Jump to content

New Setup


macblack

Recommended Posts

Ξεκίνησα σήμερα στις 14.00 να αλλάξω το setup του ενυδρέιου μου, μαζεύοντας όλα τα ψάρα σε άλλο μέρος με αεραντλία και θερμοστάτη, άδειασα όλο το νερό από μέσα (κουβαδάκι - κουβαδάκι), καθάρισα τα τζάμια όσο καλύτερα μπορούσα και μετά έστρωσα 10 κιλά χαλαζιακό 2 - 6mm και επειδή δε μου έφτασε (κάποιος εκεί έξω θα γελάει τώρα - μου τα 'λεγες εσύ) συμπλήρωσα άλλα 10 που είχα καβάτσα με 1 - 3mm. "Μπόλιασα" το χώμα με μπόλικες παστίλιες λίπανσης και μετά έβαλα 5 Micranthemum umbrosum, 1 cryptocorine που την έσπασα σε δυο στελέχη και μοίρασα από ένα σε κάθε γωνία, ένα εχινοδωρο rubin και μερικές ρίζες βαλισνέριες έτσι ώστε ώταν μεγαλώσουν λίγο να κρύβουν τους σωλήνες (τις υπόλοιπες τις πέταξα).

Σκέφτομαι να μην ασχοληθώ με λίπανση (θα αφήσω μόνο το CO2 της Nutrafin) και να ξεκινήσω από την αρχή με φωτοπερίοδο 6 ώρες και αύξηση κατά μισή ώρα κάθε 4-5 μέρες. Θα περιμένω να δω πως θα πάνε τα φυτά για καμμιά 15 μέρες και μετά θα αρχίσω τα πειράματα με τα ζουμιά.

Στην πρώτη φωτογραφία το ενυδρείο πριν, στη δεύτερη το ενυδρείο χάλια και στη τρίτη το ενυδρείο με το νέο στήσιμο και την θολούρα. Κάπου μέσα διακρίνεται κι ένα Moss ball το οποίο επιλέχθηκε με σκοπό να "ντύσει" μια ρίζα. Το Σ/Κ θα συλλεχθούν και πέτρες ποταμίσιες για να χωθούν κι αυτές με τη σειρά τους κάπου μέσα. Τέλος αν όλα πάνε καλά το πισω μέρος θα ντυθεί με java moss wall (αλλά αυτό είναι κάτι που θα το δω σε κάνα μήνα).

post-5349-1193343286_thumb.jpg

post-5349-1193343304_thumb.jpg

post-5349-1193343351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη μακη μου.

ξερω οτι θα παει καλα,αφου γνωριζω το μερακι σου..!!!

καλη επιτυχια στην νεα σου αυτη αποπειρα....

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ κουράγιο και υπομονή να ντύσεις το πίσω μέρος με jawa, αλλά θα ανατμηθείς αργότερα από το θέαμα. Εγώ έβαλα πίσω την χριστουγεννιάτικη έκδοση και μάλλον για τα άλλα Χριστούγεννα θα έχει ντυθεί το πίσω μέρος. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ κουράγιο και υπομονή να ντύσεις το πίσω μέρος με jawa, αλλά θα ανατμηθείς αργότερα από το θέαμα. Εγώ έβαλα πίσω την χριστουγεννιάτικη έκδοση και μάλλον για τα άλλα Χριστούγεννα θα έχει ντυθεί το πίσω μέρος. :buttrock:

Για τα χριστουγεννα ετοιμάζω moss balls κομμένες σε σχήμα δέντρου και αστεριών :blush::blink::(

Link to comment
Share on other sites

Ο εχινόδωρος και η κρυπτοκορίνα έχουν διαλυθεί. Τα φύλλα τους έγιναν διάφανα και διαλύονται. Το είχα ξαναπάθει όταν τα είχα πρωτοβάλει αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Το ένα stem του εχινόδωρου το πέταξα εντελώς...τόσο χάλια τα πράγματα. Κατά τα άλλα η ludwigia που έβαλα εχθές έχει ζωντανέψει και τα umbrosum έχουν ξεπεταχτεί. Τα συγκεκριμένα δεν τα πειράζω ακόμα (κλάδεμα κτλ) αλλά θα τα αφήσω απείραχτα για κάνα δυο αλλαγές νερού ακόμα. Τέλος η μπαλίτσα άλγης έχει γίνει σχεδόν διπλάσια !!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κανω καινουργιο post θα απαντησω εδω μιας και ταιριαζει...ξανα εφτιαξα και εγω το ενυδρειο αλλα το νερο μου ακομα και υστερα απο 5 μερες ειναι θολο( οπως την 3η φωτογραφια επανω) ..μηπως υπαρχει καποιο προβλημα? το μονο που εχω βαλει το ενυδρειο(εκτος απο το υποστωμα και το χαλικι) ειναι ενα ξυλο το οποιο το εβαλα πριν καν γεμισω το ενυδρειο με νερο...

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγο χρόνο ακόμη στο ενυδρείο σου και θεωρητικά με τα από την πρώτη αλλαγή νερού θα στρώσει. Μπορεί να είναι θολούρα από το υπόστρωμα, το χαλίκι, η μια μικρή έξαρση βακτηριδίων. Αν δεν λυθεί το πρόβλημα σου ανοίγεις νέο θέμα στέλνεις φώτο και αναφέρεις της παραμέτρους του νερού και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...