Jump to content

Ανακλαστήρες και άλγη????


kostasthess_

Recommended Posts

Παιδιά προχθές έβαλα ανακλαστήρες Arcadia reflector στις 2 20W λάμπες μου (1 flora-glo μπροστά, 1 Power-glo πίσω)...

Και σήμερα εμφανίστηκαν στίγματα σαν θολούρα στο μπροστινό τζάμι...και επίσης και κάτι σαν σκουπιδάκια επάνω στο τζάμι...

Ευθύνονται οι ανακλαστήρες ή κάτι άλλο...

Το ενυδρείο είναι 80 λίτρα και τρέχει περί τους 2 μήνες.

Η ανάπτυξη των φυτών είναι πολύ καλή... έχω βαρεθεί στην κυριολεξία να κλαδεύω την cabomba caroliana, την hygrophila polysperma καθώς και την egeria densa... Καλά το κερατόφυλλο αν δεν το κλαδέψω θα μου κλείσει όλο το ενυδρείο!!! αυτό που κάπως δεν αναπτύσεται και τόσο γρήγορα είναι ο echinodorus bleheri...

Λίπανση καθημερινά με Iron, Pottasium, Flourish της seachem...

CO2 nutrafin...

Δείτε και την φώτο!!!!!! Η anumbia βγάζει νέο φύλλο (και ο ότο μου εν δράσει!!)!!!! Δεν το περίμενα ειλικρινά...

post-5025-1193252745_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής: Βάλε ανακλασστήρα μόνο στην flora glo και περίμενε λίγο καιρό να προσαρμοστούν τα φυτά στον νέο φωτισμό, μετά δοκίμασε να βάλεις και τον δεύτερο ανακλαστήρα, γενικά η άλγη προσαρμόζεται πιό εύκολα στις νέες συνθήκες οπότε κάθε αλλαγή στις συνθήκες κάν'την σταδιακά για να προλαβαίνουν και τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το εξής: Βάλε ανακλασστήρα μόνο στην flora glo και περίμενε λίγο καιρό να προσαρμοστούν τα φυτά στον νέο φωτισμό, μετά δοκίμασε να βάλεις και τον δεύτερο ανακλαστήρα, γενικά η άλγη προσαρμόζεται πιό εύκολα στις νέες συνθήκες οπότε κάθε αλλαγή στις συνθήκες κάν'την σταδιακά για να προλαβαίνουν και τα φυτά.

:buttrock:

δηλαδ'η να αφαιρέσω τον 2ο ανακλαστήρα???τον έχω τώρα ήδη 2 μέρες

Αυτό έπρεπε να το έπραττες από την αρχή. Τώρα τη να σου πω εισαι σε μια φάση μεταξύ του ναι και του όχι.

Παρατήρησε την ανάπτυξη των φυτών αν έχουν μειωμένο ρυθμό ανάπτυξης σε σχέση προτού βάλεις τους ανακλαστήρες τότε αφαίρεσε των ένα. Αν αναπτύσσονται κανονικά η πιο γρήγορα από ότι χωρείς τους ανακλαστήρες τότε άφησε τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτεινα να βγαλει τον ενα ανακλαστηρα και να τον βαλει παλι μετα απο 15-20 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τελικά πρόκειται για καφέ σκληρή άλγη στο τζάμι... την έβγλα με τηλεκάρτα...με ζώρισε αρκετά... έχω διαβάσει ότι για την καφέ άλγη ευθύνεται η έλλειψη φωτισμού και σε μένα μου εμφανίστηκε μετά την προσθήκη ανακλαστήρων??

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τελικά πρόκειται για καφέ σκληρή άλγη στο τζάμι... την έβγλα με τηλεκάρτα...με ζώρισε αρκετά... έχω διαβάσει ότι για την καφέ άλγη ευθύνεται η έλλειψη φωτισμού και σε μένα μου εμφανίστηκε μετά την προσθήκη ανακλαστήρων??

δεν συμβαινει παντα κατι τετοιο....μην ξεχνας οτι εστω και ετσι δημιουργησες η εστω εκανες εντονοτερη αυτην τη νεα κατασταση,αρα ανωμαλια ..και επομενως....αγαπητε μου φιλε κωστα.....δεχθηκες επισκεψεις........ :buttrock: Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...