Jump to content

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα.

Μετά απο δεύτερη επιδρομή ick στο ενυδρείο μου που άρχισε την προηγούμενη Κυριακή, άρχισα αμέσως θεραπεία με ενυδρειακό αλάτι γλυκού νερου (της ΑΡΙ).

Ρίχνω 4 κουταλίες κάθε 3 ώρες, σύμφωνα με ότι διάβασα στο tsamiquarium.

Τα πράγματα πάνε καλά αλλά έχω μία απορία.....δεν κάνει κακό στα ψάρια τόσο αλάτι;;

Τα παράξενο ποιό είναι..... η ασθένεια έχει προσβάλει τα 2 ψάρακια και τα άλλα 3 είναι ΟΚ απο την αρχή.

Anyway, έχασα το ένα εκ των δύο (έναν pleco)

και το άλλο (ένα severum) είναι καλύτερα τώρα (δεν έχει καθόλου στίγματα στο σώμα του) αλλά έχει μία πληγή στο σώμα του απο το ξύσιμο που του προκαλεί η ασθένεια. Αυτό θα επουλωθει με τον καιρό ή θα μείνει έτσι;

Και κάτι άλλο τελευταίο, γιατί μου εμφανίστηκε η ασθένεια ξανά μέσα σε 3 εβδομάδες;

Την 1η φορά είχα χρησιμοποιήσει το Super Ick Cure της API αλλά είχα ξεκινήσει την θεραπεία αργά και δεν είχα σώσει κανένα ψάρι.

Μήπως παίζει ρόλο ότι για υπόστρωαμ έχω χοντρό χαλίκι 2 - 2,5 mm και βρωμίζει μέσα σε χρόνο dt;;

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο? κατα την διαρκεια της νυχτας παιζει πολυ διαφορα?

οταν εχασες ολα τα ψαρια απο ick το ενυδρειο το εστησες απο την αρχη ή το συνεχισες απλως βγαζοντας τα αρρωστα και νεκρα ψαρια?

πιθανον να χρειαζεσαι ριζικη λυση

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία είναι στους 30 βαθμούς τώρα προκειμένου να επιταχυνθεί ο κύκλος ζωής του παρασίτου.

Σε κανονικές συνθήκες είναι γύρω στους 26. Κατά την διάρκεια της νύχτας δεν έχω παρατηρήσει να υπάρχει μεγάλη αυξομείωση.

Την πρώτη φορά που την έπαθα, είχα χάσει όλα τα ψάρια πλην ενός πριν αρχίσω την θεραπεία. Κατά την διάρκεια της θεραπείας έχασα και το τελευταίο ψάρι. Μετά το πέρας της θεραπείας, άλλαξα νερό (γύρω στο 70%) και πρόσθεσα και ένα επιπλέον εξ. φίλτρο (fluval 205). Το ενυδρείο έμεινε για 1 εβδομάδα περίπου χωρίς ψάρια με την προσθήκη ζωντανών βακτηρίων σε καθημερινή βάση.

Μετά την προσθήκη των νέων ψαριών, σε περίπου 10 ημέρες ξαναπαρουσιάστηκε το παράσιτο.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω 4 κουταλίες κάθε 3 ώρες, σύμφωνα με ότι διάβασα στο tsamiquarium.

αυτό θα πρέπει να μην το κατάλαβες καλά κάθε 3 ώρες δεν το έχω ξανακουση .

οταν κάνουμε θεραπεία για ΙΚ απο την τελευταία δόση που βάζουμε απο οποιοδήποτε φάρμακο θα πρέπει να γινη επανάληψη σε 7 ημέρες αν δεν γίνει αυτό η ασθένεια επανέρχεται .

Link to comment
Share on other sites

αφου εχασες ολα τα ψαρια στην πρωτη περιπτωση δεν ειχες να χασεις τιποτα απ΄το να στησεις το ενυδρειο απο την αρχη βγαζοντας τα παντα απτο ενυδρειο. αν χασεις ξανα τα ψαρια ολα στο προτεινω αν και ευχομαι το αντιθετο.

το ενυδρειο σου δεν ηταν καλα στρωμενο γιάυτο και αντιμετωπισες την ασθενεια δυο φορες .κανε καλο ξεκινημα και στη συνεχεια αντι να το φορτωσεις πολλα ψαρια παρε ελαχιστα και ανθεκτικα σε τετοιου ειδους ασθενειες. αστο ετσι αρκετο καιρο να ζωντανεψει βιολογικα το ενυδρειο και μετα αυξησε τον αριθμο των κατοικων και σιγα-σιγα.επισης σε καινουργιο ενυδρειο το στρες των κατοικων ειναι αυξημενο και αυξανεται και πιο πολυ με τον συνοστισμο των ψαριων και τα κανει πιο ευαλωτα σε οποιαδηποτε ασθενεια και οχι μονο στο ick.

Link to comment
Share on other sites

οταν κάνουμε θεραπεία για ΙΚ απο την τελευταία δόση που βάζουμε απο οποιοδήποτε φάρμακο θα πρέπει να γινη επανάληψη σε 7 ημέρες αν δεν γίνει αυτό η ασθένεια επανέρχεται .

Τί ακριβώς εννοείς εδώ;;;

Δηλαδή αφού τελειώσω την θεραπεία, θα πρέπει μετά απο 7 ημέρες να ξαναρχίσω;; :buttrock::blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 7 ημέρες θα πρέπει να γίνει επανάληψη μιας ακόμη δόσις .

εχει γραφτή πολλές φορές εδω μέσα .

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 7 ημέρες θα πρέπει να γίνει επανάληψη μιας ακόμη δόσις .

εχει γραφτή πολλές φορές εδω μέσα .

Οπότε περιμένω να περάσουν 10 μέρες απο την αρχή της πρώτης θεραπείας και κατόπιν κάνω αλλαγές νερού για να φύγει το αλάτι. Στην συνέχεια περιμένω άλλες 7 μερές και ξαναρχίζω την θεραπεία με την προβλεπόμενη δοσολογία ( 3 γραμ/λίτρο) ή βάζω λιγότερο;; Πόσες ημέρες επιπλέον πρέπει να μείνει το αλάτι μέσα στο νερό πριν κάνω αλλαγή;; 10 ή λιγότερο;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...