Jump to content

Η κακιά Sinularia...


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Όταν πρωτοξεκίνησα το reef μου, εκτός των άλλων κοραλλιών είχα «πάρει» από τον ύφαλο του Ψάλτη και ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι sinularia. Το κοράλλι ήταν μεγάλο, σχηματισμένο και πραγματικά ωραίο. Με τον καιρό και καθώς προσαρμόστηκαν τα κοράλλια στο ενυδρείο έβλεπα ότι υπύρχε ένα μικρό πρόβλημα χώρου. Για το λόγω αυτό πήρα την απόφαση να μεταφέρω την sinularia στο reugium για να εξοικονομήσω περισσότερο χώρο στο κυρίως ενυδρείο. ¨Ετσι έκανα και όλα έδειχναν ΟΚ!!! Μετά από καμιά εβδομάδα παρατήρησα δύο sps να μην ανοίγουν πολύποδες. Σκέφτηκα ότι κάτι θα μου έχει ξεφύγει στις μετρήσεις. Λόγω τρελών ρυθμών δουλειάς έκανα μετά από μια – δύο μέρες τα testακια μου και έκπληξη είδα ότι ήμουν ΟΚ!!! Σκέφτηκα πως κάτι θα τα stressαρε. Με τον καιρό και βλέποντας να μην υπάρχει καμία βελτίωση άρχισα να ψάχνομαι περισσότερο. Για να μην τα πολυλογώ ένα ωραίο πρωινό ανοίγω το ref και αντικρίζω νεκρή την sinularia!!!!

Βέβαια προτού πεθάνει φρόντισε να πάρει μαζί της και τα άλλα δύο sps!!!!

Το πόρισμα? Προσοχή στα μαλακά και έλεγχος όχι μόνο στο κυρίως ενυδρείο αλλά και στα υπόλοιπα (sump, refugium).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...