Jump to content

Φωσφορικά και άνθρακας... ???


kostasthess_

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!! Μετά απο θεραπεία στο ενυδρείο μου με στεραζιν της Waterlife έβαλα άνθρακα στο φίλτο 2213 της eheim. Και ξαφνικά τα φωσφορικά μου εκεί που ήταν συνεχώς στα ~1mg/ltr τώρα είναι 0... δεν λιπαίνω με φωσφορικά ποτέ μεχρι στιγμής.ότι είχανε οι τροφές... Τι λέτε υπάρχει περίπτωση ο άνθρακας να τραβάει και φωσφορικά?δεν έχει αλλάξει τίποτα άλλο στην ρουτίνα του ενυδρείου εκτός απο την προσθήκη του άνθρακα...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο... συνήθως ο ενεργός άνθρακας ανεβάζει τα φωσφορικά! :thumbup:

Με σένα τι γίνεται; Τι άνθρακα έβαλες; Πες όνομα εταιρείας και προϊόντος τώρα!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο... συνήθως ο ενεργός άνθρακας ανεβάζει τα φωσφορικά! :thumbup:

Με σένα τι γίνεται; Τι άνθρακα έβαλες; Πες όνομα εταιρείας και προϊόντος τώρα!!! :buttrock:

Το στρόγγυλο σφουγγάρι μαύρο της eheim... αυτό που είχε μέσα στη συσκευασία...

Link to comment
Share on other sites

Ο ενεργός άνθρακας δεν κατεβάζει το PO4 αλλά ούτε και το ανεβάζει σε καμιά περίπτωση.

Το ΡΟ4 μπορεί να έπεσε από το Sterazin, μπορεί δηλαδή να περιέχει συστατικά που δεσμεύουν το ΡΟ4 πχ FeIIIchlorid ή Aluminiumchlorid ή άλλα συστατικά (δεν το γνωρίζω το φάρμακό αναλυτικά τη περιέχει)

Link to comment
Share on other sites

Ο ενεργός άνθρακας δεν κατεβάζει το PO4 αλλά ούτε και το ανεβάζει σε καμιά περίπτωση.

Φίλε Χρήστο, συγνώμη, αλλά εδώ θα διαφωνήσω.

Κάνε μια αναζήτηση στο Google με τις λέξεις "activated carbon + phosphates" (χωρίς εισαγωγικά) και θα δεις δεκάδες σελίδες να επαληθεύουν αυτό που λέω, πως δηλαδή ο ενεργός άνθρακας απελευθερώνει ποσότητες φωσφορικών μέσα στο νερό.

Επίσης, δες αυτό το λήμμα στη Wikipedia, που λέει ότι ο ενεργός άνθρακας παράγεται τις περισσότερες φορές χημικά, και ένας "χημικός" τρόπος ενεργοποίησης του άνθρακα, είναι με φωσφορικά οξέα.

--> Chemical activation: Impregnation with chemicals such as acids like phosphoric acid or bases like potassium hydroxide, sodium hydroxide or salts like zinc chloride, followed by carbonization at temperatures in the range 450-900 °C.
Link to comment
Share on other sites

Ο ενεργός άνθρακας αποροφάει αποροφάει και όταν επέλθει ο κορεσμός απελευθερώνει ότι έχει μαζέψει συνήθως μετά από 4 εβδομάδες αυτό είναι ένα άλλο φαινόμενο που δεν μπορεί να συμβεί στο διάστημα που αναφέρει ο φίλος μας, αν ο άνθρακας δεν κορεστει δεν αποβάλει με τίποτα αυτά που έχει μαζέψει.

Link to comment
Share on other sites

Προς το τέλος αυτής της σελίδας:

What is the truth on phosphate leachings? All carbon leaches "some" phosphate. That is its nature. All carbon removes iodine as well so using too much of it will deplete your iodine and will add some PO4 to the tank. The better brands of carbon though leach so little phosphate that once it is diluted in the aquarium the actual levels will be so low that they will be well within the ranges recommended (low PO4 level e.g. around 0.03 ppm). There are no carbons that do not leach any phosphates in the tank. The answer is to use a high quality brand that leaches very very little PO4. You can test what amount is given off by the brand you use by adding 1 tsp to a gallon of water, letting it sit for about 30/45 minutes and then testing for phosphate.

After you come up with a result, extrapolate and calculate how much that would represent as a concentration for your tank, and if that amount is real low (say 0.01 or 0.02 ppm) you have a carbon that is of excellent quality.

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην υπάρχει σύγχυση. Λίγα πράγματα για τον άνθρακα.

Ο ενεργός άνθρακας μπορεί να παρασκευαστή με διάφορους τρόπους όπως με το H3PO4, ZnCl2, H2SO4, KOH, Na2CO3, Na2SO4, όλα αυτά τα χημικά στοιχεία με αέρα και με υψηλή θερμοκρασία ~600c απορροφούν από το αρχικό υλικό τα άτομα του υδρογόνου και του και του οξυγόνου, μετά ο άνθρακας πλένετε με ιδικές μεθόδους με αποτέλεσμα να παραμένει ο καθαρός άνθρακας δεν περιέχει δηλαδή τίποτα από τα παραπάνω στοιχεία απλός τα χρησιμοποιούμε για να δημιουργήσουμε τον άνθρακα.

Παρόλο αυτά εάν δεν πλυθεί καλά μπορεί να περιέχει λίγο πολύ ίχνη από τα παραπάνω στοιχεία, σε σημείο όμως που δεν επηρεάζουν το νερό του ενυδρείου μας. Για τους παραπάνω λόγους ο άνθρακας που χρησιμοποιείτε στα ενυδρεία δεν παρασκευάζετε με την μέθοδο του φωσφορικού οξέως (H3PO4), αλλά με άλλες μεθόδους.

Εξάλλου ο άνθρακας από την φύση του περιέχει φώσφορό σε μια περιεκτικότητα 0,5%- 1%. Ο οποίος όμως δεν απελευθερώνεται έτσι απλά εκτός και εάν αφήσουμε τον άνθρακα μέσα στο ενυδρείο μας για πάρα πολύ καιρό και κυριολεκτικά να σαπίσει ο άνθρακας και μετά απελευθερώνει το φώσφορο.

Υπάρχει και άλλοι μέθοδος παραγωγής ενεργού άνθρακα, είναι η μέθοδος ενεργοποίησης με ατμό σε θερμοκρασία ~1000c.

Ο πεντακάθαρος άνθρακας είναι πανάκριβος, εμείς συνήθως χρησιμοποιούμε άνθρακα που περιέχει κατά 80% - 90% άνθρακα ανάλογα με την ποιότητα. Τα υπόλοιπα συστατικά του είναι υδρογόνο, οξυγόνο, άζωτο, στάχτη και πολύ λίγο θείο.

Ένας ποιοτικός ενεργειακός άνθρακας δεν περιέχει φώσφορο που να μπορούμε να το μετρήσουμε με τα κινά τεστ. Παρόλο αυτά μπορούμε να κάνουμε το εξής πείραμα. Αν πρόκειται να τοποθετήσουμε στο ενυδρείο μας 300 γραμμάρια άνθρακα σε 300 λίτρα, παίρνουμε τότε 3 γραμμάρια άνθρακα και τον τοποθετούμε για μια ώρα σε ένα λίτρο νερό. Μετά κάνουμε μετρήσεις και λογικά δεν θα διαπιστώσουμε στο τεστ καθόλου φώσφορό.

Είμαστε χομπίστες και αυτό που μας αφορά είναι αν προκύπτει πρόβλημα από την χρήση του άνθρακα στο ενυδρείο μας και όχι αν επιστημονικά ο άνθρακας αφήνει στο ενυδρείο μας αμελητέες ποσότητες άνθρακα μη μετρήσιμες με τα κινά τεστ.

Από όλα τα παραπάνω λοιπόν προκύπτει για εμάς τους χομπίστες ότι ο άνθρακας δεν ανεβάζει το φώσφορό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε χομπίστες και αυτό που μας αφορά είναι αν προκύπτει πρόβλημα από την χρήση του άνθρακα στο ενυδρείο μας και όχι αν επιστημονικά ο άνθρακας αφήνει στο ενυδρείο μας αμελητέες ποσότητες άνθρακα μη μετρήσιμες με τα κινά τεστ.

Σωστός και σε αυτό.

Να σε ρωτήσω όμως. Είναι τυχαίο ότι με την αφαίρεση του σφουγγαριού άνθρακα εξαφανίστηκε κάθε είδος άλγης στο σύστημά μου; Δεν έχω test για φωσφορικά οπότε δε ξέρω αν επηρέαζε τα φωσφορικά ή όχι, αλλά με την αφαίρεση του άνθρακα ψάχνω να βρω που κρύφτηκε η άλγη! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

φιλε χρηστο σε παρακαλω απαντησε γιατι με ενδιαφερει αμεσα

γιατι εγω χρησιμοποιω ανθρακα στο ενυδρειο μου. και μαλιστα απο τοτε που το ξεκινησα δεν το εχω αφησει ποτε χωρις ανθρακα. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα θα συμπληρωσω οτι ανθρακας και φυτα.....ΔΕΝ.....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σόρρυ που δεν απαντούσα αλλα ήμουν στη δουλειά... Χρήστο για ακόμη μια φορά είσουν κατατοπιστικότατος... :buttrock::thumbup::angry2:

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις... θα κοιτάξω πως θα πάνε τα φωσφορικά τις επόμενες μέρες που λογικά θα έχει φύγει κάθε ίχνος απο το sterazin λόγω του άνθρακα... θα μετρίσω πριν τον αφαιρέσω και θα σας πω!

εγω απλα θα συμπληρωσω οτι ανθρακας και φυτα.....ΔΕΝ.....

Klaz το έχω ξαναδιαβάσει αυτό...δεν τον χρησιμοποιούσα τον άνθρακα απλά μετά τη θεραπεία απο όσο έχω διαβάσει είναι απαραίτητο να μπει άνθρακας...

Να σε ρωτήσω όμως. Είναι τυχαίο ότι με την αφαίρεση του σφουγγαριού άνθρακα εξαφανίστηκε κάθε είδος άλγης στο σύστημά μου; Δεν έχω test για φωσφορικά οπότε δε ξέρω αν επηρέαζε τα φωσφορικά ή όχι, αλλά με την αφαίρεση του άνθρακα ψάχνω να βρω που κρύφτηκε η άλγη!

Και όσο για αυτό???? ας απαντήσουν οι εμπειρότεροι!!!

Link to comment
Share on other sites

Και όσο για αυτό???? ας απαντήσουν οι εμπειρότεροι!!!

Η απάντηση βρίσκετε εδώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπόρεσα δυστυχώς να μετρήσω τα φοσφωρικά οπώς προανέφερα μετά το πέρας της θεραπείας γιατί τελικά όλα οφειλόταν στο σάπισμα της άμμου... έχω κάνει εκτενές νέο θέμα περί αυτού...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...