερό" την διάλυσαν και έγινε ένας χαμός μέσα στο ενυδρείο από σκόρπια κομματάκια φυτού ή το φάγανε και δεν βρήκες τίποτα? Το Κερατόφυλλο λέω να το βάλω για να έχω υπό έλενχω λίγο την άλγη και νιτρικά (προλυπτικά) ... αν είναι να βρω το ενυδρείο αφάγωτη σαλάτα... άσε!

Link to comment
Share on other sites

Giannis όταν λές "φύλλο και φτερό" την διάλυσαν και έγινε ένας χαμός μέσα στο ενυδρείο από σκόρπια κομματάκια φυτού ή το φάγανε και δεν βρήκες τίποτα? Το Κερατόφυλλο λέω να το βάλω για να έχω υπό έλενχω λίγο την άλγη και νιτρικά (προλυπτικά) ... αν είναι να βρω το ενυδρείο αφάγωτη σαλάτα... άσε!

μαλλον το πρωτο θα ελεγα... :bowdown::bowdown:

παντως για ενα διαστημα εκανα το εξης..ηθελα να βαλω το κερατοφυλλο για τον ιδιο λογο με σενα,οποτε πηρα ενα διχτακι και το εβαλα μεσα και το εδεσα σε ενα σημειο που να μην φαινεται(οταν κοιτας το ενυδρειο) μεν,αλλα να το βλεπει το φως.. :blink:

εκει ουτε που ασχοληθηκαν... :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Κερατόφυλλο αντάχει σε ενυδρείο με Malawi ή θα είναι σαν να ταϊζω τα ψαράκια :)

Όσο το είχα στερεωμένο με μικρές πέτρες και ήταν όρθιο απλά δεν το πείραζαν. Όταν το σημείο που πατούσε στις πέτρες έγινε λεπτότερο και το φυτό βγήκε στην επιφάνεια και παρασύρθηκε από τις αναταράξεις πιάστηκε σε πέτρες τότε ... ζητήσαν και ΓΚΑΖΟΖΕΣ.

Στις vallisneries οι nana και οι spirallis την ακούνε (τρώνε τα πάνω τμήματα) οπότε θα δοκιμάσω σε gigantea.

Τις ανούμπιες barteri δεν τις ακουμπάνε.

Το επόμενο θα είναι για δοκιμή είναι οι java fern.

Δες μια και εδώ:

http://www.cichlid-forum.com/articles/plants_101.php

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ted_greek2.html

Link to comment
Share on other sites

....εγω παλι οταν ειχα μαλαουι κιχλιδες δενμου αφηναν ουτε τις ανουμπιες.....δεν τις ετρωγων απλα τις κομματιαζαν....τωρα με ψαρια απο ταγκανικα δεν εχω προβλημα.....εχω μεσα 2 ανουμπιες νανα 1 μεγαλη, 1 εχινοδορους μπλεχερι αρκετα μεγαλη κ αλλο ενα περιεργο σγουρο φυτο που δεν θυμαμαι ονομα...φαινεται στο θεμα "απορριες" που εχω πιο κατω απο σενα....η γνωμη μου ειναι .....πολυ καλη φαση η πετρα...φτιαχνεις το κατεξοχην περιβαλλον των κιχλίδων..αλλα με 1-2 φυτα ειναι ακομα πιο ομορφο...εχει αλλη χαρη...

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ και απο μενα...εβαλα 2 ανουμπιες και τισ εχουν καταφαει εχει γεμισει το ενυδρειο κομματακια τρωνε ακομα και τα σκληρα φυλλα...τις εχω βαλει σε μικρα γλαστρακια και δεν τις ξεθαβουν

Link to comment
Share on other sites

Με προβλημματίσατε... για το Κερατόφυλλο θα δοκιμάσω το κόλπο του Giannis Malawi.

Ετοίμασα μέρος για 2 ανούμπιες νάνα που θα πάρω σε καμιά δεκαριά μέρες. Υπάρχει κανένα κόλπο μπας και τα "καταφέρουν" με τα Labidochromis caeruleus και τα Iodotropheus sprengerae που έχω?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι γιατι εξαρτατε απο τον χαρακτηρα του ψαριου!αμα τις στερεωσης καλα μακρια απο χωμα τοτε κανεις και μια προσευχη και εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...