Jump to content

Discus και ζευγάρομα


confucius

Recommended Posts

Λοιπον καλησπέρα σε ολους.

Νομιζώ πως μετα απο πολυ καιρο εχω επιτελους ενα ζευγαρι δίσκων.

Μετα τη πρωτη φορα που εκαναν αυγα και τα κατασπαραξαν οι υπολοιποι

κατοικοι του ενυδρειου, ετοιμασα ενα δευτερο 75l (φυτεμενο) για γεννιστρα.

Μετα τη μεταφορα και αφου δε περασε ουτε εβδομαδα ξαναειχαμε γεννιτουρια.

Τη πρωτη μερα ολα καλα. Τη δευτερη λογο δουλειας δε τα ταισα και οταν επεστρεψα

δεν υπηρχε αυγο για δειγμα (Υποθετω τα εφαγαν οι γονεις)

Εχθες ξαναγενεισαν και μεχρι στιγμης ολα καλά.

Για να δουμε αυτη τη φορα.

Εχω ομως μερικες ερωτησεις.

Πρωτων πως θα καταλαβω οτι το δευτερο ειναι οντως αρσενικό.

Απο οτι διαβασα τα αρσενικα εχουν μεγαλυτερα πτερυγια πανω και κατω και

το δικο μου εχει πολυ μεγαλα.

Δευτερον οταν κανουν τα αυγα οι συνθηκες νερου πρεπει να αλαξουν?

(ph 6.5 και 29C)

Υ.Γ. Ξερω πως ειναι προτιμοτερο το γυμνο για γεννες αλλα δεν ηθελα να χαλασω το φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτων πως θα καταλαβω οτι το δευτερο ειναι οντως αρσενικό.

Απο οτι διαβασα τα αρσενικα εχουν μεγαλυτερα πτερυγια πανω και κατω και

το δικο μου εχει πολυ μεγαλα.

Δευτερον οταν κανουν τα αυγα οι συνθηκες νερου πρεπει να αλαξουν?

(ph 6.5 και 29C)

Ο πιο σίγουρος τρόπος να δεις ότι έχεις ζευγάρι είναι να δεις γονιμοποιημένα αυγά.

Υπάρχει και μια μικρή διαφορά μεταξύ αρσενικού και θηλυκού στα γενετικά τους όργανα ορατή κατά την διαδικασία γονιμοποίησης.

Εφόσον έχει γίνει γονιμοποίηση δεν χρειάζεται να αλλάξεις τις συνθήκες σου, χρειάζονται όμως συχνές αλλαγές νερού (κάθε μέρα αν είναι δυνατόν).

Κάποιοι προτείνουν μια μικρή αύξηση του ΚΗ στο 5 με 6 βαθμούς αργότερα, ώστε να υπάρχει σωστότερη ανάπτυξη των (με το καλό :buttrock: ) μικρών, προσωπικά δεν το πείραξα καθόλου, ίσως την επόμενη φορά.

Καλή επιτυχία... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: παντα τετοια :thumbup:

αξιος - αξιος.

Link to comment
Share on other sites

Και πως καταλαβαινεις οτι τα αυγα ειναι γονιμοποιημέντα?

ειναι πολυ απλο φιλε μου.

τα αυγα εχουν ενα σχετικα σκουρο,πορφυρο χρωμα....οσα ειναι καπως διαφανα και ασπρα,χαλανε ,ειναι ζουφια,και οι γονεις τα απομακρυνουν τρωγοντας τα....

γενικως τα γονιμοποιημενα αυγα εχουν ενα σκουροχρωμα σημαδακι στο κεντρο,εκτος απο το πορφυρο χρωμα που ηδη σου ειπα...

ας ελπισουμε λοιπον και τα δικα σου να ειναι ολα πορφυραααααα :buttrock::thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Klaz, αλλα δυστυχως τη δεύτερη μέρα παλυ δε βρικα τα αυγουλακια μου.

Πάντως εκτος απο 2 που ήταν λευκα τα υπολοιπα ειχαν ενα μπεζ προς κοκκινοπο χρωμα.

Ελπιζα τα επομενα αυγα να τα χαρω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Klaz, αλλα δυστυχως τη δεύτερη μέρα παλυ δε βρικα τα αυγουλακια μου.

Πάντως εκτος απο 2 που ήταν λευκα τα υπολοιπα ειχαν ενα μπεζ προς κοκκινοπο χρωμα.

Ελπιζα τα επομενα αυγα να τα χαρω περισσοτερο.

χμ..δεν πειραζει..next time...να τσεκαρεις παντως οτι εχεις οντως ενα αρσενικο,και δεν ειναι 2 θυληκα που απλως...''ψαχνονται''...... :thumbup::buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Παίζει πάντως και να μεταφέρουν τα υγιή-γονιμοποιημένα αυγά σε άλλο μερος (άλλη πλευρά του κώνου).Έτσι κάνει το ένα ζευγάρι μου και μέχρι να το καταλάβω τρελλάθηκα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Παίζει πάντως και να μεταφέρουν τα υγιή-γονιμοποιημένα αυγά σε άλλο μερος (άλλη πλευρά του κώνου).Έτσι κάνει το ένα ζευγάρι μου και μέχρι να το καταλάβω τρελλάθηκα :thumbup:

νομιζω οτι σε μενα σχεδον παντα,ετσι εκαναν...μετα την πρωτη εναποθεση,σχεδον παντα τα μετεφεραν καπου αλλου υποτιθεται για μεγαλυτερη ασφαλεια..... :buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Παίζει πάντως και να μεταφέρουν τα υγιή-γονιμοποιημένα αυγά σε άλλο μερος (άλλη πλευρά του κώνου).Έτσι κάνει το ένα ζευγάρι μου και μέχρι να το καταλάβω τρελλάθηκα :buttrock:

Να δεις τρέλα που θα νιώσεις όταν με το καλό βγουν νεογνά και αρχίσουν να τα καταπίνουν και να τα φτύνουν πάλι οι γονείς τους με σκοπό να τα κρατάνε υπό έλεγχο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις τρέλλα όταν τα φτάνεις 3 μηνών και "φουντάρουν" το ένα μετά το άλλο

Κατάφερες να σώσεις κανένα???

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις τρέλλα όταν τα φτάνεις 3 μηνών και "φουντάρουν" το ένα μετά το άλλο

Βρηκες τι προκαλεσε το θανατο τους?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Αλλά για τρίτη φορά έγινε το ίδιο.

Τη δεύτερη μέρα δε υπήρχε τίποτα.

Τί άλλο μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι νέα τα ψάρια σου (βαλε και καμιά φώτο) μπορεί να κάνουν πολλές "ατυχείς" γέννες.Υπομονή και λίγη τύχη χρειάζεται.Ασ' τα να κολλάνε ένσημα,μαθαίνουν. Πάντως γνώμη μου , η γεννήστρα να είναι εντελώς γυμνή και κάπου απόμερα γιατί θα έχεις πρόβλημα αργότερα με τα μικρά (όταν με το καλό σκάσουν).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους.

Οντος τα ψαρια ειναι μικρα σε ηλικια περιπου 1 1/2 ετους και παραξενευτικα στην αρχη.

Δυστυχως ακομα δεν εχω τη δυνατοτητα να περασω φοτο.

Παντως ενω τη τελευταια φορα ξαναεκαναν αυγα σχεδον αμεσος, τωρα εχει περασει πανω απο βδομαδα και δε βλεπω τιποτα στον οριζοντα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενω τη τελευταια φορα ξαναεκαναν αυγα σχεδον αμεσος, τωρα εχει περασει πανω απο βδομαδα και δε βλεπω τιποτα στον οριζοντα.

Γενικά μια καλή αλλαγή νερού, μια μικρή πτώση της θερμοκρασίας (0,5 οC) και μικρή πτώση του PH (0,1) είναι τρόποι να ξυπνήσεις το ενδιαφέρον τους για αναπαραγωγή...

Από την άλλη μια βδομάδα είναι λίγος χρόνος και εφόσον είναι ζευγάρι μην ανησυχείς θα τους έρθει και πάλι η διάθεση :thumbup: .

Υπομονή :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...