Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΙΣΚΩΝ


CHDAR

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Στην περίπτωση που η μέτρηση των nitrate είναι 0 μετά από ένα μήνα έχοντας το ίδιο νερό

και συμπληρώνοντας μόνο το νερό της εξάτμισης είναι αναγκαία η μεγάλη αλλαγή νερού 2/3?

Η μέτρηση των nitrate θα μπορούσε να είναι μηδέν στην περίπτωση που υπάρχουν φυτά ταχείας ανάπτυξης

και το ενυδρείο δεν εχει φτάσει το όριο του αριθμού των ψαριών που θα μπορούσε να φιλοξενήσει.

Ευχαριστώ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα εγώ :buttrock: ,

Μιλάμε για ενυδρείο στο στρώσιμο και προορίζεται για δίσκους, ή για στρωμένο ενυδρείο που έχει μέσα δίσκους???

Αν μιλάμε για την δεύτερη περίπτωση μια αλλαγή νερού προσφέρει και άλλα εκτός από την μείωση συγκέντρωσης ΝΟ3, όπως συμπλήρωση αναγκαίων ιχνοστοιχείων....

Πάντως αλλαγή 2/3 του νερού είναι κάπως υπερβολική, πιο συχνές (κάθε βδομάδα) και μικρότερες αλλαγές (25 - 30%) είναι προτιμότερες, και πάντα σε συνθήκες θερμοκρασίας και ph παρόμοιες του ενυδρείου σου :blush: .

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον chchhypno

αλλαγη μικρη και συχνη (καθε εβδομαδα) 25-30% μονο καλο κανει στα ψαρια του γλυκου νερου και οχι μονο στους δισκους.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση αφορά στρωμένο ενυδρείο 300 lt που φιλοξενει 4 δίσκους και 19 καρδηνάλιους και έναν penaque.

Με το δεδομένο ότι η μέτρηση των nitrate είναι μηδέν και με όσα μου λέτε και διαβάζουμε η απορία μου θα μπορούσε να τεθεί και ως εξής:

Δύο ενυδρεία 300 λίτρων που το ένα φιλοξενεί 10 δίσκους και το άλλο 4 εάν κάναμε 25% αλλαγή νερού την εβδομάδα δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα. Απλά δε μου φαίνεται και πολύ λογικό αυτά τα δύο ενυδρεία να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις και ότι θα έπρεπε με βάση κάποια παράμετρο να μπορούμε να διαφοροποιήσουμε την ποσότητα και τη συχνότητα αλλαγής του νερού. Για παράδειγμα θα είχαμε κάποιο πρόβλημα εάν ενώ στο πρώτο ενυδρείο αλλάζαμε το 25% του νερού καθε εβδομάδα ενώ στο δεύτερο ενυδρείο με τους 4 δίσκους αλλάζαμε το 15% του νερού καθε 2 εδομάδες ή το 25% κάθε μήνα;(και με το δεδομένο ότι η μέτρηση των nitrate είναι μηδέν σε όλες τις περιπτώσεις.)

Έγινε επεξεργασία - CHDAR
Link to comment
Share on other sites

:buttrock: οχι σιγουρα δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις τα δυο ενυδρεια που περιγραφεις,αλλα κοιταμε παντα να καλυτερευσουμε τα πραγματα για τους κατοικους του ενυδρειου. αυτο που αναφεραμε ειναι οτι:

αν ειναι να κανεις καθε 20 ημερες 50% αλλαγη προτιμοτερο ειναι να κανεις καθε 10 ημερες το 25%.

ετσι θα νιωσουν τα ψαρια μας καλυτερα και θα τους δωσουμε την ευκαιρια να εχουν καθαρο και πλουσιο σε ιχνοστοιχεια νερο συχνοτερα και χωρις μεγαλη αλλαγη στις συνθηκες τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...