Jump to content

Ποιο ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο και πιο όχι????


mahites9

Recommended Posts

Θα ήθελα να διευκρινίσω ποιο ενυδρείο θεωρούμε πυκνοφυτεμένο και πιο όχι????

εγώ πχ έχω ένα 150 λίτρα με 4 φυτά + κερατόφυλλα το οποίο το θεωρώ ελαφρά έως μέτρια φυτεμένο όταν ρίχνω το λίπασμα

από την άλλη μόλις έστησα ένα 60άρι με 8 φυτά μέσα το οποίο το θεωρώ πυκνοφυτεμένο.

καλά κάνω???

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα φιλε μου.

σαφως το πυκνοφυτεμενο περιλαμβανει πολλες-πολλες ριζες οπως πχ αυτα της ολλλανδικης σχολης φυτεμενων....

για παραδειγμα,καποτε οταν το ειχα το 400λιτρο μου φυτεμ,ενο με την παραπανω σχολη που σου ειπα,οταν ηρθε η ωρα αλλαγης εξ ολοκληρου του ακουασκειπινγκ,πρεπει να εβγαλα πανω απο 500 ριζες....!!!!

νομιζω οτι κατι τετοιο θεωρηται πυκνοφυτεμενο..!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ορισμός αλλά εάν πάνω από το 50% του ενυδρείου είναι φυτεμένο θεωρώ ότι είναι αρκετά πυκνοφυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

ασε τους τιτλους και δες ποιο σ'αρεσει και κανε το κεφι σου.\γι'αυτο ειναι απ΄τα καλυτερα hobby.

ελευθερια - φαντασια - αστειρευτες ιδεες - χαλαρωση :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά,

αλλά εδώ ο άνθρωπος ρωτάει για να δει πόσο λίπασμα θα ρίχνει.

η ουσία λοιπόν δεν είναι μόνο το αν είναι πυκνοφυτεμένο. το λίπασμα εξαρτάται από τη γενική κατανάλωση των φυτών που εξαρτάται από το φως, το CO2, τη συνολική μάζα, το αν είναι γρήγορης ανάπτυξης και χίλια άλλα.

άρα λοιπόν δεν πρέπει να λιπαίνεις με κάποιο τυφλοσούρτη που γράφει το κάθε μπουκάλι.

παρακολούθησέ τα... και να είσαι πάντα στη συντηρητική πλευρά (λίγο λίπασμα).

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: οπωςδηποτε συμφωνω και μ'αυτα που λες!!!

παντα η εμπειρια πανω στο συγκεκριμενο ενυδρειο παιζει ρολο και οχι η γενικη εμπειρια.

βλεποντας - δοκιμαζοντας και κανοντας στο καθε ενυδρειο βγαζεις σωστα συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...